Zdá sa vám prostredie vášho WC na chate či chalupe príliš sterilné? Tento nápad ho s minimálnymi nákladmi zmení na imidžový priestor vo vidieckom štýle.
S pojmom recyveci vás na stránkach Hobby portálu zoznamujeme pravidelne. Článok o kreatívnom využití starých paliet k nim určite patril. Z rovnakého súdka sú aj nasledujúce riadky.
K chatárčeniu a chalupárčeniu majú Slováci už dlhé roky veľmi blízko. Nič nemôže nahradiť pokojný víkendový pobyt priamo v prírode viac, ako malá oáza oddychu niekde na samote. V ostatnom čase sa môžeme stretnúť s prerábaním interiérov vidieckych chalúpok a chát a snahou dať im nový šat s dôrazom na zachovanie „gazdovského“ imidžu. K zdanlivo malicherným problémom však po prestavbe často patrí príliš moderné prostredie sanitárnych miestností chalupy (WC, sprcha), ktoré s vidieckym štýlom nekorešpondujú. Pritom stačí málo a dojem sa zmení ako šibnutím čarovného prútika.
Ak je vaše WC oddelené a nachádza sa v malej miestnosti, ktorá sa po prestavbe podobá skôr na nemocničnú toaletu, skúste využiť staré drevené palety a premeňte ju na „modernú latrínu“. Paletám vdýchnete nový život a vaše WC určite neunikne pozornosti návštev a vašich známych.
Príprava
Znie to neuveriteľne, ale jednou z najťažších častí tohto projektu je oddelenie lát z palety bez toho, aby ste ich rozštiepili či inak poškodili. Dôležité je zachovať charakter dreva a tak po oddelení lát bude potrebné odstrániť z povrchu napríklad škvrny od predtým prepravovaného tovaru a podobne. Povrch by sa mal následne prebrúsiť. Ak však natrafíte na palety, ktoré samy o sebe vzhľadovo vyhovujú vašim plánom, nemusíte laty brúsiť. Stačí ak ich dôkladne očistíte. Môžete sa tiež pokúsiť zachrániť pri vyťahovaní niekoľko starých klincov, aby vaša zástena vyzerala naozaj autenticky.
Budete musieť samozrejme zistiť rozlohu plochy, ktorú chcete pokryť. Odmerajte výšku a šírku steny vo WC a vypočítajte jej plochu s tým, že výsledok zaokrúhlite smerom nahor. Laty z rozobratých paliet prikladajte na zem tesne k sebe aby výsledný útvar, ktorý z nich vznikne, bol zmerateľný a takto zistíte, či už máte dostatok lát na pokrytie steny. Zároveň vám uložené laty poskytnú predstavu, ako budú zapadať k sebe po nainštalovaní na stenu.
Začíname
Prvou dôležitou prácou, ktorá vás bude čakať v interiéri je vymaľovanie zadnej steny za záchodovou misou. Ak si myslíte, že tento krok nie je podstatný mýlite sa. V drevenej stene po nainštalovaní zostanú škáry, ktoré celej stene pridajú rustikálny vzhľad, ale len v tom prípade ak bude zadná stena k tomu prispôsobená. Maľujeme teda dôkladne – najlepšie čiernou farbou. Táto dodá stene cez škáry medzi latami paliet optickú ilúziu prázdnoty za ňou. Ak je to možné použite matnú farbu, alebo maximálne obmedzte jej lesk.
Lepenie
Od vhodného lepidla závisí výsledok našej práce. Nechajte si teda poradiť v špecializovaných obchodoch, kde vám ponúknu druh tmelu, pasty, či lepidla na spoj drevo – murivo. Ideálne je napríklad lepidlo na báze MS polymérov , špeciálne vyvinuté pre lepenie bez nutnej fixácie spojov – drží okamžite. Vytvrdzuje vulkanizáciou vzdušnej vlhkosti, vytvára vysoko pevnostný, elastický spoj. Vlastnosti a výhody takéhoto lepidla sú ťažko prekonateľné:
• Okamžitá, vynikajúca prilínavosť k podkladu
• Bez obsahu silikónu, izokyanátov, rozpúšťadiel a ftalátov
• Rýchlo vytvrdzujúce, bez zápachu
• Trvale pružné, odolné vlhku a vode (vodotesný spoj), poveternostným vplyvom
• Odolný plesniam, slanej vode, chlóru, čistiacim prostriedkom
• Vysoká počiatočná pevnosť
• Lepenie bez fixácie
• Pevnosť v ťahu po vytvrdnutí až 22 kg/cm2
• Nahrádza klince, skrutky a nity
• Po vytvrdnutí vytvorí pretierateľný, vysokopevnostný a elastický spoj
Ak vám zostali nejaké staré klince po vyťahovaní z palety, zakomponujte ich do svojho diela kvôli autenticite – vlepte ich po skrátení do pôvodných dier.
Lepiť začíname od hornej strany steny, dosky režeme na mieru podľa potreby a lepíme v stupňovitom vzore. Dávame pozor na šírku steny v rôznych výškach múru. Len máloktoré WC má geometricky presnú šírku stien po celej výške (dokonalý obdĺžnik), takže budeme musieť rezať rôzne dĺžky lát. Laty si môžete narezať dopredu, vždy však radšej dvakrát merajte a raz strihajte. Hrúbka lát nehrá vo vašej skladačke úlohu, práve naopak, pridá vašej stene efektnú textúru. Dbáme však na to, aby medzi latami po poskladaní a prilepení nevznikli príliš veľké medzery. Menšie sú naopak vítané.
A ešte jedna dôležitá skutočnosť – majte na pamäti, že celkovú stabilitu steny docielite prilepením niekoľkých lát v celku (neprerezaných) v plnej dĺžke steny alebo aspoň dlhších ako ostatné.
Akonáhle sa dostaneme do polovice cesty, zmeníme smer lepenia lát a pokračujeme zdola nahor. Dôvodom je fakt, že takmer určite budeme musieť vo finále prerezať jednu až dve dosky po dĺžke aby nám všetky v priestore „sedeli“ tak, ako majú. Hranica, kde sa stýka vrchná lepená časť so spodnou bude zatienená vrchnou časťou splachovača.
Keď máme všetky laty prilepené o stenu, zostáva nám niekoľko hodín času, kým lepidlo vyschne. Zatiaľ si môžeme prichystať dekorácie, ktoré umiestnime buď priamo na novej zástene, alebo trebárs aj na kryte splachovača. Po prípade môžeme jemne prejsť bezfarebným lakom dosky, ktoré sme prilepili na stenu.
Čistý čas prípravy a následného vytvorenia takejto zásteny je cca 4 – 6 hodín (samozrejme bez času, ktorý potrebuje lepidlo na vytvrdnutie.
Foto: mandyjeanchic.com
Zanechať odpoveď