21.12.2018

Silvestrovská noc nemusí byť len o petardách a ohňostrojoch. Sviatočnú náladu podčiarkne aj milý svietnik, z ktorého sála pokoj a ktorý môžete umiestniť kamkoľvek. Trebárs aj na priedomie.

V podstate môžete tento svietnik používať po celú zimu. Umocní jej čaro a ako malý majáčik bude svojim svetlom upokojovať dušu. Jeho zhotovenie nie je nič zložité, trvá približne dve hodiny. A ak sa zapojí celá rodina, prípadne už máte nejaké tie skúsenosti s dekupážou, bude ten „výrobný čas“ kratší. Materiály vyplynú z nasledujúceho foto – postupu:
Prichystáme čistý pohár od zaváranín a servítku s motívom vianočného vidieka.
Najprv zo servítky vystrihneme po dĺžke pás, ktorý bude o niečo užší, ako výška pohára. Potom ho priložíme z vonkajšej strany pohára a upravíme jeho dĺžku nožnicami tak, aby sa jeho okraje neprekrývali o viac ako pol centimetra.

Z okrajov servítky odštipkávame prstami maličké kúsky papiera, aby výsledný efekt dekupáže nevyzeral príliš „strojovo“. Postačí naozaj odštipnúť len rádovo milimetrové časti.

Teraz prichádza na rad lepidlo na dekupáž. Dôkladne ním potrieme vonkajšiu časť pohára a opatrne nalepíme servítku. Lepidlom potom pretrieme aj jej vonkajšiu časť.

V tejto fáze bude pohár – svietnik vyzerať takto:

V ďalšom kroku si urobíme z kúska alobalu malú „misku“ v ktorej si namiešame farbu, akú má obloha na servítke. Zvyčajne vznikne zmiešaním bielej modrej a maličkého kúsku čiernej či hnedej, aby bola vo výslednom efekte mierne do siva. Túto farbu nanesieme pomocou špongie na vrchnú časť pohára. Záhyby zo skla, ktoré držia vrchnák, môžeme pretrieť štetcom.

Podobným spôsobom musíme vymaľovať spodnú časť pohára. Tento krát však použijeme snehobielu akrylovú farbu. Opäť ju nanesieme kúskom jemnej špongie.

Teraz si musíme namiešať plastickú reliéfnu imitáciu snehu. Možností je viac. Ak máte doma kúsok bielej sadry, postačí ak ju zmiešate s trochou vody na hustejšie a potom nanesiete štetcom na všetky objekty na servítke, na ktorých je sneh, teda :strechy domov, stromy, lavičky. Ak nemáte sadru, pomôžete si napríklad zmiešaním lepidla Herkules a trochy múky.
Ihneď ako vytvoríte na objektoch obrázka efekt snehovej pokrývky, môžete túto jemne poprášiť striebornými trblietalkami.

Môžeme počkať, kým snehová zmes zaschne. Alebo tí odvážnejší môžu ihneď na vrchnú časť pohára nalepiť pomocou disperzného lepidla úzky pruh jemnej čipky.

Teraz musíme črepník nechať pár hodín (najlepšie celú noc), kým všetko dpbre nevyschne a nakoniec ho môžete prestreknúť bezfarebným lakom. Teraz je náš pohárový svietnik hotový, môžeme do neho vložiť sviečku a položiť na vhodné miesto. Svojim svetlom každého naozaj očarí.

Foto: violet-ka.livemaster.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama