08.11.2018

Veľmi peknú vázu môžeme vyrobiť hoci aj zo starej plastovej nádoby. Hobby portál vám v obrázkovom návode ukáže, ako na to.

Mnohí si možno poviete, že načo vyrábať vázu doma, keď v obchodoch majú bohatý výber rôznych tvarov aj veľkostí. Pravdou je, že naozaj nejde v tomto prípade o peniaze, ale o radosť z práce a z toho, že dokážeme vytvoriť niečo, čo je originálne. Nasledujúci návod nie je len pre dospelých ľudí. Výrobu vázy zvládnu aj deti a osvoja si pri tom určité manuálne zručnosti, ktoré „počítačová“ generácia pomaly stráca.

Ako na to?

Všetko, čo budeme k práci potrebovať vyplynie z nasledujúceho návodu. V prvom rade je to vhodná pevná plastová nádoba. Zohnať ju nie je problém – nie nadarmo niektorí nazývajú túto dobu práve dobou plastovou. Dôležitá je jej pevnosť a tiež výška a veľkosť otvoru, aby sa kvety do nej vôbec vošli.
Ďalej budeme potrebovať vedierko škárovacej hmoty. Najvhodnejšia je vodeodolná, flexibilná škárovacia hmota na škárovanie keramických obkladov a dlažieb, na škáry so šírkou do 8 mm. Dostanete ju kúpiť v obchodoch so stavebnými potrebami a dvojkilové vedierko stojí okolo 5€. Nám na prácu postačí pár dekagramov tejto hmoty, takže postačí, ak si kúpite menšie balenie.
Platovú nádobu musíme v prvom rade dôkladne vyčistiť- tak zvonka ako aj zvnútra. Papierovú nálepku (ak ju nádoba má) musíme tiež odstrániť. Ak nádobu čistíme vodou, musíme počkať, kým nebude úplne suchá a potom môžeme začať tvoriť.

V ďalšom kroku pomocou štetca nanesieme na telo nádoby PVA lepidlo. Ak je veľmi husté, môžeme ho pred nanášaním zriediť trochou vody. Nádobu natrieme dôkladne z vonkajšej strany a ak chceme, aby škárovacia hmota na nej dobre držala, ovinieme telo nádoby obväzom, alebo gázou tak, aby táto po vyschnutí lepidla pevne držala. Upozorňujeme však, že krok s gázou nie je nutný. PVA lepidlo samé o sebe vytvorí jemne drsnú vrstvu, na ktorej bude hmota dobre držať. Ak však ideme dekorovať nádobu veľkých rozmerov, je lepenie gázy nutnosťou. Opäť teda necháme všetko schnúť.

Pomocou menšej murárskej či modelárskej špachtle na nesieme z vonkajšej strany nádoby škárovaciu hmotu. Je dobré naniesť ju tiež na dno nádoby, musíme však dávať veľký pozor, aby bolo toto po nanesení hmoty rovné. Teraz máme celú nádobu z vonkajšej strany „obalenú“ škárovacou hmotou.

Ideme robiť reliéfne vzory a ornamenty. Zoberieme drevený kolík a vytvárame krúžením vo vlhkej škárovacej hmote podľa vlastnej fantázie dekoratívny reliéf.

Po zaschnutí škárovacej hmoty vyhladíme steny nádoby pomocou brúsneho papiera.

Povrch nádoby natrieme roztokom z trochy sadry a vody. Opäť necháme schnúť.

Zo sadry tiež môžeme odliať pomocou kreatívnych foriem na to určených ďalšie dekoračné prvky, ktoré potom k váze jednoducho prilepíme.

Po zaschnutí si namiešame akrylové farby, do ktorých budeme namáčať jemnejšiu špongiu a ťahaním po častiach vázy ju takto vyfarbíme. Opäť použijeme vlastnú fantáziu a farby volíme tak, aby nám ladili s okolím, kam chceme náš výtvor umiestniť.

To je všetko. Po zaschnutí farieb môžeme vázu ihneď používať.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama