15.04.2014

Pri zariaďovaní bytu či domu niekedy pozabudneme na našich zvieracích spoločníkov a potom improvizujeme, vymýšľame a snažíme sa naše pozabudnutie napraviť. Hobbyportal vám prináša možno pre niekoho extrémne nápady na nábytok pre zvieratká, ale verte, že takmer všetky tieto idey sú užitočné aj pre ľudí, nakoľko slúžia dvojitému účelu.
Jedno je isté. Väčšina domácich maznáčikov zbožňuje prítomnosť svojho pána a tak sa mu väčšinou tmolia popod nohy, vyžadujú si pozornosť, potrebujú zdieľať miesto pri človeku a to nielen cez deň, ale tiež v noci priamo v posteli. A to niekedy naozaj vadí. Aj preto sa v súčasnosti množstvo uznávaných bytových a nábytkových dizajnérov venuje návrhom funkčného nábytku, ktorý najčastejšie spĺňa účel tak vo vzťahu k zvieraťu, ako k jeho majiteľovi. Základná myšlienka sa nesie v duchu účelového šetrenia priestoru. Tieto návrhy sú pritom jednoduché a ich skonštruovanie zvládnu aj domáci kutilovia, ktorých prioritou je drevo, kov a napríklad tiež čalúnenie.

Charakter zvieraťa určuje dizajn

Áno, je to presne tak. Vyrobiť nábytok a dať mu názov „zvierací“ je nemožné, ak nepoznáte zvyky jednotlivých druhov zvierat, ktoré sa chovajú priamo v dome. Napríklad mačky zbožňujú stiesnené priestory, rady sa na ľudí a okolie dívajú zhora, skrývajú sa, plazia sa, chcú mať všetko pod kontrolou. „Ak domácich miláčikov chcete urobiť šťastnými, musíte im nábytok prispôsobiť a vyrobiť priamo na mieru, no tak, aby bol v symbióze s ľudskými zvykmi, nábytkom a životným priestorom,“ hovorí jeden zo známych bytových architektov. Rozhodli sme zoznámiť vás so zaujímavými kreatívnymi nápadmi, ako zosúladiť váš život so životom zvieratka v byte. Niektoré sa zdajú byť poriadne bláznivé, no sú plne funkčné. A hlavne, vo väčšine prípadov ich výrobu zvládne aj domáci majster.

Modulárna knihovnička (aj) pre mačky

Mačky a knihy? Veru áno. Ako sme už spomínali, mačka potrebuje loziť. Vždy si bude podvedome hľadať najvyššie miesto, odkiaľ by mohla všetko pozorovať. Dizajnér Corentin Dombrecht má určite s týmito mačacími stavmi skúsenosti, pretože navrhol knižnicu, ktorú budú mačky zbožňovať. Je vhodná do malých priestorov, kde nezaberie veľa miesta a slúži naozaj pre všetkých. Výrobu takejto knihovničky zvládne každý šikovný stolár. Potrebuje len tri druhy drevených modulov tak, ako sú zobrazené na obrázku. Tie spája podľa vlastného návrhu tak, aby vznikol kus nábytku, ktorý bude slúžiť na odkladanie kníh a zároveň, ako útočisko pre mačky.

Drevené moduly

Drevené moduly

… a konečný výsledok

Zvieracie pohovky

Je takmer na 100% isté, že ak chováte psa či mačku v byte a večer si budete chcieť oddýchnuť pri sledovaní televíznych programov, budete musieť strpieť, že sa po pár minútach priamo na pohovke vedľa vás rozvalí váš štvornohý obľúbenec. Seungji Mun študoval na škole umenia a dizajnu v Kaywone (Južná Kórea). Dnes sa venuje produktovému a nábytkovému dizajnu. Jeho príspevok k našej téme nesie názov Pethu Sofa (PET=domáce zviera, HU=človek /human/). Návrh vznikol ako reakcia na známy fakt: Ak chováte doma psíka, ktorý má vlastnú búdku, tak pokiaľ ste doma, nevydrží v nej. Chce byť pri vás. Ak dáte psiu búdku k vašej pohovke tak, aby bol s vami v tesnom kontakte, bude oveľa spokojnejší. Ale?… prečo dávať búdku k pohovke, keď sa to dá vyriešiť ináč:

Mačky sa však správajú trochu inak, ako psy. Tiež síce potrebujú byť s vami a vychutnávať si voľno, no zároveň chcú loziť, zakrádať sa a sem tam si pri vás zdriemnuť. Seungji Mun však vyriešil aj tento problém. Vnútro „rúry“ za pohovkou, ktorá slúži zároveň, ako operadlo je z pevného materiálu a jej vnútorné steny sú vystlané drsnou výplňou, aby sa mohla do nej mačka zadrapiť pazúrikmi.

Hojdacie kreslo pre „obidvoch“

Dizajnér Paul Kweton sa tiež venuje hlavne nábytku. Jeho nápad, ktorý vidíte na obrázku je celkom jednoduchý a vôbec nemusíte kvôli nemu vyrábať nový kus nábytku. Úplne postačí ak upravíte staré hojdacie kreslo tak, aby na jeho spodnej časti bolo ležadlo. Tam nemusí oddychovať len mača, ale tiež psík. Paul Kweton dal tomuto dielu názov The Rocking-2-Gether Chair a tento projekt vznikol náhodne pri generovaní 3D modelov nábytku z CNC frézovanej brezovej preglejky. Tak sa zrodil kríženec psej búdy a hojdacieho kresla…

Nástenné ležadlo

Akemi Tanaka je ďalší dizajnér, ktorý sa vo svojich víziách snaží prepojiť ľudský život so zvieracím. Jeho nápad vytvoriť postieľky na spanie pre mačky a psov, ktoré sa nainštalujú priamo na stenu žne úspechy. Tanaka zo svojich nápadov dokáže vyťažiť maximum a tak niet divu, že ich v prvom rade speňažuje. Na jeho blogu si o nich môžete prečítať viac a ak máte záujem o takúto postieľku, môžete si ju objednať. Vlastne načo – neverím, že Slováci nemajú šikovné ruky a takýto nábytok pre domácich maznáčikov si nevedia vyrobiť sami.

Tranzitné systémy pre mačky

Loziť, loziť, loziť – určite mi dáte za pravdu, že tento fakt patrí medzi základné mottá mačky domácej. A nám, ľuďom niekedy zastáva rozum, kam všade dokážu vyliezť. Veľmi pekné nápady, ako im aj nám uľahčiť život v jednej domácnosti má Asahi Kasei. Využiť každý roh, kút, výčnelok bytu s polu s časťami stropu na to, aby naša mačka prežívala rajské obdobie. Veď posúďte sami.

A ešte jeden pekný a funkčný nápad – mačacie schodisko, spojené s lavičkou na prechádzanie. Nezaberie veľa miesta, no vaše mačky vás budú určite zbožňovať.

Búda pod schodmi

Niekto má pod schodmi v byte prázdny priestor, iný odkladací. No nájdu sa aj takí, ktorí ho venujú psíkovi už vo fáze výstavby domu. Takýto domček priam neuveriteľne zapadne do bytového dizajnu.

Jednoduché nápady pre mačky za milión

Kreatívne myšlienky si vyžadujú kreatívne činy. Pozorujte svoju mačku, vžite sa do jej spôsobov a odhadnite, kde sa cíti najlepšie. Niekedy stačí ozaj málo a viete jej pripraviť niečo nové, za čo vám bude vďačná. A to hlavne vtedy, ak máte v byte obmedzené možnosti. Na obrázku vidíte, ako sa dá jednoducho vytvoriť „hojdacia sieť“ pre mača, ktorá nebude zaberať bytové priestory a pritom ju bude vaša micka zbožňovať. Bude pre ňu úkrytom, útočiskom aj postieľkou na spanie. Stačí si vybrať mäkkú, no pevnú látku, zmerať si rozostupy nôh na stoličke či kresle a takúto hojdaciu „sieť“ ušiť.

Ďalším roztomilým kreatívnym nápadom je „spací vak“ pripevnený k radiátoru. Mačka zbožňuje stiesnený priestor rovnako ako teplučko v „pelechu“ . Možno nebudete veriť, že takýto radiátorový pelech bude fungovať, no ak to raz vyskúšate, mačka bude (hlavne v zimných mesiacoch) odmietať spať niekde inde.

Na záver bonbónik

Nadzemné mačacie ihrisko spojené chodníkmi. Prázdne steny bytu nemusia byť dekorované len obrazmi a plastikami, či inými dizajnovými doplnkami. Verte tomu, že zhotoviť takéto ihrisko pre mačky nie je nič zložité. Postačí fantázia, skúsenosti s prácou s drevom a výsledok bude šokujúci.


.<>

Foto: corentindombrecht­.com, paulkweton.com, munseungji.com, uhurudesign.com, Asahi Kasei, catcrib.com, amazon.co.uk. goldtatze.de

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama