Ganutell je maltská umelecká forma výroby dekoratívnych kvetín z tenkého drôtu, hodvábnych nití a lesklých korálikov. V histórií Malty – malej krajiny omývanej vlnami Stredozemného mora sa s ňou stretávame už v osemnástom a devätnástom storočí, hoci naozajstný „boom“ zažila táto technika až koncom dvadsiateho storočia.
Názov Ganutell je odvodený od talianskeho *cannotiglio* (označovala sa ním technika, považovaná za umenie), Malta však dala tomuto slovu význam vo vzťahu k lupeňom a výrazne za podpísala pod spôsob, akým vytvárať z kovového drôtu úžasné farebné kvetiny.
Až do polovice dvadsiateho storočia značná časť maltskej populácie sotva vedela o technikách ganutell. Tie patrili k rodinným tajomstvám a odovzdávali sa z generácie na generáciu. My vám prinášame foto návod, podľa ktorého zvládne výrobu nádherných kvetín aj začiatočník.
Čo budeme potrebovať?
Medený drôt prierezu 0,5 mm, nožnice, ihly, háčik na háčkovanie, nite (odporúčajú sa hlavne hodvábne nite či takzvané „dúhovky“. Základom je aby boli lesklé), zelená saténová stuha, koráliky.
Ako na to? (fotonávod)
Z medeného drôtu si pripravíme niekoľko kusov 30 – 50 cm dlhých. Pomocou ihlice alebo háčika ich navinieme do špirály, počnúc asi v tretine jeho dĺžky. Špirála vznikne otáčaním (cca 30 krát) okolo ihlice.
Výsledkom sú tenké špirály, ktoré pred obnitkovávaním jemne natiahneme na požadovanú veľkosť.
Vzdialenosť medzi jednotlivými slučkami špirály by mala byť taká, aby sme cez ňu mohli bez problémov prevliekať lesklú niť a aby sa z nej dal vytvarovať lupeň kvetu.
Lupene vytvárame tak, že špirálu ohneme do tvaru kvapkovitej slučky a konce drôtu ovinieme okolo seba.
Niť uviažeme uzlíkom na spodnú časť okvetného lístka zo špirály. Prevlečieme ju cez sedielko špirály na opačnej strane.
Tento postup opakujeme tak, že vždy prevlečieme niť cez nasledujúcu slučku špirály, tak na hornej ako aj na dolnej strane.
Vznikne nám efektná výplň lupienka kvetu.
Koniec nite opäť zafixujeme uzlíkom a rovnakým spôsobom si pripravíme lupienky na celý kvet.
Päť, alebo šesť lupienkov priložíme k sebe a skrútime vyčnievajúcu časť drôtov kolo seba.
Stonku zabalíme do saténovej stuhy zelenej farby.
Keď sa so stuhou dostaneme na koniec stonky, opakujeme ovíjanie drôtu stuhou smerom nahor a približne v polovici kvetu vytvoríme väčšiu slučku so stuhy, ktorá bude jej „listom“.
Lupienky kvetu rozložíme a pomocou tavnej pištole vytvoríme stred kvetu. Tento sa tiež robí včívaním korálikov tak, ako to vidíme na obrázkoch.
Hotovo. Môžete použiť rôzne techniky pre navíjanie nite na špirálu. Všetko závisí od vašej fantázie a zručnosti.
Ganutell a súčasnosť
S takýmito nádhernými kvetmi sa stretol zrejme každý zvedavý návštevník Malty. V súčasnej dobe sa ministerstvo kultúry tohto malého štátu snaží oživiť záujem o túto techniku. Ganutell a Malta idú jednoducho k sebe. Drôtené kvety nájdete v mnohých tamojších chrámoch, kde zdobia oltáre a mnohé časti kostolov. Častokrát sú vyzdobené drahými šperkmi.
Populárne sú však tiež ako ozdoba mladých neviest počas svadobného obradu, alebo ako výzdoba pri významných sviatkoch či udalostiach. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi obrázkami:
Foto: allforchildren.ru