12.10.2018

Naučíme vás, ako si vlastnými rukami zhotoviť kôš z kameňa, ktorý sa stane milou dekoráciou vašej záhrady, okolia domu či skalky.
Vyzerá, akoby bol naozaj poskladaný z malých kameňov a farebné kvety sa v ňom v každom prípade krásne vynímajú. Kamenný kôš vytvorí originálnu dekoráciu a my vás môžeme ubezpečiť, že jeho výroba vôbec nie je zložitá.

Obrázkový postup

Na výrobu kamenného koša budeme potrebovať starý prútený kôš, ktorý už doslúžil svojmu účelu, má prederavené dno, rozpletené či popraskané prútie a podobne. Pre skúseného kutila sú takéto „vyradenky“ pokladom, pretože ich dokáže efektne zrecyklovať. A presne to urobíme my.
V prvom kroku odstránime z prúteného koša všetky vyčnievajúce prúty, prípadne ich vpletieme naspäť. Ak by sme na koši našli miesta, ktoré by už boli príliš uvoľnené, prípadne by dobre nedržali spolu, spevníme ich pomocou tenkého viazacieho drôtu. Potom dovnútra koša vložíme PVC vrecko na odpad, ktoré naplníme starými novinami či textilom a podobne tak, aby nám vnútro natesno vyplnilo. Robí sa to hlavne kvôli tomu, aby nám cementová zmes cez škáry pomedzi prútie nepretekala dovnútra košíka. Niektoré koše však majú takzvané futro buď z textilu, alebo z fólie. V tom prípade postačí napchať dovnútra noviny.

Dôležitým „stavebným prvkom“, ktorý budeme potrebovať sú dekoratívne skaly (ploské), rôznej veľkosti aj farby. Tie môžeme bežne nájsť v horských potokoch, riekach a podobne. Prípadne môžeme navštíviť záhradné centrá a vyberať si podľa vlastnej predstavy. V tomto prípade však za ne samozrejme budeme musieť zaplatiť. Skaly zbavíme nečistôt, prípadne ich pred lepením môžeme umyť vodou.
V ďalšom kroku si dôkladne namiešame flexibilné lepidlo na báze cementu, určené na dlažbu či obklady. Nemalo by byť príliš riedke.
Prútený kôš z vonkajšej strany jemne pokropíme vodou. Pracovný stôl prekryjeme starým obrusom. Kôš položíme na kus dreva, otočíme na bok a môžeme začať s nanášaním primeranej vrstvy flexibilného lepidla. Nemusí to byť veľká plocha, nakoľko začneme z lepením troch či štyroch skál. Podľa toho, ako nám budú držať zistíme, či musíme dať vrstvu podkladového lepidla hrubšiu, alebo naopak tenšiu. Potom môžeme lepiť postupne ďalšie skaly.

Je samozrejmé, že lepenie skál musí prebiehať po etapách a vždy budeme musieť počkať, kým časť koša nezatuhne. Keďže kôš je oblý, môžeme si pomôcť prípravkami, pomocou ktorých udržíme jeho stabilitu.

Keď sú bočné strany koša hotové, počkáme kým lepidlo nevytvrdne, kôš obrátime hore nohami a opäť pomocou lepidla ho vyhladíme do roviny. Opäť počkáme, kým nevyschne.

Rúčka koša bude tiež pomerne tvrdší oriešok. Najprv nanesieme na rúčku jednu tenšiu vrstvu flexilepidla a necháme ju vyschnúť. Potom vyberieme menšie a hlavne ľahšie skaly, opäť nanesieme lepidlo v potrebnej hrúbke a opatrne pritláčame do neho postupne skalky.

Nakoniec kôš necháme deň úplne vytvrdnúť a dekorácia je hotová. Do dna môžeme prípadne navŕtať pár otvorov na odtekanie vody a potom ho naplniť kvalitnou rašelinou.
Výber kvetov necháme na vás, no veľmi dobre sa v ňom vynímajú nízke a stredne vysoké farebné rastlinky.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama