27.04.2015

Hobby portál vám prináša skvelý návod na zhotovenie zariadenia, pomocou ktorého bez problémov presne a jednoducho prerežete akúkoľvek sklenenú fľašu podľa vašich potrieb.

Keď sme pred dvoma rokmi uverejnili článok s názvom Ako prerezať sklenenú fľašu na polovicu +kreatívne nápady, netušili sme s akým záujmom sa u vás stretne. Popri pozitívnych ohlasoch sa niektorí posťažovali, že im to nešlo až tak dobre, ako si predstavovali a niektoré fľaše neprerezali vôbec. Dnes tu teda pre vás máme zariadenie, ktoré nie je zložité vyrobiť a ktoré je pri rezaní fliaš spoľahlivé. Vlastne tu máme takéto zariadenia dve. Princíp rezania je rovnaký pri obidvoch a využíva k tomu „diamantový“ nôž, ktorý si môžete kúpiť v obchodoch s náradím. V praxi sa používajú na ručné rezanie skla špeciálne nože, napríklad z karbidu volfrámu (zmes uhlíka a volfrámu). Keď máme takýto nôž po ruke, môžeme začať s výrobou zariadenia.

Fľaškorez

Názov sme si vymysleli sami. Na zhotovenie tejto pomôcky nepotrebujete siahodlhý návod (postup je zrejmý z obrázkov), skôr musíte mať aspoň základné stolárske zručnosti a trochu času na prácu.

Ako teda začať?

V prvom rade si z preglejky, alebo jemne ohobľovaných a obrúsených drevených dosák musíme vytvoriť dve rovnaké protiľahlé steny s výrezmi v tvare V, ktoré slúžia na podopretie fľaše a udržanie stability počas rezania. Na jednu z týchto stien pripevníme svorkami napevno nôž na rezanie skla. Rezací kotúčik musí vyčnievať tak, aby mohol do fľaše rezať (presnejšie si ho nastavíme, až keď dokončíme telo Fľaškorezu).

Telo Fľaškorezu urobíme z rovnakého materiálu, ako steny z výrezmi do V. Jedna táto stena (s nožom na rezanie)bude tvoriť čelo, Bočné steny vyrobíme tak, aby ich šírka zodpovedala rozmeru, ktorý chceme z fliaš rezať, zadná stena bude zdvojená a bude ju tvoriť časť s výrezom V a pevná stena, o ktorú sa bude opierať pri práci dno fľaše.
Takto by mal vyzerať Fľaškorez po dokončení. Nesmieme zabudnúť nastaviť nôž tak, aby bol schopný rezať do skla. Potom ho napevno svorkami utiahneme.

Ako rezať?

Jednoducho.
Prvým krokom by malo byť dôkladné očistenie fľaše od etikiet a lepidla po nimi. Potom fľašu pevne oprieme o zadnú stenu Fľaškorezu a otáčame ju pozdĺž osi (mali by sme počuť charakteristický zvuk pri rezaní noža). Postačí jedno otočenie fľaše. Nemali by sme na ňu príliš tlačiť. Ak je nôž v správnej polohe a dobre zafixovaný, vznikne nám po obvode potrebná ryha.

Pomocou sviečok nahrejeme časť fľaše, kde sme urobili rezacím nožom ryhu…

04.jpg

… keď je dostatočne horúca, ponoríme fľašu do studenej vody.

Ak sa nám na prvý krát nepodarí rozdeliť fľašu, opakujeme nahrievanie nad sviečkou aj viackrát.

Po predelení fľaše napoly obrúsime jej ostré hrany brúsnym papierom. Pozor na zranenie.

Variant II

Toto je postup výroby Fľaškorezu a rezania fliaš v prípade, ak ich chceme opakovane rezať v jednej veľkosti. Čo však, ak chceme prerezávať fľaše v rôznych výškach? Natíska sa myšlienka urobiť čelnú stenu s nožom pohyblivú, my však máme pre vás čosi jednoduchšie. Vlastne je to najjednoduchší variant Fľaškorezu, na ktorý potrebujete len jednu širokú dosku cca 30 –40 cm dlhú a niekoľko drevených líšt rovnakej hrúbky.

Postup je opäť zrejmý s obrázkov: Lišty budú tvoriť akési koľajnice, na ktorých bude pozdĺžne položená fľaša počas rezania. Tá bude zároveň opretá o doraz z priečnej lišty tiež napevno priskrutkovanej k základnej doske. Do „Koľajnice“ bližšie k vám môžete vypíliť niekoľko zárezov, ktoré budú slúžiť na pevné uchytenie noža počas rezania. Nôž môžeme pritlačiť pravou rukou, zatiaľ čo ľavou fľašou otočíme. To je všetko. Tento Fľaškorez si vyrobíte doslova za pár minút.

Alebo skúsite takýto spôsob ?

Fľaše sme prerezali – čo teraz?

Ak ste nečítali náš dávnejší článok, v ktorom sme pre vás pripravili pár inšpirácií na to, čo sa dá z fliaš zhotoviť, urobte to. Nejaké nápady pridáme aj sem:

Kvetináče

Lampy, lustre, svietidlá

Poháre (pozor na dokonalé zbrúsenie ostrých hrán brúsnym papierom!)

..a mnoho iných dizajnových kúskov…

Foto: Sense-life.com , instructables.com , homemade-modern.com, designrulz.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama