01.08.2019

Štiepačky dreva patria medzi drahších pomocníkov a nie každému z vás sa takáto investícia oplatí. Ak si ju však nevyrobíte sami. Prinášame návod.

Táto domáca štiepačka je určená pre menšie polená do priemeru 20 cm. Nie je síce vhodná na rozmerné polená, ale ruku na srdce – koľkí z vás si schuti zanadávali, keď im malé poleno odskakovalo pri štiepaní z kláta, alebo ste ho nevedeli udržať „na stojáka“? System takejto štiepačky rieši podobné problémy a nápad je dielom mladej dievčiny z Nového Zélandu. Ayla Hutchinson mala 13 rokov, keď videla svoju matku, ako si porezala prst sekerou, kým štiepala drevo. Od tejto chvíle bola odhodlaná nájsť bezpečnejšiu cestu. Výsledkom bola takáto štiepačka, kovový nástroj, ktorý umožňuje ľuďom rozdeliť triesky rýchlo a bezpečne. Jej vynález mal veľký úspech.

Postup

Štiepanie dreva je pre mnoho ľudí šport, pri ktorom aktívne relaxujú. Kto ale denne kúri drevom, môže časom štiepanie dreva začať pociťovať ako nepríjemnú povinnosť.
Na výrobu štiepačky toho nepotrebujeme veľa – silné železné tyče, pásovinu a kovový profil so štvorcovým prierezom. Podstatné však je, aby sme vedeli dobre a dôkladne zvárať kovové súčasti.
Najprv si musíme určiť rozmery štiepačky. Tieto schválne neuvádzame, nakoľko si každý môže vyrobiť stojan na mieru. No keďže sa počíta s polenami do 20 centimetrov, vrchnú časť bude tvoriť štvorec s približne dvadsať centimetrovou stranou. Štvorec si pozvárame zo silnej tyčoviny.

Štvorec podstavy bude o niečo väčší kvôli stabilite. Napríklad 30×30 alebo 30×25 centimetrov.
Výška podstavca sa bude pohybovať od 50 cm vyššie, nemusí však byť príliš vysoká. K obidvom štvorcom prizvárame na pevno nohy.

20 centimetrov dlhý pás oceľovej pásoviny prizvárame k profilu so štvorcovým prierezom. Pásovina musí byť približne 5 mm hrubá a 5 cm vysoká. Zvárame po obidvoch stranách po celej dĺžke.

Vrchnú časť pásoviny zbrúsime uhlovou brúskou do ostrej čepele.

Konce profilu so štvorcovým prierezom skrátime tak, aby sa čepeľ vošla do uhlopriečky stojana približne 15 – 20 cm od hornej strany.

Profil s čepeľou dôkladne prizvárame k tyčiam stojanu. Tento spoj bude veľmi dynamicky namáhaný, takže postupujeme naozaj precízne a zvar musí byť silný.
Nakoniec štiepačku nastriekame, alebo natrieme farbou.

Cez vrchný štvorec vložíme do nej klát dreva úderom silného kladiva ho rozštiepime. Klát sa oprie o horné tyčky štvorca a ten zabráni, aby padol na strany. Čepeľ štiepačky musí prechádzať stredom kláta. Za chvíľu máme narúbané. Takto nám lacná štiepačka uľahčí život nielen na chalupe.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama