11.02.2011

Niekedy sa v domácnosti stane porucha, ktorú treba neodkladne odstrániť. Pomôže nám pri tom pracovné náradie. Predstavme si základné druhy vybavenia domáceho majstra.

1. skrutkovače
Najdôležitejšie pri ich kúpe je tvar rukoväte a povrchová úprava, ktorá umožní lepšie objať rukoväť a vyvinúť tak silnejší sťahovací moment. Často sa využívajú ploché skrutkovače s hrúbkou 4 – 10 mm a aj krížové skrutkovače. Modernizácia vyvinula univerzálny skrutkovač s nadstavcami, pri ktorom sa hroty dajú meniť, dokupovať a uschovať v rukoväti. TIP: Použiť možeme elektrické skrutkovače, ktoré využívajú silu dobíjateľnej batérie, spätný režim a zároveň sú rýchlejšie.

univerzálne skrutkovače

univerzálne skrutkovače

klasické skrutkovače

klasické skrutkovače

elektrický skrutkovač

elektrický skrutkovač

2. kľúče
Kľúče majú tvar matice alebo niekoľko uhoľníka a sú vyrobené podľa normy. V domácnosti by nemali chýbať veľkosti od čísla 7 po 19. Ručne rozbrusovať kľúče na väčšie miery prinášajú so sebou riziko ich zlomenia a úrazu. TIP: Kvalitu pred opotrebovaním zabezpečia chrómvanádiové ty­py.

maticové kľúče

maticové kľúče

3. kliešte
Ďalším často používaným náradím sú kliešte. Tých je niekoľko druhov, ako napríklad štikacie, kombinované alebo prestaviteľné. Pri kúpe si treba všimnúť ich plný chod, kvalitu rukoväte a aj zabrúsenie čeľustí, aby cez ne neprenikalo svetlo. TIP: Lacné a nekvalitné kliešte bývajú vykývané v čape, otupuje sa im ostrie a pri otváraní sa trú.

rôzne typy klieští

rôzne typy klieští

kvalitné kliešte

kvalitné kliešte

4. ručné pílky
Využiť môžeme pílky na drevo a na kov. Pílka s hliníkovým dutým rámom je ľahšia, lacnejším pílkam sa však deformuje rám. List pílky treba osadiť do rámu kolmou časťou zubov dopredu. Dozadu iba voľne ťaháme rám. TIP: Pílku na železo môžeme nahradiť aj listom na drevo alebo obojstranným listom (z jednej strany sú drobnejšie zuby na kov a z druhej na drevo).

ručné pílky

ručné pílky

5. kladivo
Pre domáce práce postačí malé kladivko a jedno väčšie. Tvarovaná rukoväť usí byť zaklinovaná plochým alebo kruhovým klinom, aby nám kladivo nevyletelo. Klin sa vibráciami neuvoľní, pretože všetky ploché aj kruhové kliny majú zárezy. Kladivo by malo byť správne kované, v takom prípade by nemalo prasknúť. Lacné kladivá z pochybného materiálu sú často len odlievané a zabrúsené. TIP: Pri skladaní nábytku je rozumnejšie použiť gumené kladivo.

kladivá

kladivá

6. univerzálny nôž na rezanie
S takýmto nožom môžeme rezať koberce, papier, plast, drevo i krytiny. Jeho veľkosť by mala spĺňať potrebu správneho a mohutného uchopenia pre požadovanú silu tlaku. TIP: Telo rezacieho noža vyrobeného z plastovej umeliny je vhodnejšie nahradiť kvalitným materiálom, aby ste po čase vymieňali iba rezací list a nie celý poškodený nôž.

rezací nôž

rezací nôž

7. meter
Ak chceme, aby všetko sedelo na mieru, bez merania metrom to nepôjde. Zvoliť si môžeme skladací alebo praktickejší rolovací meter. TIP: Rolovací meter obsahuje držiačik a môžete ho tým pádom zasunúť napríklad za opasok.

skladací drevený meter

skladací drevený meter

rolovací meter

rolovací meter

Pre aktívnych domácich majstrov by mali byť vo výbave aj ďalšie nástroje:
- vodováha
- magnetická miska
- pilníky
- špachtla
- hoblík

vodováha

vodováha

magnetická miska

magnetická miska

pilníky

pilníky

špachtla

špachtla

hoblík

hoblík

A nakoniec je neoddeliteľnou súčasťou vybavenia kufrík na náradie. Môže byť obsahovo objemový alebo prehľadne organizovaný.

organizovaný kufrík na náradie

organizovaný kufrík na náradie

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama