Hobby portál vám prináša podrobný návod na zaujímavý spôsob vytvorenia mozaikovej dekorácie pre kvetináč.
V článku Ako vdýchnuť nový život kvetináčom sme vás zoznámili s mnohými spôsobmi, akými sa dajú vytvoriť originálne nádoby na kvety zo starých pomocou malých trikov. Dnes si ukážeme pomerne rozšírenú techniku zhotovenia kraklovania (popraskaného povrchu) črepníkov, ku ktorému nepotrebujete špeciálny kraklovací lak, ani zložitý postup, ba dokonca ani črepník.
Čo budeme potrebovať?
Nádobu na kvety – nemusí to byť ani kvetináč, ani črepník – postačí akákoľvek plastová nádoba (napr. vedierko od horčice, lekváru a podobne).
Vaječné škrupiny – čím viac, tým lepšie. Je veľmi vhodné, ak budú tieto škrupiny v rôznych odtieňoch hnedej a biele. Keďže biele vajíčka v našich predajných sieťach takmer vôbec nedostať, pomôžeme si pri vybieľovaní ponorením škrupín do Sava. Ak sa vám nechce škrupinky vybieľovať, nevadí. Mozaika bude vyzerať efektne aj z hnedých.
PVA lepidlo. Čo je vlastne PVA? PVA je skratka polyvynilacetátu, teda všetko á la Herkules, Duvilax, Soudal atď. atď. (proste biele mlieko – suspenzia, z ktorej vyprchá voda a čiastočky sa zlejú).PVA lepidlá sú po zaschnutí priehľadné a mierne elastické.
Štetce. Budeme ich potrebovať na nanášanie lepidla. V prípade, že nemáme lak v spreji aj na nanášanie laku.
Toľko základný výpočet vecí a prostriedkov, ktoré budeme potrebovať. S ďalšími sa zoznámime v návode.
Ako na to?
V prvom rade je nutné, aby sme sa zásobili potrebným množstvom „fixných aktív“ – čiže vaječných škrupín. Odkladáme ich na chladné miesto oddelene (v žiadnom prípade nestrkáme jednu časť škrupiny do druhej). Keď ich máme dostatočné množstvo, nastáva krok č.2 a tým je príprava škrupín.
Ponoríme ich do horúcej vody a necháme v nej približne 2 hodiny. Vodu nemusíme počas tejto doby udržovať vo vare, ani dohrievať. Za dve hodiny sa prirodzene vychladí.
Pobyt vo vode je potrebný k tomu, aby sa nám vnútorná blana vajíčka ľahko oddelila od stien škrupiny. Poznámka: Ak idete niektoré vajíčka bieliť v Save – nemusíte tieto škrupiny ponárať do horúcej vody. Savo ich nielenže dokonale vybieli, ale tiež túto blanku rozpustí a zlikviduje.
Po odstránení blanky poukladáme škrupinky na kuchynskú utierku a necháme ich dokonale vysušiť. Počas prípravy sa nám môže stať, že sa nám škrupinky polámu a vzniknú maličké úlomky. Tieto však nevyhadzujeme. Zídu sa v ďalšom procese našej práce.
My si zatiaľ pripravíme budúci kvetináč. V našom prípade sme použili vedierko z bieleho plastu. Ak máte podobnú nádobu – napríklad z horčice, musíte z nej odstrániť všetky nálepky. Pred samotným lepením mozaiky nádobu odmastíme alkoholom, prípadne odmasťovacím prípravkom, či odlakovačom na nechty.
Teraz máme všetko pripravené a môžeme pristúpiť k lepeniu kúskov škrupín na nádobu. Nalámeme si „mozaikové“ kúsky a tieto budeme lepiť vypuklou stranou nahor. PVA lepidlo si nanesieme na malú časť nádoby (pomerne rýchlo vysychá) a pomocou špajdle (špáradla) a štetca kladieme škrupinku ku škrupinke na tento povrch v malej vzdialenosti od seba.
Výsledkom je mozaiková dekorácia. Ukazuje našu fantáziu a predstavivosť. Môžeme striedať tmavé škrupinky so svetlými a vytvoriť tak neobvyklé vzory.
Ak chceme, aby bola naša mozaika veľmi pevná, môžeme ju nakoniec ešte raz po povrchu pretrieť lepidlom.
Kvetináč po tomto procese necháme schnúť 1 deň. Na druhý deň celú nádobu prelakujeme lakom na vonkajšie použitie. Aby bol efekt dokonalý, môžeme skúsiť lak na drevo v spreji s jemným odtieňom (v tomto prípade bol zvolený „svetlý dub“) tmavé škrupinky budú takto ešte tmavšie a biele nebudú vyzerať „sadrovo“. Kvetináč necháme opäť jeden deň vyschnúť.
Hotovo. Teraz môžeme do našej nádoby presadiť kvet či inú rastlinu. Kvetináč môžeme využiť tak v interiéri, ako v exteriéri.
Foto: sdelaysam-svoimirukami.ru
Zanechať odpoveď