Archív

Netradičné veľkonočné kraslice

V čase veľkonočnom sa všetci snažíme vyzdobiť sviatočný stôl rôznymi dekoráciami. Veľkonočné vajíčka, kraslice, by mali tomuto stolu dominovať. Najkrajšie sú vždy tie, ktoré si vyrobíme sami. Prinášame vám niekoľko návodov na to, ako si doma vyrobiť jedinečné veľkonočné vajíčka.

Želatínové kraslice

Na výrobu týchto kraslíc používame prírodné formy, teda vaječné škrupiny, z ktorých sme vyfúkli žĺtok s bielkom. Na tupej strane vajíčka však musíme nechať otvor s 1,5 – 2cm priemerom, pretože týmto otvorom budeme dovnútra nalievať a vkladať rôzne ingrediencie. Škrupiny dôkladne poumývame hlavne zvnútra horúcou vodou a vysušíme. Osvedčený spôsob je dať ich na pol minúty do mikrovlnnej rúry, kde vyschnú naozaj dôkladne.

1366356577-1.jpg

Želatínové vajíčka môžu byť sladké aj slané.

Slané želatínové vajíčka

Pripravené škrupiny z vajec vložíme veľkým otvorom na tupej strane nahor do prepravky na vajcia. Pripravíme si ingrediencie tak, ako keby sme chceli pripravovať zeleninovo – šunkový aspik. Všetky však nakrájame na veľmi malé kúsky – pásiky. Potrebujeme napríklad šunku či jemnú salámu, sterilizovanú červenú papriku, varenú mrkvu a podobne. Na malé kocky pokrájame varené vaječné bielka. Ďalej použijeme malý sterilizovaný hrášok, prípadne kukuricu. Ak máme kreatívneho ducha, môžeme z bielkov vyrezávať malé hviezdičky či srdiečka. Podobne tak pripravíme kúsky šunky. Vajíčka tiež môžeme dekorovať napríklad malými kúskami čerstvej petržlenovej vňate. Všetky tieto ingrediencie opatrne vkladáme cez veľký otvor do vaječných škrupín a potom zalejeme hustou želatínou, ktorú sme si predtým pripravili. Necháme vychladnúť v chladničke a keď je želatína stuhnutá, obielime škrupinky. Vajíčka na slano sú hotové.

zele.jpg

Sladké želatínové vajíčka

Postup je presne rovnaký, ako predchádzajúci. Do škrupiniek môžeme vložiť malé kúsky zaváraného ovocia, alebo nedávame nič, len pomaličky vlievame rôznofarebné vrstvy želatíny. Prípadne môžeme použiť hustý a pevný puding. Všetko je na našej fantázií.

slad2.jpg

slad3.jpg

sladke1.jpg

Dekorovanie kraslíc pomocou bublinkovej fólie

Bublinkovú fóliu poznáme všetci. Bývajú v nej zabalené krehké predmety a mnohí z nás ju používajú na odbúranie stresu, pretože aj podľa odborníkov „pukanie“ bubliniek medzi prstami ukľudňuje. Ak ju chceme využiť v súvislosti s veľkou nocou, musíme bublinky pomaľovať akrylovými farbami a uvarené vajíčka jemne a opatrne cez tieto farebné bublinky vyváľať tak, aby sa nám farby nerozpili. Začíname s nejakou svetlou (žltou, hráškovozelenou a podobne. Najprv otlačíme stred škrupiny po obvode. Vajíčko držíme medzi ukazovákmi a prejdeme nim po farbe na fólií. Necháme vyschnúť a opatrne otláčame spodnú časť a po zaschnutí farby vrchnú časť vajíčka. Pripravíme si druhú fóliu s kontrastnými farbami (červená, modrá, zelená) a postup opakujeme.

bublinkova-folia.jpg

Veľkonočné vajíčka s petržlenovým vzorom

Budeme potrebovať: vajíčka, uvarené na tvrdo, odvar z cibuľových šupiek na farbenie, čerstvú petržlenovú vňať, elastické jemné pančuchy a trochu studenej vody.
Postup je naozaj veľmi jednoduchý. Uvaríme na tvrdo vajíčka, ktoré vyberáme s čo najsvetlejšou škrupinou. Alebo využijeme niektorý z receptov na bielenie škrupín, ktoré nájdeme na internete. Jednou z možností je tiež farbiť olúpané vajíčka, ktoré sú snehobiele, no vydržia ako dekorácia oveľa kratšiu dobu. Vajíčka po uvarení ponecháme v studenej čistej vode.

2.jpg

Z petržlenovej vňate natrháme krátke „vetvičky“ namočíme vo vode a jemne pritlačíme na škrupinu vajca tak, aby sa k nej prisali.

3.jpg

Na konci pančuchy urobíme pevný uzol, do pančuchy opatrne vložíme vajce s petržlenom a skontrolujeme, či sa nám vetvička nezdeformovala. Vajíčko pevne zauzlíme a pokračujeme rovnako s druhým a ďalšími, až nám vznikne akýsi pančuchový veniec. Ten vložíme do misy, kde pripravujeme odvar z cibuľových šupiek a necháme v ňom dovtedy, kým nám viditeľná časť škrupiny nezhnedne.

4.jpg

Vajíčka vytiahneme z odvaru a môžeme vybrať vajíčka z pančuchy. Po odstránení petržlenu nám zostanú na povrchu škrupiny krásne vzory.

1.jpg

6.jpg

Hodvábne kraslice à la Versace

Zaujímavý spôsob, ako vyzdobiť vajíčka pomocou hodvábu. Tento spôsob je známy tiež, ako kopírovanie hodvábu. Potrebujete však tkaninu, ktorá je vyrobená zo 100% hodvábu (šatky, kravaty, šortky a podobne). Nemusíte však ničiť oblečenie a doplnky, ktoré používate. Dnes ich môžete za lacný peniaz kúpiť v obchodoch s obnoseným šatstvom. Pripomíname, že na štítku musia mať označenie 100% hodváb / silk. Najlacnejšie sú kravaty. Tie musíme pred použitím rozpárať, aby sme mohli do nich zabaliť vajíčka.

hod1.jpg

Vajíčka by mali byť biele, takže ich vybielime (napríklad prípravkom na bielenie textilu). Potom ich uvaríme na tvrdo a po vysušení napevno zabalíme do hodvábneho textilu a napevno uviažeme. Kto nechce vajcia dvakrát variť, môže ich obaliť surové.

hod2.jpg

Keď máme vajíčka zabalené v hodvábe, budeme potrebovať kus bielej bavlnenej tkaniny, ktorou ešte raz obalíme vajíčka a taktiež napevno zviažeme.

hod2a.jpg

V hrnci si pripravíme roztok ocot + voda v pomere 1:1, vložíme doň preparované vajcia a privedieme k varu. Potom znížime teplotu a varíme ešte minimálne 20 minút. Ak chceme, aby dekorácie na škrupinách mali jasné farby a nie pastelové, varíme 40 minút. Potom vajcia vyberieme a necháme vychladnúť na mriežke. Zložíme bavlnený a následne hodvábny obal a výsledok je naozaj prekvapujúci. Hodvábne kusy látky nevyhadzujeme. Môžu byť použité niekoľkokrát.

hod3.jpg

Najzábavnejšie je, že nikdy neviete, čo sa stane a môžete očakávať zaujímavé prekvapenia. Vajíčka aj napriek záhybom hodvábu budú vyzerať veľmi umelecky. Vajíčka môžete pretrieť trochou jedlého oleja pre lesklý efekt.

hod4.jpg

Mramorové veľkonočné vajcia

Návodov na mramorovú textúru vajec je neúrekom, my si však predstavíme postup, kde využijeme špeciálne farby Easy Marble, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch s hobby materiálmi, alebo na internete, napríklad TU
Potrebujeme: vyfúknuté vajíčka (môžeme použiť aj polystyrénové, či umelohmotné), rôzne farby Easy Marble, špajdle, rukavice, nádobu na ponáranie (keďže farby zafarbia všetko, vrátane nádoby, je výhodné použiť napríklad zrezanú dvojlitrovú PET fľašu) a čistú vodu.
Vzhľadom k tomu, že mramorovacie farby idú vyčistiť len acetónom či agresívnymi prípravkami, musíme prijať preventívne opatrenia, aby sme zabránili nežiadúcemu zafarbeniu povrchov, oblečenia aj pokožky. Do nádoby nalejeme dostatočné množstvo studenej vody. Priamo z fľaštičky, ktorá má kvapkadlo nakvapkáme farby na vodnú hladinu. Najlepšie je použiť 2 – 3 odtiene. Množstvo farby závisí od veľkosti farbeného predmetu – na vajíčka postačia dve až tri kvapky z každej farby.Naozaj minimálne množstvo.

marble1.jpg

Pomocou špajdle vytvoríme na hladine mramorové vzory. Do dierky na škrupine, ktorú ideme farbiť upevníme tenký drôt a vložíme ju do vody s farbami. Ponoríme ju celú a vytiahneme. Na hladine nám zostanú zvyšky farby, ktoré musíme odstrániť pomocou papiera. Kraslicu na drôte zavesíme a necháme hodinu schnúť.

marble2.jpg

marble3.jpg

marble4.jpg

Farebné kraslice dekorované morskou soľou

Na záver tu máme jednoduchý návod na dekorovanie veľkonočných vajíčok, na ktoré sme najprv naniesli kancelárske lepidlo a škrupinu sme vyváľali v hrubej morskej soli. Kryštáliky soli vytvoria po zaschnutí na škrupine jedinečnú štruktúru, na ktorú jemne štetcom nanášame akrylové, temperové či vodové farby. Farby naozaj stačí nanášať jemnúčko. Ak však chceme vytvoriť krásne priesvitné farebné škvrny, rozrobíme farby vo väčšom množstve vody a špičkou štetca robíme len malé bodky po soli. Voda sa nám rozpije a vytvorí jedinečné machule.

sol.jpg

Foto: edicook.blogspot.com umeika.com.ua, donbass.ua, stranamasterov.ru, prittywomanstyle.blogspot.com, vraninerazbrani.blogspot.com, kuharka.com, ivona.bigmir.net