27.11.2018

Všetci z nás si nemôžu dovoliť skutočný krb. Je pomerne drahý, vyžaduje tiež celkom veľké náklady na materiál a stavbu a určite si ho môžu dovoliť len tí, ktorí majú k tomu prispôsobený odvod spalín priamo cez komín. A čo ostatní milovníci ohňa? Ukážeme si, ako sa dá celkom jednoducho a lacno postaviť biokrb, ktorý nám umožní relax hoci aj v panelákovom byte počas studených a dlhých zimných večerov.

Čo robí tento krb zvláštnym? Nielen to, že je dielom vašich vlastných rúk, ale aj magická hra ohňa na sklenených tabuliach, ktoré tvoria jeho telo.

Materiály

V skratke si napíšeme, čo budeme potrebovať. Niektoré materiály sa dajú meniť a kombinovať podľa vašej fantázie, takže čo je základom?
Sklenené tabule. Na to, aby náš krb vydával z každej strany krásne svetlo, bude potrebné uzatvoriť plameň do akéhosi akvária. Odborníci na biokrby tvrdia, že k jeho výrobe postačí hrubšie sklo (5mm), my však v našom návode použijeme kvôli bezpečnosti žiaruvzdorné sklenené tabule, ktoré sa dajú kúpiť v niektorých sklenárstvach, lebo si ich môžete objednať cez internet TU a prídu vám až domov, narezané podľa vašich potrieb na mieru.
Vysoko teplotný silikón na lepenie. Nie je problém zakúpiť ho v obchodoch so stavebnou chémiou. Ide o vysoko kvalitný jednozložkový tmel. Silikón vytvrdzuje vzdušnou vlhkosťou a vytvára húževnatý, trvale elastický spoj. Silikón je určený na tmelenie na miestach vystavených vplyvom vysokých teplôt. Silikón vysokoteplotný má vynikajúcu priľnavosť k väčšine stavebných materiálov: sklo a sklené povrchy, keramika , glazúrované povrchy, impregnované a farbené drevo.
Kamene. Vyberáme pekné okruhliaky strednej veľkosti
Železný rošt. Na ňom budú uložené kamene.
Železný box. Môže byť aj betónový. Podľa toho, aký zoženieme sa budú odvíjať rozmery sklených tabúľ.
Gélové palivo pre biokrby

Pracovný postup

Ešte raz si zapamätajte – ak bude váš krb väčších rozmerov, môžete na jeho steny použiť aj obyčajné sklo. Pri rozmeroch menších bude nutné sklo žiaruvzdorné.
Spodný box krbu je z kovu a má štvorcový pôdorys. Podľa jeho rozmerov si necháme narezať štyri sklenené tabule, ktoré zlepíme pevno vysoko teplotným silikónom.

Po dokonalom vyschnutí silikónu priložíme sklenené telo krbu ku kovovému boxu, skontrolujeme ho, či na boxe dobre sedí a prilepíme ho k nemu tak, aby po vnútornej časti okraja boxu zostal priestor na vloženie železného roštu.

Doprostred krbu vložíme plechovku s určeným množstvom horľavého gélu tak, aby bola uprostred. Plechovka nesmie prečnievať cez okraje kovového boxu.
Železný rošt si vypílime na mieru a opatrne vložíme dovnútra krbu. Na rošt umiestnime kamene. Kamene musia byť dostatočne ťažké – ľahké, porézne horniny môžu vplyvom ohňa prasknúť.
Nakoniec stačí zapáliť gél v krbe, ktorý je umiestnený v plechovke a máme hotovo.

Na záver vám prinášame niekoľko inšpirácií.

Foto: delatsami.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama