Archív

Kreatívne recyklovanie: drevené palety

Po úspechu článku Kreatívne recyklovanie: okolie domu, chalupa vám prinášame jeho voľné pokračovanie. Tentoraz na tému drevené palety. Tie sú určené na prepravu rôznych materiálov a v mnohých prípadoch sa použijú len raz. A potom? Väčšina spoločností sa ich snaží zbaviť, odviezť do výkupu, no v mnohých prípadoch zostávajú pohodené na skládkach, kde pomaly hnijú. Tento fakt kontrastuje so životným štýlom, ktorý hovorí o ohľaduplnosti k prírode. Drevené palety tak právom patria k materiálom, ktorým sa ľudovo hovorí recy- veci.

Áno, aj za týmto umeleckým dielom stoja obyčajné použité drevené palety *** Áno, aj za týmto umeleckým dielom stoja obyčajné použité drevené palety

Ako na to?

Kreatívne recyklovanie drevených paliet je v súčasnosti veľmi trendy a určite ste sa s ním počas surfovania na internete stretli. Tieto drevené konštrukcie sú totiž napriek takmer rovnakému vzhľadu veľmi tvárne a pre zručného domáceho majstra nie je problém pretaviť ich do akéhokoľvek tvaru.

{{adsense}}

Musíme vás však upozorniť, že aj napriek tvrdeniam rôznych blogov a internetových stránok, ktorí sa snažia čitateľov presvedčiť, že k práci s drevenými paletami postačí brúsny papier, kladivo a štetec je nepopierateľné, že niektorí z nás jednoducho nie sú stvorení na stolárčinu. Nevadí. Tie najjednoduchšie výtvory zvládne takmer každý. Ako teda začať?
{{adsense}}
V prvom rade je potrebné zohnať si nejaké drevené palety. Možností je niekoľko. Tou najlepšou je, ak ich zoženiete zadarmo od obchodníkov, či skladníkov, ktorým sa kopia pri prevádzkach. Ak to nevyjde, nezúfajte. Nestoja veľa a dajú sa kúpiť trebárs aj cez internet. Pre začiatok nie je potrebné nakúpiť desiatky paliet. Na to, aby ste z nich vykúzlili zaujímavý doplnok postačí jedna či dve. Okrem tohto základného materiálu budeme vo väčšine prípadov potrebovať náradie a nástroje: *kladivo, malú sekeru,meter, pravítko s ryskou, papier a ceruzku, páčidlo, ručnú pílku (najlepšie elektrickú), alebo malú elektrickú okružnú pílu, vŕtačku s vrtákmi, lepidlo na drevo, skrutky do dreva, brúsny papier, alebo stroje na brúsenie drevených povrchov, moridlo, lak na drevo, štetce, vodováhu*. Tento zoznam sa dopĺňa podľa zložitosti výrobku, na ktorom chceme pracovať.
V prvom rade musíme mať v hlave plán, čo chceme vytvoriť. Ten si zhruba načrtneme na papier. Odhadneme, koľko materiálu budeme potrebovať a na čo náš výtvor bude slúžiť. Je to dôležité z hľadiska budúcej záťaže. Drevo, z ktorého sa vyrábajú palety býva totiž rôzne. Od mäkkého, slúžiaceho na prepravu ľahších materiálov až po tvrdé palety na uskladnenie a prevoz stavebných materiálov, kameniva a podobne. Vo väčšine prípadov si však vystačíme s paletami z mäkkého dreva. To sa opracováva, brúsi a píli ľahšie a jednoduchšie. Existuje viac druhov paliet, preto je dôležité, aby sme si vybrali ten najvhodnejší typ. Na niečo sa hodia palety s väčším počtom pozdĺžnych drevených lamiel, na iné postačia s tromi, štyrmi pevnými lamelami.

{{adsense}}

Palety sú najčastejšie spojené klincami. Aby boli vzhľadovo estetickejšie a pevnejšie, bude treba nahradiť ich skrutkami do dreva, čiže (ak nepotrebujeme použiť paletu ako celok) ich budeme musieť rozmontovať. Zvlášť u mäkkého dreva musíme byť veľmi opatrní, aby sa nám v okolí klinca nerozštiepilo. Používame kladivo, malú sekeru a páčidlo. Po rozobratí palety si starostlivo zmeriame rozmery drevených častí, ktoré sme získali a zapíšeme ich. zapíšeme si tiež počet rovnakých častí (lamiel, hranolov). Ak sa nám podarilo naštiepiť koniec niektorej lamely, odpílime ho.
Ale pozor – nič (okrem klincov) nevyhadzujeme. Každý kúsok dreva z palety môžeme zúžitkovať – napríklad na vzpery, podpery a podobne. Keď je paleta rozobratá vybrúsime jednotlivé časti, aby boli hladké. Už pri tomto kroku vidíme, že drevo, pôvodne spojené do konštrukcie slúžiacej na drsné, doslova špinavé účely, dostalo nový nádych. No a potom už môžeme merať, píliť, majstrovať, lakovať…

postup.jpg

Možnosti sú nekonečné. Aj keď sa v súvislosti s kreatívnym recyklovaním paliet spomína najčastejšie ich využitie v exteriéri (záhrada, terasa), doslova boom zažíva ich zakomponovanie do interiéru, kde slúžia na navodenie rustikálneho vzhľadu obydlí aj kancelárií. Prinášame vám množstvo inšpirácií a ideí, ako naložiť so starými paletami kdekoľvek si zmyslíte.

Drevené palety v interiéri

Ups…vráťme sa späť…rustikálne zariadenie kancelárií? Aj keď sa to vzhľadom na naše „domorodé“ zvyklosti nezdá, naozaj sa palety využívajú aj v kancelárskych priestoroch. A podotýkam, že aj napriek nezvyklému dizajnu majú úspech. Skúste si teraz zatvoriť oči a myslieť na to, ako by ste „stvorili“ kanceláriu z drevených paliet… Nič? Tak ich opäť otvorte a pozrite si nasledujúci obrázok:

kancelaria.jpg

Príliš avantgardné? Nevadí. Sme začiatočníci a tak našou úlohou bude vytvoriť niečo jednoduché a pritom funkčné. Začnime napríklad poličkami. Či už do kuchyne, obývačky, pracovne. Z paliet si môžete jednoduchým spôsobom zhotoviť nástenné police naozaj takmer na všetko. Na odkladanie vínových fliaš, ale aj ako neobvyklú dekoráciu. Najlepšie sa vynímajú na chalupách, no ani v moderných priestoroch nepôsobia, ako päsť na oko. Naopak – dodávajú príbytku kus prírody a nový rozmer:

police.jpg

police2.jpg

Police máme, takže by sme sa mohli zamerať na vlastné pohodlie. Sedeli ste už niekedy na drevenej palete? Ak nie, sadnite si na jej recyklované vlastnoručne vyrobené produkty. Kreslá, stoličky, sedačky – to všetko môžete vykúzliť. Odporúčame vyrábať všetko na sedenie z paliet, vyrobených z tvrdého dreva. Tak máte istotu dlhšej životnosti a (pri pohľade do tabuliek priemernej hmotnosti Slovákov) aj nosnosti. S mäkkým drevom môžete experimentovať len pri sedačkách a stoličkách pre deti. Pozor – drevené diely je potrebné zbrúsiť do hladka. Trieska v zadku vie potrápiť nielen dieťa, ale aj dospelákov.

sedenie.jpg

Trúfate si na niečo zložitejšie? Čo tak rohová sedačka, vybavená matracmi na spríjemnenie sedenia? Na ňu samozrejme budete potrebovať väčší počet paliet. Tu sa však oplatí pripomenúť závažnú vec.

{{adsense}}

Akýkoľvek nábytok či doplnky do interiéru vyrábame len zo zdravých paliet. V žiadnom prípade nie z takých, ktoré sa rok povaľovali na skládke. Existujú totiž chrobáčiky, ktoré drevo milujú a vy by ste si ich priviedli priamo do svojho obydlia. Takže? Zdravé palety – jednoznačne. Ak chcete mať istotu, po obrúsení natrite drevo špeciálnym náterom proti drevokaznému hmyzu.

sedacka2.jpg

Sedieť by sme teda mali kde. No tam, kde sú stoličky a podobne by sa patrilo mať niečo na stolovanie, čiže stôl. Stoly môžu mať rôzne rozmery, v našom prípade sme dosť zviazaní rozmermi drevených paliet, no zručným stolárom určite nebude robiť problém vytvoriť z nich aj väčšie kusy. Dobré rady – na stolíky môžete namontovať kolieska, ktoré kúpite v hobby obchodoch či železiarstvach. Povrch stolíka môžete doplniť tabuľou farebného, alebo číreho skla, vyrezaného podľa rozmerov stolíka. Tu sú inšpirácie:

stoliky.jpg

stol.jpg

{{adsense}}
Na paletách sa dá samozrejme aj spávať. Zvlášť vtedy, ak si z nich vyrobíte posteľ. Hoci na obrázku z nich spod periny toho veľa nevidno, určite sa dovtípite, aký pracovný postup sa za touto posteľou skrýva. Ak chcete dvojposteľ, tak „no problem“. Pamätajte však na spojenie paliet k sebe, ktoré musí byť pevné, aby sa vám náhodou v noci nevzdialila partnerka…

postel2.jpg

Skôr, ako návšteva užasne nad vašimi výtvormi, šokujte ju už v predsieni. Napríklad vešiakovou stenou z paliet. Jej výroba nie je zložitá a prakticky za facku oproti iným stenám, komerčne vyrábaným. Nebojte sa použiť vyzývavé farby. Teda pardón – krikľavé.

vesiaky.jpg

Naozaj existuje nespočetné množstvo nápadov, ktoré pretvárajú obyčajné drevené palety na niečo použiteľné. Môžete nimi oddeliť pracovný priestor od obývacieho, dokonca urobiť schody. Môžete ich použiť v kuchyni, ako vešiak na kuchynské náradie, alebo ich rovno zakomponovať do steny, ktorej kraľuje plazmový televízor. fantázií sa naozaj medze nekladú.

schody-paravan.jpg

riad.jpg

telka.jpg

Má kreativita pri recyklácií paliet nejaké krajné medze? Nemá. Tak napríklad nasledujúci obrázok je z nočného baru, kde sa majiteľ rozhodol mať tak trochu iný pult. Všimnite si, ako nenápadne sa do paliet vojdu fľaše s vínom, ale aj nápojové lístky a podobne:

bar.jpg

Tak čo? trúfate si? Netrúfate? Skúste to! Za skúšku predsa nič nedáte. A ak sa vám všetko zdá zložité, urobte radosť svojmu štvornohému miláčikovi malou postieľkou. Nezaručujeme vám, že v nej zvieratko bude spávať namiesto pobytu vo vašej manželskej posteli, ale tie fotky, keď postielku urobíte budú stáť za to:

maca.jpg

Drevené palety v exteriéri

To, čo sa dalo zhotoviť pre interiér môžete zčasti využiť aj na čerstvom vzduchu. Nepoznám človeka, ktorý by sa nechcel pohodlne cítiť na terase pri dome, chate či chalupe, nevynímajúc slastný pocit ničnerobenia. Čo tak skúsiť vyrobiť si z drevených paliet niečo na sedenie a stlovanie?

sedacky.jpg

A ak máte naozaj kreatívneho ducha, môžete doslova z odpadu, ktorý vám z drevených paliet zostane vyrobiť napríklad zaujímavé svietidlo, stojan na časopisy a podobne

terasa.jpg

Leňošiť však nemusíte len na terase, ale priamo v lone prírody – resp. na záhrade. Vymeňte hojdaciu sieť za niečo nápaditejšie. Budete potrebovať dve (maximálne tri) palety, silný povraz či reťaz a samozrejme odvahu vyrobiť niečo takéto:

zahradny-relax.jpg

Keďže sme v záhrade, nezabúdajme na praktické doplnky, pomocou ktorých jej dáte umelecký rozmer. Z drevených paliet môžete vyčarovať kompostovisko, šablónu na priesady, búdku pre psa, praktický záhradnícky stolík, bráničku do záhrady, veľký kvetináč. Paletu môžete využiť aj pre dômyselné ukrytie nádoby na smeti tak, aby nebola každému na očiach.

{{adsense}}

Ak záhradu nemáte a chcete pestovať nejaké tie rastlinky, skúste premeniť paletu na zvislú záhradku. Vytvoríte ju tak, že zadnú a bočné strany palety zabalíte do nepremokavého materiálu a z prednej strany rovnomerne nasypete humus. Ten si môžete poistiť proti vypadávaniu sieťkou. No a v medzerách medzi lamelami palety môžete pestovať dajme tomu reďkovku aj na lodžií v paneláku.

zahradni-pomocnici.jpg

plot.jpg

pestovanie4.jpg

Ak si trúfnete na niečo zložité, skúste si urobiť z paliet záhradný domček. Bude to možno vrchol vašej tvorby, ale bude efektný. Ak však so stolárčinou a stavbárinou nemáte žiadne skúsenosti, radšej sa do toho nepúšťajte…či?

zahradny-domcek.jpg

Apropo domy. Hovorí sa, že s nápadom vytvoriť naozajstný dom z paliet prišli dvaja kreatívni dizajnéri, ktorých úlohou bolo navrhnúť lacné riešenie bývania pre kosovských utečencov. Vybrali si drevené palety, ako najlacnejší stavebný materiál a dokázali z nich postaviť ozajstný obývateľný dom. Dokonca rozobrali jednotlivé palety a priestor v nich vyplnili polystyrénom a tak ho izolovali pred poveternostnými vplyvmi. Dnes je v niektorých krajinách celkom bežné nájsť takéto efektné domčeky. Hoci nie pre utečencov. Samozrejme, že sa v nich nebýva nastálo. Ale taká noc v lete v ich priestoroch musí stáť za to.

dom.jpg

dom5.jpg

Na záver

To, že recyklovanie paliet nie je len doménou domácich majstrov predviedli nedávno dánski študenti dizajnu, ktorí pomocou nich ozdobili nádvorie stredovekého zámku:

zamok.jpg

Vôbec nie je pravda, že ak chcete niekoho ohúriť, potrebujete čosi veľké. To nie. Recyklovanie drevených paliet nám všetkým ponúka možnosť zaujať aj malými, no praktickými vecami. Hoci aj takýmto netradičným stojanom na bicykle

stojan.jpg

Nechajte sa teda inšpirovať. Ak vás tieto výtvory zaujali, pozrite si tiež fotogalériu k tomuto článku pre ďalšie inšpirácie. Ako vždy vám budeme vo vašom majstrovaní držať palce.

Foto: internet, decoist.com, home-dzine.co.za, designrulz.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, savedollarblog.com, palletfurnitureplans.com, pinterest.com, bhg.com, howstuffworks.com, dishfunctionaldesigns.com, designsponge.com , doityourself.com , inspirationgreen.com, fastcodesign.com , 1001pallets.com