10.11.2014

Nezvyčajné materiály dokážu vdýchnuť bežným predmetom nový život. „Nášivky na sklo“ sa tvoria podobne, ako decoupage, namiesto servítok sa však používajú sušené lupienky kvetov.

Niekto suší celé kytičky kvetov, niekto kvety samotné a iný len ich lupene. A práve okvetné lístky sú základným materiálom na výrobu dekorácií, s ktorými sa v tomto článku zoznámime. Takýto druh dekorovania je známy nielen v pobaltských krajinách, ale tiež na Blízkom východe a v Japonsku. Ľudovo sa táto aplikácia nazýva nášivkami na sklo a veru pri pohľade na prekrásne vzory to mnohých napadne.
Dnes sa naučíme vyrobiť si zo sklenených pohárov a sušených okvetných lístkov vázy, slúžiace hoci aj na sušené kytičky.

Budeme potrebovať:

Sklenené poháre
Sušené kvety (v našom prípade hortenzie a chryzantémy)
PVA lepidlo (priesvitné, aké sa používa na decoupage)
Lak
Farby (špeciálne na sklo, alebo akrylové)
Motív, vytlačený na tlačiarni
Štetce
Špongiu
Nožnice
Drevené špáradlo

Celý proces začneme dôkladným umytím pohára, jeho odmastením a vysušením od vlhkosti. Podľa rozmerov pohára si vyberieme obrázok, ktorý prispôsobíme a vytlačíme tak, aby nám korešpondoval s viditeľnou časťou skla.

Vytlačený vzor umiestnime vo vnútri pohára. Vznikne nám tak šablóna, ktorú prenesieme pomocou lepenia okvetných lístkov na sklo.

Kvety hortenzií majú krásne farby a textúry aj po ich vysušení. Prevláda béžová, svetlohnedá, sivá a lupienky sú polopriesvitné, takmer skeletované. Táto farebnosť ich predurčuje na vytvorenie kožúška mačiatka, alebo peria sovy.

Na sklenený pohár postupne nanášame štetcom podľa obrázku lepidlo a priliepame pomocou dreveného špáradla okvetné lístky tak, aby sa mierne prekrývali.

Takto postupujeme od chvosta cez telo k labkám.

Hlava je trošku zložitejšia. Použijeme na ňu okvetné lístky chryzantém v rôznych farbách tak, aby vznikli typické mačacie škvrny.Dôraz kladieme tiež na uši. Lupene môžeme upraviť pomocou nožníc do žiadaného tvaru a dôkladne ich prilepíme.

Teraz musíme pomocou farieb nakresliť oči, vytieňovať uši, srsť, labky a dokresliť pazúriky. Farbu môžeme veľmi jemne rozostriť opatrným pohybom kefky pozdĺž obrysu trupu a hlavy.

Po vyschnutí lepidla a farieb vidíme, že vynikla textúra lupienkov. Majú doslova natívny image, ich štruktúra je razená, takmer skeletovaná.

Pohľad na labku a primaľované pazúriky zblízka.

Oči volíme zelenohnedé tiež jemne dokreslíme fúziky a ňufák s ústami.

Na opačnú stranu pohárika môžeme akrylovými farbami dokresliť trávu a prilepiť motýlika z vhodných okvetných lístkov. Motýlikovi jemne zvýrazníme farbami trup a môžeme pridať jednoduché vzory na krídla.

Takto vyzerá zadná strana pohára.

Podobne vytvoríme obrázok sovy.

Lupene hortenzií sa striedajú s lupeňmi chryzantém. Chryzantémové okvetné lístky prispôsobíme strihaním na malé prúžky, ktoré nalepíme v okolí očných jamiek.

Perute krídel zvýrazníme jemnými ťahmi bielou farbou.

Opäť nás čaká vymaľovať oči. Potom prilepíme zostávajúce lupienky na čele a trupe. Na detaily použijeme opäť farbu.

Naša sova sedí na konári, ktorý primaľujeme akrylovou hnedou farbou a na vytvorenie ilúzie listov na ňom použijeme špongiu, namočenú v zelenej. Na záver sovu aj mačiatko prestrekneme lakom.

Poháriky sú hotové. Môžu slúžiť ako samostatná dekorácia, aj ako vázičky na kvety.

Foto: stranamasterov.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama