12.05.2017
(Platená inzercia)

Drevo je najpoužívanejší materiál na stavbu a zariaďovanie bývania. A to nielen v jeho interiéri, ale aj vo vonkajších priestoroch. Keďže sa jedná o „živý“ prírodný materiál, musí sa správne ošetriť tak, aby pracoval správne a nepodliehal rozličným kazom, ktoré ho môžu napadnúť. Preto ani vy nezabúdajte na ošetrenie dreva, nech už sa ho chystáte použiť dnu alebo v exteriéri.

Drevo v interiéri ošetrite ešte pred jeho použitím

Drevené materiály v interiéri nie sú vystavené tak náročným podmienkam prostredia ako vo vonkajšom priestore, no napriek tomu by bez ošetrenia stratili svoj pôvodný vzhľad a kvalitu veľmi rýchlo. Tatranský profil, drevenú podlahu, či rozličné prvky zariadenia vyrobené z čistého masívu je preto potrebné natrieť ochrannými prostriedkami, ideálne čo najskôr. Teda ešte pred ich použitím, resp. umiestnením do priestoru.

V prípade dreveného tatranského obkladu je prakticky jedno, či ho ošetríte lakom na drevo alebo olejom. Ochranný efekt je približne rovnaký, mierne odlišný je výsledný estetický efekt. Zatiaľ čo lakom zvýrazníte štruktúru dreva a dodáte mu lesk, olej okrem zvýraznenia drevenej štruktúry zachová pôvodný vzhľad dreva. Dôležité je spomenúť, že jednotlivé dosky obkladu je ideálne natrieť ešte pred ich položením na stenu, pretože potom je možné ich ošetrenie iba z jednej strany. A to nie je efektívne.

Drevená podlaha si vyžaduje náročnejšie spracovanie na ochranu dreva

Prvotné ošetrovanie drevenej podlahy z masívu je o niečo náročnejšie. Ako vôbec prvé je potrebné zatrieť škáry gitom na drevo a podlahu prebrúsiť na hrubo. Po odstránení prachu sa môže naniesť prvá vrstva laku, oleja, na podlahu možno použiť aj vosk určený na drevo. Potom si podlaha vyžaduje opäť prebrúsenie, tentokrát ale na jemno. Prach sa detailne odstráni a aplikujú sa ďalšie dve až tri vrstvy ochranného prostriedku.

Dosky na plot zakonzervujte napúšťadlom, terasovým doskám doprajte ochranný náter každý rok

Drevo do exteriéru si žiada špeciálnu konzerváciu, ktorá v ňom zlikviduje všetky choroboplodné zárodky a uzatvorí jeho póry tak, aby sa stalo odolnejšie voči faktorom počasia. Dosky na plot a rozličné drevené konštrukcie na výstavbu rôznych exteriérových prvkov je potrebné natrieť vrstvou napúšťadla, ktoré má práve vyššie uvedený účinok. Dôležité je nanášať ho na čisté a vopred neošetrované drevo, inak svoj účinok uplatniť nemôže. Až potom možno dosky natrieť lakom, olejom alebo farbou na drevo.

Terasové dosky z dreva sa z dôvodu ich charakteristickej štruktúry nenatierajú napúšťadlom, ale o to častejšie sa ošetrujú štandardnými drevenými nátermi. Vôbec najlepšie je ich aplikovať vždy pred sezónou, aby bola terasa v plnej kondícií. Nielen aby dobre vyzerala, ale aj aby sa zabránilo znehodnocovaniu materiálu jeho nadmerným zaťažovaním.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama