22.08.2019

Pre mnohých sú krivé kmienky, konáre a drevené nepodarky odpadom, ktorého sa treba zbaviť. Ukážeme vám, že v rukách zručného domáceho majstra sa z nich stanú jedinečné kusy nábytku a fantastické doplnky.

Hľadáte nevšedný kúsok nábytku, ktorý by sa dobre vynímal v starej chalupe alebo na chate? Ak vás neláka bežný rustikálny ani maľovaný nábytok, máme pre vás zaujímavý tip. Ide o nábytok, ktorý bol vytvorený (úplne alebo čiastočne) z nerovných alebo aj dosť pokrútených kmienkov, konárov, kolov. Vďaka tomu získal originálny vzhľad, ktorý očarí každého.

Výber dreva

Na výrobu takéhoto nábytku alebo doplnkov je najlepšie použiť drevo, ktoré pobudlo nejaký čas vo vode – kôra je dokonale odstránená, povrch získal zosivenú patinu a drevo je dokonale konzervované. Ak nechceme zmeniť jeho farbu, nie je ani potrebný náter lakom.
Vhodné drevo sa dá nájsť aj v lese, ale ak tú leží dlho, môže byť síce bez kôry, ale krehké. Záleží potom na tom, k čomu má slúžiť – ako nohy stolíka sa nehodí, ale napríklad na rám obrazu je ho možné použiť.
Podľa toho, čo budeme chcieť vyrobiť, si vyberieme drevo len mierne nerovné alebo krivolaké, robustné alebo slabšie. Využiť sa dajú nielen dlhšie kusy, ale aj menšie, všelijako tvarované kúsky – tie sa výborne hodia na výrobu menších doplnkov, napríklad lámp či svietnikov.
Kto by si netrúfol na kompletnú výrobu, môže zaujímavým drevom niektorý kus nábytku alebo doplnku len dotvoriť.

Ak sa pustíme do výroby sedacieho nábytku, dbáme na to, aby drevo malo dostatočnú nosnosť, konštrukcia bola pevná a povrch bol hladký, bez triesok a výčnelkov.
Z krivých konárov sa dajú urobiť napríklad čelá na postele tak, že ich jednoducho pripevníme ku korpusu originálnej postele.
V interiéri sa uplatnia aj stolíky, ktorých doska bude jednoduchá, symetrická, ale nohy budú tvoriť všelijako pokrivené dreviny. Tu je priestor pre fantáziu, počet nôh nie je nijako obmedzený. Môžeme tak vyrobiť malý odkladací alebo nočný stolík, ale aj veľký jedálenský stôl do kuchyne alebo na terasu.
Nerovné drevo sa hodí aj na ďalšie typy nábytku a bytových doplnkov – na policové skrinky, garniže, hambálky nad pecou, rámy obrazov a zrkadiel, paravány, lustre, lampy, kúpeľňové rebríky na uteráky, vešiaky.

Kto si netrúfne na väčšie veci, ale „konárový“ dizajn sa mu páči, môže premeniť staršiu stolnú či stojacu lampu s jednoduchou nohou. Tú obloží rôzne pokrivenými dlhšími konárikmi alebo menšími kúskami dreva. Dlhé polená stačí len previazať lykom (až zatúžime po zmene, nebude problém konáriky odstrániť), malé kúsky bude treba prilepiť. Jednoduché bude vytvoriť aj svietnik, využiť pre neho môžeme rôzne tvary dreva – dlhšie konáriky aj kratšie kúsky. Drevo k sebe buď prilepíme, alebo prevŕtame a navzájom upevníme vhodným spojovacím materiálom.

Prírodné drevo sa dá využiť rovnako v interiéri ako v exteriéri. Na záver máme pre vás pripravenú veľkú galériu s nápadmi.

Foto: happymodern.ru, yandex.ru, ratatum.com, 1pomebeli.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama