Celosvetová mánia biokrbov zasiahla už dávnejšie aj Slovensko. Vedeli ste, že podobné zariadenie môžete používať aj vo vonkajších priestoroch? A že si ho môžete vyrobiť sami za zlomok ceny? Ukážeme vám, ako na to.
Záhradné bioohniská sa v mnohom podobajú klasickým ohniskám, bez ktorých sa neobíde okolie chaty, chalupy a v mnohých prípadoch tiež rodinných domčekov. Zmenšenú verziu veľkých ohnísk môžete však mať priamo na terase, patiu, v altánku či verande. Mini bioohniská sú atraktívne a vytvárajú intímny priestor pre večernú zábavu v akomkoľvek ročnom období. Nepotrebujú komín, hoci v nich horí oheň a navyše, hoci je to dosť ťažko uveriteľné, zvládnu mierne vyhriať okolitý vzduch a navodiť atmosféru tepla aj keď vonku prituhuje.
Kým interiérové biokrby slúžia na ekologické ohrievanie vnútorného priestoru, vonkajšie bioohniská sú skôr módnym prvkom, ktorý slúži viac navodeniu príjemnej nálady a poteche oka. Napriek tomu sa aj tieto stávajú populárnymi. Ich cena však prevyšuje 100€. Preto sme sa rozhodli predstaviť vám jednoduchý návod na stavbu vlastného ekologického vonkajšieho ohniska v štýle bio.
Príprava a postup
Na výrobu takéhoto ohniska budeme potrebovať dve väčšie okrúhle misy, ktoré si môžeme zakúpiť v obchodoch s kuchynskými potrebami ako sadu mís na šalát. Z tejto sady vyberieme dve najväčšie misy.
Vnútro váčšej a vonkajšiu časť menšej vystiekame neprilnavým sprejom na grilovanie. Ten môžeme nahradiť kuchynským olejom a podobne. V podstate ide o to, aby sme mohli misy aj po dokončení prác na ohnisku používať (betón z nich ľahko po vytvrdnutí vyklopíme a po dôkladnom umytí ich môžeme využívať na účel, pre ktorý sú určené).
V ďalšom kroku si pripravíme cementovú zmes. To znamená zmiešať cement s vodou tak, že nám vznikne nie príliš riedka hmota.
Touto hmotou vyplníme vnútro veľkej misy. Nemusíme jej na začiatku dávať veľa, nakoľko po pritlačení menšej misy vystúpi po obvode nahor.Menšiu misu teda postavíme do stredu väčšej a päsťou vtlačíme do zmesi. Dnom veľkej misy niekoľkokrát udrieme po pracovnom stole, aby sa betón usadol. Potom ho po okrajoch doplníme do správnej výšky a opäť párkrát udrieme o stôl. Zmes necháme schnúť kým sa z nej neodparí voda natoľko, aby sme menšiu misu mohli zvnútra opatrne vytiahnúť bez toho, aby sa tvar betónu deformoval.
Po vytiahnutí malej misy zrovnáme okraj betónovej zmesi pomocou mokrej špongie.
Betón opäť necháme vytvrdnúť a neskôr celé telo ohniska opatrne vyklopíme z veľkej misy.
Rohy opäť zahladíme pomocou handričky či špongie. Teraz môžeme betónové teleso biokrbu nechať vytvrdnúť úplne.
Ako palivo sa vo vonkajšom biokrbe používa špeciálny gél určený do týchto zariadení. Je ho možné kúpiť aj v plechovke a tak postačí, ak z plechovky odstránime kryt a položíme ju doprostred.Obsypeme ju lávovými lávovými granulami alebo kameňmi vhodnými do biokrbu. Granule musia byť aj po vrchnej časti gélu.
Teraz nám už zostáva len zapáliť naše podomácky vyrobené bioohnisko a vychutnať si atmosféru malého ohníka počas záhradnej párty. Určite zapôsobíte na svojich priateľov.
Foto: youtube
Zanechať odpoveď