10.11.2015

Viete čo sú to hmatateľné vône? Niečo, čo je vo vzduchu, no dokážete to vnímať viacerými zmyslami. Dnes vám prinášame množstvo návodov na vianočné dekorácie, ktoré nielenže budú voňať, ale tiež potešia oko a navodia tú správnu atmosféru. Ich spoločným menovateľom bude pomaranč.
H.Kersten v jednej zo svojich poviedok píše: „Zatvorte oči a nadýchnite sa. Keď ucítite magickú zmes škorice, klinčekov, borovicovej živice, prskaviek a pomarančov, uveríte, že prišli Vianoce. A keď otvoríte oči a uvidíte okolo seba všetku tú sviatočnú nádheru, bude aj tá vôňa ohromujúco hmatateľná.“

Žijeme v dobe, kedy sa v nás opäť ozýva túžba po originalite a exkluzivite. Mnohých z nás prestáva baviť nakupovať v hypermarketoch vianočné dekorácie, ktoré sú vyrobené „cez kopirák“ a nájdete ich temer vo všetkých domácnostiach svojich známych. Vy však chcete byť iní. K tomu vám možno pomôže tento článok.
Nebudeme sa veľmi rozpisovať. Spôsob dekorovania bude zrejmý z obrázkov a „know-how“ teda môže byť popísaný heslovite.

Pomaranč a klinček sú veľmi dobrí priatelia

Pravda pravdúca. Sám si spomínam na „socialistické Vianoce“, kedy mi ich nezameniteľná pomarančovo – klinčekovo – škoricová vôňa utkvela nadlho v pamäti. Dekorovanie pomaranča klinčekmi nie je nič zložité – stačí ak ich napicháme do pomarančovej kôry tak, aby vytvorili ornamenty či priamo obraz. O niečo zložitejšie je vytvorenie vyrezaných „cestičiek“ v kôre, ktoré môžu byť rovnako ozdobené v pravidelných bodoch klinčekmi. Tieto zárezy sa výhodne vytvárajú pomocou špeciálnych nožíkov na dekorovanie ovocia s čepeľou v tvare V a U. No s trochou šikovnosti to ide aj s obyčajným malým nožíkom.

S kusom povrázku

Bavlnená priadza či konopný povrázok sú vďačnými pomocníkmi na dekorovanie všakovakých predmetov, pomaranče nevynímajúc. Stačí naozaj máličko a toto tropické ovocie sa zmení na vianočnú ozdobu.

Nie je šupka ako šupka

Nám ako deťom stačilo málo. Mama obielila pomaranč a položila šupku na radiátor. Miestnosť bola za pár chvíľ nadýchaná sviatočnou vôňou. Funguje to aj dnes, šikovní však dokážu zo šupky vyrezať / vykrojiť zaujímavé tvary, ktoré po vysušení na zdroji tepla poslúžia aj ako ozdoba miestnosti, stien aj stromčeka.

Pomarančové ruže

Ide o známu dekoráciu, ktorá má mnoho podôb. Základom je ľahké olúpanie kôry pomaranča do špirály. Kôra však nesmie byť úplne tenká, lebo by sa nám lámala. Zo špirály vytvárame ružičky, ktoré spojíme špáradlom či špendlíkom a necháme vysušiť. Ako ich naaranžujeme, závisí len od našej predstavivosti. Tu sú tipy:

Vykrajované voňavé dekorácie

Pomarančová kôra je dostatočne pevná, no zároveň mäkká na to, aby sme z nej mohli vyrezávať dekorácie pomocou cukrárenských formičiek na vianočné pečivo a medovníky. Takéto imidžové tvary budú po vysušení a navlečení na stuhu, povrázok a podobne skvelou voľbou pre akúkoľvek vianočnú výzdobu.

Voňavý svietnik

Pomarančovo – škoricová vôňa naplní sviatočnú izbu, ak navlečiete na povrázok niekoľko kusov plátkov sušených pomarančov a celú škoricu. Povrázok uviažte okolo sviečky.

Pomarančové svietniky

Tu je niekoľko tipov na vytvorenie svietnika buď z celých pomarančov, alebo z vydlabaných á la Halloween:

Sušené plátky

Sušené plátky pomaranča sa dajú na Vianoce využiť na desiatky spôsobov – napríklad takto:

Tip na záver

Z pomarančov sa dá robiť množstvo dekoratívnych predmetov, od tých najjednoduchších až po zložité. Pod pojmom zložité si však nepredstavujeme výtvory, nad ktorými strávime hodiny. Ide napríklad o vianočné gule, ktoré vyrobíme tak, že šupku pomaranča narežeme na mesiačiky tak, aby na jednom konci zostali spojené, vyberieme dužinu, mesiačiky na vrchu opäť spojíme a necháme vysušiť.

Foto: dushonok.com, mycherryblog.com, toseventsblog.com, bestoutofwaste.com, krokotak.com, fancy-edibles.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama