Archív

Dekorácie z hypertufy zmenia vašu záhradu na nepoznanie

Obrovskej obľube medzi záhradkármi a zvlášť skalničkármi sa tešia rôzne kamenné dekorácie – kvetináče, fontánky, napájadlá, misy a podobne. No pri návšteve obchodu s dekoratívnymi záhradníckymi potrebami sa skôr chytíme za hlavu, ako by sme kúpili nejakú imitáciu skaly.

{{adsense}}

Ceny za ne sú naozaj vysoké a nám nezostáva nič iné, ako zabudnúť na vytuningovanie záhrady či skalky. Naozaj nám nezostáva nič iné? Hobbyportal vám prináša nápady a návody, ako si vyzdobiť záhradu pomocou hypertufy – materiálu, ktorý sa drží hesla – *za málo peňazí veľa muziky.*

hypertufa-4.jpg

Čo je hypertufa?

Väčšina kamenných imitácií v záhradkárskych potrebách je vyrobená z plastu, alebo zmesi kremeňa a cementu, resp. z betónových zmesí. Tie však v mnohých prípadoch neplnia svoj účel. Hypertufa je cementová zmes, ktorá k nám dorazila z Anglicka, kde sa už mnohé roky používa práve pri výrobe účelných záhradných dekorácií. Keďže sme jej na Slovensku nevymysleli názov, volá sa presne tak, ako v Anglicku – hypertufa.

{{adsense}}

Nemusíme byť vôbec veľkí umelci, aby sme si vyrobili kamenné záhradné dekorácie z tohto materiálu. Spôsob výroby hypertufy po domácky je naozaj jednoduchý a nenáročný a hlavne – relatívne to nestojí veľa financií. Výhodou je, že finálny výrobok si môžeme vyhotoviť na mieru podľa vlastných potrieb. Napríklad kamenné korýtka môžu byť široké, úzke, vyššie či plytšie podľa toho, ako sa nám práve hodí.

hypertufa2.jpg

Ako vyrobiť hypertufu?

*Ponúkame vám dva recepty.*
V prvom prípade zmiešame 1,5 dielu piesku (hrubosť si určujeme podľa potreby), 1 diel cementu, a 2 diely vláknitej či obyčajnej rašeliny. Najlepšie je, ak si diely budeme odmeriavať menším vedierkom. Po premiešaní na sucho opatrne pridávame vodu. Vody je potrebné len toľko, aby zmes bola mierne lepivá ale nie mazľavá či tekutá. Suchšia je skôr lepšia.

{{adsense}}

Druhý recept je podobný. Cement, perlit a záhradnícky substrát (rašelinu) na sucho v pomere 1:1:1 zmiešame a potom opatrne pridávame vodu. Rašelinu v obidvoch prípadoch môžeme nahradiť napríklad substrátom z kokosových vlákien.
Po určitom čase a nadobudnutí zručnosti si môžete pomer jednotlivých zložiek určovať sami a pripravovať tak vlastnú zmes.

hypertufa5.jpg

Začíname

Samozrejme, nie všetko sa na prvý krát podarí podľa našich predstáv a tak by sme mali začať s niečim jednoduchým. V nasledujúcom fotonávode sa pokúsime vyrobiť hranatý kvetináč pre skalničky a drobné rastliny. Základom pre našu výrobu je príprava debnenia. To môže byť z dreva, plastu, kovu – no v našom prípade, keďže sme začiatočníci postačia dve kartónové škatule (pevnejšie).
1. Vyberieme si dve pevné lepenkové škatule zapadajúce jedna do druhej s asi 5 cm širokou medzerou medzi ich stenami. Vonkajšia škatuľa však musí mať vyššie steny. Dôležité je vyrobiť dno formy kvetináča. K tomu musíme vyrezať z modelárskej preglejky, alebo iného pevného materiálu (plast, plech, doska) kus, ktorý zapadne presne do vonkajšej škatule. K tejto doske musíme pripevniť 4 valčeky, ktoré nám v dne kvetináča vytvoria drenážne otvory. Osvedčené sú napríklad korkové štople, ktoré prichytíme k doske odspodu samoreznými skrutkami do dreva. Samotnú škatuľu ešte spevníme tak, že ju napevno oblepíme z vonkajšej strany silnou širokou lepiacou páskou. Ak chceme, aby náš kvetináč bol pevný, môžeme si s tenkého pletiva vystrihnúť kus, ktorý vložíme pred nasypaním hypertufy do formy medzi vnútornú a vonkajšiu škatuľu tak, aby sa nedotýkala žiadnej z bočných strán škatúľ.
2. Hypertufovú zmes nanesieme na doskové dno tak, aby v žiadnom prípade neprekryla korkové štople, určené k drenáži finálneho výrobku. Potom vložíme do základnej škatule menšiu spôsobom, aby medzery medzi jednotlivými stenami boli približne rovnaké. Teraz môžeme pridať spevňujúce pletivo do medzery medzi škatuliami, aby neprečnievalo cez vrchnú časť veľkej škatule a aby sa mierne ponorilo do časti hypertufu, ktorý sme už pridali na dno. Rohy pletiva musíme zafixovať voči nežiadúcemu pohybu vo vnútri medzier medzi škatuliami.

{{adsense}}

3. Medzery medzi škatuliami vyplňuje postupne hypertufom a na zhutnenie zmesi používame drevenú paličku. V zmesi nesmú zostať žiadne vzduchové medzery! Dielo zakončíme zahladením a vyrovnaním vrchnej časti hypertufu, ktorý bude tvoriť vrchný okraj kvetináča. Môžeme ho vyzdobiť dekoratívnymi skalkami a podobne. Aj napriek fixácií lepiacou páskou môže dôjsť k nepatrnému prehnutiu (vydutiu) vonkajších stien škatule. Nevadí – takto bude tvar kvetináča oveľa prirodzenejší.
4. Čas vysychania hypertufu je pomerne dlhý, preto je dobré skladovať naplnenú formu tam, kde s ňou už nebudeme hýbať. Ak sme začali s výrobou kvetináča cez víkend, necháme si jeho vyberanie z formy na ďalší víkend. Alebo ešte počkáme. V prípade menších kvetináčov postačí na ich vyschnutie cca 5 dní. No pri väčších kusoch sa táto doba natiahne až na 6 týždňov. A to je aj náš prípad. Po šiestich týždňoch jemne odhrnieme steny vnútornej škatule a zistíme, či je hypertufa vytvrdená. Aj po tejto dobe nebude kvetináč ešte dosť pevný, takže s ním niekoľko ďalších týždňov zaobchádzame opatrne. Ak sa objavia nejaké nedostatky, nemusíme byť sklamaní, pôsobí to lepšie a prirodzenejšie.
5. Kvetináč vyberáme tak, že pretlačíme steny vnútornej škatule dovnútra a opatrne vytiahneme striedavým ťahom. Robíme to s citom a pomaly. Vonkajšiu škatuľu opatrne odstránime pomocou noža. Ak nám po stranách kvetináča zostali kúsky papiera, navlhčíme ich a nožom či drôtenou kefou odstránime. Kvetináč obrátime hore dnom, odstránime papier a odskrutkujeme samorezky, držiace korkové štople. Dosku oddelíme od hypertufy. Korkové zátky teraz môžeme vytiahnuť zo stvrdnutej zmesi pomocou vývrtky, alebo ich odvŕtaním.
6. Hotovo! Ak použijeme zmes na hypertufu s hrubým pieskom a rašelinou, bude aj štruktúra povrchu kvetináča hrubá. Čím dlhšie necháme kvetináč z hypertufy vonku na vzduchu, tým viac zvetrá a viac sa bude podobať prírodnému kameňu. Pre urýchlenie procesu starnutia môžeme postriekať steny kvetináča rozpusteným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. To podporí postupné osídľovanie povrchu lišajníkmi a machmi a vznikne tak ilúzia nefalšovaného starého kamenného kvetináča.

navod.jpg

Nápady, tipy a triky

Debnenie – forma musí mať vnútorné jadro, s rovnými oblými či šikmými stenami. Môžeme využívať staré plastové obaly od pracích práškov (hranaté, oblé), kvetináče rôznych priemerov z plastu a rôzne iné nádoby. Alebo si formy vyrobíme z plechu, dreva, plastov. Ak chceme vyrobiť niečo veľké, môžeme využiť hoci aj starú detskú vaničku, okolo ktorej vyrobíme debnenie z dreva a medzeru vyplníme hyperufou. V tomto prípade však musíme jednoznačne použiť spevňovaciu výplň z pletiva.

hypertufa3.jpg

Ak používame formy z plastu, či kovu, musíme ich v miestach dotyku s hypertufou dôkladne vymazať lacným jedlým olejom, aby sa nám po uschnutí výrobok ľahko z formy vyberal. Každý dekoratívny predmet z hypertufy sa dá po vybratí z formy dodatočne opracovať pomocou drôtenej kefy. Povrch môžeme zdrsniť, rohy zaobliť a podobne. Ak chceme využiť výrobky z hypertufy na vysádzanie rastlín, nesmieme zabúdať na drenážne otvory.

{{adsense}}

Vždy platí pravidlo, že sa nikam nemáme ponáhľať. Doba schnutia hypertufy závisí od veľkosti výrobku, hrúbky stien a podobne. Pohybuje sa od 5 – 40 dní. Hypertufou môžete „obaliť“ starú keramickú výlevku, no jej hladký povrch musíme opatriť vrstvou vonkajšieho lepidla. To umožní dobré prichytenie zmesi hypertufy. Bez lepidla zmes nedrží a skĺzne. Pomocou hypertufy môžete zmeniť starú nádobu (napr. hlinený kvetináč) na inú, ktorá vyzerá ako kamenná. Ak máte prasknutý veľký terakotový kvetináč, vrstva hypertufy zakryje miesto opravy.

hypertufa-7.jpg

To však zďaleka nie je všetko. Z tohto materiálu sa dajú vyrobiť mnohé iné dekorácie prakticky bez obmedzení – od malých „kamenných“ svietnikov až po veľké sochy. Fantázií sa medze nekladú. Existujú ľudia, ktorí si sami vyrábajú z hypertufy skaly a vykladajú nimi okolie rybníka. Aj dlažba z tohto materiálu vyzerá úžasne. Na jej výrobu môžeme použiť okrem foriem napríklad aj veľké a silné lopúchové listy, na ktoré nanesieme dostatočné množstvo hypertufovej zmesi (cca 5 cm (k okrajom listu sa môže hrúbka zmenšovať) a po vytvrdnutí osádzame takúto dlažbu rovnakým spôsobom ako iné – do pieskom vysypaných a zarovnaných jám.

hypertufa-jem.jpg

Ak sú naše kvetináče z hypertufy veľké a ťažké, umiestnime ich na zvolené miesto tak, že pod ne podložíme kamene, tehly a podobne tak, aby spod kvetináča mohla vytekať cez drenážne otvory voda. Ak sme skúsenejší v stavebníctve, môžeme si z tohto materiálu vyrobiť aj záhradný nábytok – stôl, lavičku a podobne. Musíme však vystužiť namáhané časti železom tak, ako keby sme robili napríklad platňu na rodinnom dome.
Keďže hypertufa je svojim spôsobom modelovacia zmes, môžeme z nej vytvárať rôzne reliéfne obrazy, kamenné masky, či dokonca sochy a záhradné fontánky. Všetko je na nás a na našej fantázií.

hypetufab1.jpg

2masky.jpg

[* youtube:pZHIZj7trbA *]

Foto: bellewood-gardens.com, Joan Carter, pinterest.com, westerngardeners.com, hypertufamolds.net, cypressgardener.blogspot.com, janetshouse.typepad.com, forums2.gardenweb.com, fairegarden.wordpress.com, gardeningnewstoday.com, thisoldhouse.com , gardenvarietyhoe.blogspot.com