Vynálezy, patenty, úspech i tvrdý boj o presadenie sa. Je toto Vaším snom či hobby? Máte potrebu stále niečo zlepšovať a hľadať nové alternatívy? Aj napriek tomu, že svetové monopoly držia akúsi gilotínu nad všetkými jedinečnými objavmi, oplatí sa zjednodušiť si vlastný život. Vďaka svojím šikovným rukám, bystrej hlavičke a skromnej dielničke, kde ukrývate svoje náradie, spojovací materiál a dobré nápady, dosiahnete aspoň radosť z výnimočne vykonanej práce. Úspešné korporácie len ťažko prijímajú vynálezy, ktoré by ohrozili šancu obohatiť sa na rope, preto majú zvlášť panický strach z toho, čo má v sebe ukrytú nálepku „EKO“.
Práve preto sa honba za patentmi stáva nekonečným a neľahkým bojom. Skúsme si však spomenúť také, ktorým sa predsa podarilo uzrieť svetlo sveta a neboli ihneď zmietnuté pod čiernu zem k večnému zabudnutiu.
Svetové „EKO vynálezy“
Osobný generátor energie, ktorý je takpovediac nabíjacou stanicou pre všetky USB zariadenia. Generátor je založený na využití našej kinetickej energie a dobíja sa, kým mi napríklad beháme alebo bicyklujeme. Za hodinu je možné dobiť až 80% batérie.
Neo inkubátor sa zaručene pokladá za cool nápad a originálne prevedenie. Je totiž vyrobený z recyklovaných častí auta a poháňaný batériou z motocykla, svetlá z auta poskytujú vyhrievanie, ventilátor cirkuláciu vzduchu a smerovky s bezpečnostným systémov varujú lekárov, ak niečo zlyhá. I takto sa dá využiť inak už nefunkčné auto.
Práčka, do ktorej stačí dať pohár vody poteší nejednu domácnosť. Pri praní ušetríte až 90% vody.
A čo takto solárna zubná kefka, na ktorú netreba nanášať pastu? Za špeciálny EKO návrh sa považuje aj ponorka na ľudský pohon. Funguje na podobnom princípe ako bicykel. Dosahuje rýchlosť do 10 km/h.
Ideálny riešením, ako ušetriť miesto v byte je využiť solárnu EKO chladničku, ktorá je určená na používanie vonku.
Jedným zo starších vynálezov, ku ktorým sa dnes s obľubou vraciame je aj Stirlingov motor.
Stirlingov motor
Ide vlastne o tepelný stroj, o motor s vonkajším spaľovaním. V roku 1816 bratia Stirlingovci zostrojili tepelný stroj, ktorý bol bezpečný, jednoduchý a hospodárny. Jeho prvotnou úlohou bolo odčerpávanie vody z baní. Hneď po parnom stroji išlo o stroj, ktorý dokázal meniť tepelnú energiu na mechanickú. Prelom 19. a 20. storočia, ako aj nátlak na výkon, priniesol tomuto objavu prechod na vnútorné spaľovanie, ktoré využíva napr. Ottov a Dieselov motor.
Keďže v posledných rokoch sa začali využívať nové pracovné látky, vyspelejší spojovací materiál, zdokonalené typy výmenníkov tepla, inovátorské poznatky v oblasti prúdenia či účinná stavebná chémia, začína byť motor opäť výhodný napríklad ako súťasť kogeneračných zariadení. Je to vlastne akýsi ekologický motor tohto storočia.
Ako teda Stirlingov motor funguje a ako ho zostrojiť? Skúsme sa pozrieť na zjednodušený pracovný postup:
[* youtube:X2qssmxA82U *]
[* youtube:5m09CJFdERc *]
Tento motor s vonkajším spaľovaním, resp. s vonkajším prívodom tepla a s menším množstvom škodlivých splodín (keďže nevyužíva olej) sa pokladá za dosiaľ za jediný zo skonštruovaných motorov, ktorý je schopný využiť širokú skupinu energií . Zariadenie má tichý chod, jednoduchý konštrukciu, je bezpečné a spoľahlivé. Je možné ho využívať vo výbušnom prostredí, vie pracovať pod vodou i vo vákuu. Ak je Stirlingov motor správne zostrojený, tak je jeho účinnosť minimálne taká ako pri najlepších dieselových motoroch. Na pohon môžete využiť rôzne palivá (zemný plyn, tuhé palivo – i odpad, tekuté a plynné palivá, energiu z biomasy, bioplyn, slnečnú energiu, ako aj odpadové teplo). Motor sa dá využiť aj ako chladiace zariadenie.
Využitie Stirlingovho motora o malom výkone môžete využiť napríklad v domácnosti, ktorá je počas dňa neobývaná a je nutné, aby boli v prevádzke iba najdôležitejšie zariadenia ako napríklad mraznička. Po príchode obyvateľov sa môže postarať o zvlhčovanie vzduchu, osvetlenie, prípravu teplej vody.
Nech už sa rozhodnete zostrojiť svoj menší či väčší vynález, tak sa nikdy neohliadajte na počiatočnú nedôveru blízkych. Zostrojenie EKO ponorky, EKO chaty či Stirlingovho motora sa môže stať Vašou súkromnou záľubou.
Vedzte, že vo Vašich záujmoch, nápadoch a technickej zručnosti Vás vždy bude podporovať spojovací materiál J.K.SCHRAUBEN
Foto: sxc.hu, jkschrauben.sk
Zanechať odpoveď