16.08.2018

Horúce leto priam láka k vode, alebo rovno pod ňu. Ukážeme vám niekoľko spôsobov, ako si v záhrade zhotoviť originálnu letnú sprchu.
V ostatnej dobe sa čoraz viac stretávame s obchodnou ponukou na letné vonkajšie sprchy, pracujúce na jednoduchom princípe: voda sa ohrieva buď v hadici, alebo zásobníku pomocou slnka. V pohode horúcich dní je takáto sprcha na vašej chalupe či chate neoceniteľným zdrojom osvieženia tela i ducha. Ruku na srdce – letné sprchy v obchodných sieťach nie sú až tak lacnou záležitosťou. Ak natrafíte na lacnú, pohľadovo vám nebude vyhovovať, pretože v žiadnom prípade nebude pôsobiť „prírodne“. Dizajnové vychytávky sú naopak príliš drahé a my si ich nemôžeme dovoliť. Čo s tým?
Vyrobte si vlastnú otvorenú letnú sprchu, ktorá v žiadnom prípade nebude len o hadici, bareli na ohrev vody a sprchovej hlavici. Máme pre vás pár tipov, ako na to.

Najjednoduchšia

Ak máte dostatočne dlhú hadicu na polievanie trávnika a v sade na slnečnom mieste dostatočne vysoký strom, máte vyhraté. Takúto sprchu zvládne aj úplný amatér. K vysokému konáru stromu na svetelnej strane pripevnite klasický držiak na sprchu, používaný aj v domácnosti, najlepšie s pohyblivým kĺbom pre dobré nasmerovanie prúdu vody. Existuje tiež možnosť pripevniť k stromu celé otočné rameno, do ktorého neskôr vložíte klasickú sprchovú hlavicu. K hlavici privediete pomocou hadice vodu, počkáte kým sa nahreje a potom už len stačí otočiť kohútikom. Riešiť odtok vody nie je potrebné, nakoľko vám táto bude zavlažovať trávnik.

Najúžasnejšia

Táto letná sprcha v našej redakcií jednoznačne vedie. Nezvyčajné a úžasné riešenie je príkladom, ako prírodný prvok dodá vašej sprche dôstojnosť, harmóniu a funkčné konštrukčné riešenie. Prírodný kameň sa zároveň bude počas letných dní nahrievať a toto teplo vám pri sprchovaní odovzdá spolu so vzácnou energiou skál. Riešenie je zložitejšie, pretože vašou úlohou bude doviezť na pozemok veľkú skalu( aspoň 1,5m vysokú)  – a tu sa bez nákladného automobilu nezaobídete. Výsledok však stojí za to. Prívod vody zostane ukrytý sa skalou a vy si môžete k nej dorobiť kamennú lavičku na sedenie počas sprchovania. Keďže záhradné sprchy neslúžia na umývanie tela saponátmi, len čistou osviežujúcou vodou, môžete túto odviezť pomocou zakopaného potrubia priamo ku kvetinovým záhonom. Na odtok poslúži rovnako dobre hadica so širším priemerom, ako aj melioračné potrubie. Výlevku však musíte opatriť jemnou mriežkou z antikoru či umelej hmoty, aby sa do odvodnenia nedostali smeti. „Podlahu“ sprchy vytvoríte napríklad z bielych okrúhlych kameňov, ktoré vám odvodnenie ukryjú. Ak nechcete kopať v záhrade potrubie na odtok vody, vyryte jednoducho od sprchy odvodňovací kanálik.

Sprcha v plote

Využite jedinečnú príležitosť spojiť príjemné s užitočným a vytvorte okrem sprchy aj dokonalú závlahu pre vaše rastliny pri plote. Ak máte pri dome (chate, chalupe) vysoký murovaný plot, zakomponujte sprchu priamo doň. Na „podlahu“ opäť využite biele okrúhle kamene a nezabudnite na kanáliky, ktoré vodu odvedú spoľahlivo k zeleným rastlinkám. V blízkosti takéhoto kúta sa odporúča pestovať vysoké „tropické“ zelené rastliny, ktoré budú za prísun vody vďačné. Vysoký murovaný plot pôsobí podobne ako skala v predchádzajúcom type sprchy. Slnko ho bude nahrievať a teplo z neho bude počas pobytu v tomto kúte sálať na vaše telo. Je to naozaj veľmi príjemné.

Aj v tomto prípade je okrem bežnej hadice možné tiež využiť barel na ohrievanie vody a túto vodu potom priviezť k sprche. Barel musí byť samozrejme položený vyššie, ako sprchová hlavica, aby voda pritekala samospádom a nepotrebovala k tomu umelo vytvorený tlak. Vodu v bareli pravidelne dopĺňajte. Na sprchovanie sa tiež často využíva zachytávanie dažďovej vody do zásobníka. Pouvažujte aj nad takýmto riešením. Pri budovaní sprchového kúta priamo v murovanom plote sa priam žiada zabudovať priamo doň aj kohút na ovládanie sprchy. Takéto riešenie dodá vášmu kútu nečakaný vzhľad luxusu. Vyskúšajte to.
Ak je váš plot dostatočne vysoký, môžete sa sprchovať hoci aj úplne nahí. Ak sa obávate zvedavého suseda, máme pre vás malý tip: vyrobte si „zvedavca“. Zvedavec je veselou formou psychického nátlaku, ktorou humorne naznačíte susedovi čo sa smie a čo nie. Na jeho výrobu vám postačia staré rukavice, kusy dreva, kovu, akrylové farby a fantázia. Ostatné je zrejmé z obrázku:

Netradičná

Ak pri vašej chate nemáte dostatočne veľký pozemok, neprepadajte zúfalstvu. Letný sprchový kút si môžete vyhotoviť ako jej súčasť, alebo súčasť vašej terasy. Tu sa však už vyžaduje murárska zručnosť a schopnosť stať sa na čas architektom. Dôležité je, aby stavba nenarúšala vzhľad vašej chaty, aby pôsobila skôr ako neoddeliteľná súčasť terasy, aby nezaberala veľa miesta a aby sa zachovala funkčnosť sprchového kúta. To znamená, že musíme mať hlavne vyriešený žľab, zachytávajúci vodu a potrubie na jej odtok, ďalej musí byť vyriešený protišmykový prístup do sprchy, prítok teplej vody aj jej ovládanie. Veríme, že aj medzi vami sa nájde mnoho šikovných majstrov, ktorí by si s takýmto typom sprchy poradili.

Bambusový kút

Vyriešiť separovanie sprchy od zvedavých pohľadov nemusí byť ťažká úloha. Veľkej obľube sa tešia bambusové zásteny z hrubších prútikov bambusu a to hlavne vďaka vodeodolným vlastnostiam tejto rastliny. Častokrát vyzerajú takéto vonkajšie sprchové kúty ako umelecké diela. Povoľte teda uzdu svojej fantázií. Môžete si dokonca vytvoriť akúsi prírodnú kúpeľňu, ktorej výhody sú nesporné. Okrem zvláštneho architektonického prvku v záhrade získate aj miesto na dokonalú relaxáciu v lone prírody.

Chcete viac?

Inšpirujte sa obrázkami z našej fotogalérie:

Foto: moystroitel.ru, delasami.com, dizajn-sada.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama