24.11.2015

Alebo: Nové spôsoby použitia vašich pracovných nástrojov. Aj tak by sa mohol nazývať tento článok. Často sa na internete objavujú návody na vylepšenie a uľahčenie pracovných procesov v našich hobby dielničkách. Niet sa čo diviť. Veď každý z nás aspoň raz za čas niečo tvorí, vyrába, prestavuje a opravuje. Poznáte ten pocit, keď v tej najnevhodnejšej chvíli nemáte po ruke ten pravý nástroj na prácu, alebo vám úplne chýba? Práve pre vás je určený tento článok.

Pílenie pomocou vŕtačky

Potrebujete skrátiť skrutku, železnú tyčku, alebo iný menší materiál? Nechajte vŕtačku vykonať za vás ťažkú prácu a zbavte sa otravného rezania ručnou pílou na železo (aj napriek tomu, že ručná píla ako základný pracovný nástroj zostane). Upevnite skrutku do vŕtačky na pevno. Na skrutku nakrúťte dve matice tak aby boli zaistené voči pohybu (uťahovaním proti sebe). Vonkajšia skrutka bude zároveň hranicou a miestom, za ktorým budete píliť. Váš pomocník, v prípade, že nedokážete udržať silno vŕtačku sám, musí ju musí držať pevne v rukách (prípadne ju upnite do stojana). Zapnite vŕtačku na nižšie otáčky a držte ostrie píly oproti závitu skrutky. Jemne pritláčajte. Za chvíľu máte skrutku presne odpílenú. Navyše pri vyskrutkovaní matíc vám tieto očistia rez od stružlín a pilín a závit sa nebude „zadrhávať“.

Svorkový výťah

Či už pri ťahaní preglejky na strechu, alebo prenášania MDF dosiek stoja mnohí z nás pred problémom, ako tieto dosky prepravovať (ťahať smerom nahor) bez poškodenia. Jedným z jednoduchých riešení je vyrobiť si výťah s upínacím zariadením na tieto dosky pomocou takzvanej „C“ svorky.

Ceruzka namiesto maziva

Ak vám vŕzgajú pánty na dverách a nechcete používať olej či vazelínu, rovnako dobre vám pomôže tuha z ceruzky, ktorou „pokreslíte“ kolíky pántov. Tuha je mastná, no nevyteká z pántov po zatlačení von. Pánty idú ľahšie a nevŕzgajú.

Šetrné kliešte

Na vyťahovanie klincov používa takmer každý kliešte. Ak je však klinec tenší či z mäkkého kovu, všetci vieme, že pri silnejšom stlačení by sme ho skôr preštikli ako vytiahli. Aby sa tak nestalo, použite jednoduchú pomôcku – upevnite do klieští kus pevného drôtu a veďte ho cez čepele. Tento drôt bude počas stláčania klieští pôsobiť ako doraz a vyťahovaný klinec nepreseknete.

Vodováha zo záhradnej hadice

Ak potrebujete dať „do roviny“ počas stavby rôzne časti plota, altánku, kolov a podobne v priestore s dlhými vzdialenosťami, okolo prekážok a dokonca aj za rohom, nič neprekoná hladinu vodu (veď nie nadarmo sa presnej rovine hovorí, že je vodorovná). Kúpime si teda dostatočne dlhú hadicu (hoci aj gumenú a nepriehľadnú), na ktorej konce nainštalujeme dve cca 25 cm kúsky hadice priehľadnej. Tento vodováhový systém naplníme vodou a ihneď môžeme zameriavať rovinu.

Záhradný fukár/vysávač ako autočistič

Kým činnosť s týmto záhradným pracovným nástrojom je obmedzená prakticky na jesenné obdobie pri likvidácií listov, môžete ho používať aj celoročne na vysávanie interiéru auta od drobných nečistôt. Ak sa vám dá vypnúť na tomto vysávači funkcia drvenia listov, povysávate ním aj malé skrutky či drobné čiastočky kovov a tvrdých materiálov.

Elektrická kefa

Ak potrebujete vykefovať napríklad strechu, kovovú rúru, plot a podobne kvôli ich zbaveniu od nečistôt (tiež machu a pod.), netrápte sa ručným čistením. Kúpte si napríklad okrúhlu kefu na čistenie WC s pevnou rúčkou (prípadne si takúto rúčku vyrobte z kovovej tyče), upnite ju do vŕtačky a „kefovací“ pomocník je hotový.

Jednoduché skrutkovanie silných hákov

Veľké skladovacie háky býva dosť zložité zaskrutkovať do drevenej hrady. Väčšinou si to okrem silných rúk vyžaduje špeciálne kliešte, ktoré však môžu poškodiť plastový povlak háku. Začnite teda skrutkovať ručne a potom prevlečte cez hák očkový kľúč. Miesto styku kľúča a háku oviňte izolačnou páskou a môžete zakrúcať oveľa jednoduchšie a s menšou silou.

Plánovanie pomocou záhradnej hadice

Ak na svojej záhrade plánujte postaviť niečo s oblými, krivými či netypickými líniami (rybník, oporné múry, záhon a podobne), „načrtnite“ si pôdorys pomocou ohybnej záhradnej hadice, alebo lana. Ak je dizajn správny, označte tvar vápnom či sprejom.

BONUS:

Čistenie topánok vŕtačkou

Pomerne novou vychytávkou je rotačná kefa do vŕtačky na čistenie topánok (dostať ju kúpiť napríklad TU ), pomocou ktorej sa dožijú „znovuzrodenia“ a vysokého lesku aj staré topánky. Postačí tridsaťsekundová „kúra“ kefy, upevnenej vo vŕtačke (pri stredných otáčkach) a vaše topánky budú ako znovuzrodené.

Foto: familyhadyman.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama