Ponúkame vám návod na naozaj nevšedný vodopád, ktorý bude ozdobou každej záhrady.
*Túžba po vlastnom malom vodopáde častokrát stroskotá na našich finančných možnostiach. Cenovo prijateľné sú veľmi malé a na tie väčšie jednoducho nemáme. My sme pre vás pripravili návod, ktorý zvládne každý zručnejší domáci majster a ktorý je predovšetkým lacný.*
Originálne riešenie takéhoto vodopádu je naozaj jeho silnou devízou. Od bežných vodopádov sa líši hlavne tým, že napodobňuje tehlovú stenu, zo strechy ktorej neustále steká dažďová voda do nádoby pri nej. Zo všetkých materiálov bude zrejme najťažšie zohnať starú vlnovkovitú strešnú krytinu, respektíve jej odrezky. Dobrá správa je, že aj tá sa dá skvelo nahradiť.
Čo budeme potrebovať?
Zvyšky zo starej vlnitej strešnej krytiny
3 – 4 panely hrubšieho polystyrénu (napríklad 60 mm hrúbky)
Cementová zmes, alebo betónová zmes s jemnejším zrnom, alebo obyčajné flexibilné cementové lepidlo
Plastová rúrka na vodovodné rozvody (cca 1 meter) + zátky a adaptér tvaru T na pripojenie prítoku vody
Lacné ponorné čerpadlo na vodu (akváriové, záhradné, hobby)
Spájkovačka
Nôž na rezanie polystyrénu
Akrylové farby
cca 1 meter hadice k čerpadlu na spojenie s vodárskou rúrkou
Štetce na natieranie farbou a na nanášanie cementovej zmesi
Foto postup
Základňa fontány, ktorá bude imitovať kút tehlového domu bude vyrobená z polystyrénu. Potrebujeme dve tabule polystyrénu na steny a jednu na podlahu. Postup nie je zložitý – musíme si fixkou zakresliť polohu tehál aj s drážkami v stene . Drážky následne vytvoríme pomocou rozhorúčenej spájkovačky. Postupujeme presne a rýchlo – v opačnom prípade budú drážky hlboké.
Takýmto spôsobom si vyrobíme dve steny – užšiu a širšiu a v širšej vyrežeme otvor na okno.
Vrchnú vrstvu polystyrénu opatrne zdrsníme nožom tak, aby textúra prestala byť príliš hladká.
Cementovú zmes riedime do takého stavu, že sa bude dať nanášať štetcom na polystyrénové steny.
Po vysušení steny spojíme a pridáme k nim podlahu. Na pripojenie panelov používame lepidlo na polystyrén. Výhodné je tiež, ak v miestach spojov zapichneme niekoľko klincov bez hlavičky do polystyrénu – tieto nám po vytvrdnutí lepidla spoj vystužia. Spoje stien a podlahy nakoniec opäť pretrieme cementovou zmesou z každej strany. Po vyschnutí nesmieme zabudnúť urobiť náter z opačnej strany podlahy.
Zo steny bez okna odrežeme horné dva rady tehál. Rovnako tak z boku „múrov“ môžeme vyrezať nejaké tehly. Kompozícia bude vyzerať zaujímavejšie.
Zo zvyškov polystyrénu vyrežeme niekoľko kúskov, z ktorých vytvoríme okno.
V ďalšom kroku musíme z polystyrénu vyrobiť dostatočne veľkú nádobu na vodu. Vyrežeme kruhy s priemerom, ktorý bude zodpovedať vonkajším rozmerom nádoby. Kruhy potrebujeme 4 – poukladáme ich na seba a zafixujeme proti posúvaniu jeden o druhý napríklad pomocou špajdlí.
Do troch zo štyroch kruhov vyrežeme otvory, štvrtý kruh bude slúžiť ako dno.
Výslednú nádobu pokryjeme cementovou zmesou a necháme ju dobre vyschnúť. Potom urobíme technickú dieru na hadicu od čerpadla.
Na každej stene urobíme nadstavbu potrebnú na položenie striešok. Spodná časť nadstavby je obdĺžnik dlhý po celej dĺžke steny a široký asi 30 cm a horný je štvorcového profilu rovnakej dĺžky. Prídavné diely sú pripevnené k stene pomocou kovových kolíkov, na pripevnenie polystyrénu môžete použiť aj dlhé klince. V nadstavbe je okamžite potrebné vytvoriť technický otvor na zásobovanie vodou.
Zostavená konštrukcia musí byť pokrytá cementovou maltou a musí sa nechať úplne zaschnúť.
Pomocou flexi brúsky si napílime časti strechy. Celkovo budeme potrebovať 1 pozdĺžny pruh, tvorený jednou vlnou strešnej krytiny pre každú stenu a 2 priečne pruhy, každý so šírkou 25-30 cm.
Na vysokú stenu pripevníme vodovodné rozvody, ktoré sa skladajú z 2 kusov potrubia, doplnených adaptérom a zátkami. Vyvŕtame v rúrkach niekoľko dier.
Ideme klásť napodobeninu strechy. Najprv pripevníme vlnitú časť na väčšiu stenu. Potom na ňu položíme rúrku, pripojíme ju k hadici a následne ju zakryjeme úzkym pásom. Je dôležité, aby sa vodné otvory otočili smerom dopredu. Na kratšiu stenu inštalujeme strechu podľa rovnakého princípu s tým rozdielom, že tu nie je potrebný žiaden prívod vody. Voda bude padať na spodný štít z horného.
Do nádoby na vodu vložíme malé vodné čerpadlo, pripojíme k hadici a elektrine, nalejeme do nádoby vodu a odskúšame funkčnosť. Ak je všetko v poriadku, čerpadlo vyberieme, celú stavbu necháme vyschnúť a potom ju môžeme začať maľovať.
Po vyschnutí farieb opäť nainštalujeme vodný systém, nalejeme vodu do nádoby a náš netradičný vodopád je hotový. Výhodou je, že dnes sa dajú kúpiť aj mini čerpadlá na slnečný pohon. Nemusíte tak privádzať k motorčeku čerpadla prúd pomocou predlžovačky.
Foto: Youtube / No1 IDEAS
Zanechať odpoveď