22.10.2020

S nastupujúcimi chladnými dňami stojí pred rodičmi úloha – ako zaujať deti, aby trávili dni niečim zmysluplným? Dnes vám predstavíme návod, ktorý bol populárny pred viac ako 50 rokmi na hodinách ručných prác v prvých stupňoch základných škôl a potom sa naň nejako zabudlo.
V tomto fotonávode budeme vyrábať obraz „Jesenný strom“ – no môžete vyskúšať čokoľvek iné.

Materiály

  1. Výkres A4
  2. Farby – ideálne sú takzvané Gvaše, obsahujúce syntetické živice. No vyskúšať sa dajú rôzne typy farieb – od akrylových až po potravinárske
  3. Hrubá čierna fixka – popisovač
  4. Štetec

5.PVA lepidlo

Foto – postup

Začneme tým, že si na hárok A4 nakreslíme strom v zimnej podobe – teda s konármi bez listov.
V ďalšom kroku nafarbíme ryžu tak, že ju vysypeme do misky a nalejeme na ňu farbu, rozmiešanú s trochou vody tak, aby zostala sýta a nebola príliš riedka.

Potom pomocou štetca miešame farbu s ryžou dovtedy, kým sa farba do tejto plodiny nevstrebe. Ak sme pridali príliš farby, zvyšnú odsajeme pomocou starej špongie na riad.

Nafarbenú ryžu zľahka nasypeme napríklad na papier na pečenie a necháme ju vyschnúť. Takýmto spôsobom si pripravíme minimálne 3 farebné druhy ryže.

Keď je ryža suchá, vytlačíme do oblasti koruny stromu dostatočné množstvo PVA lepidla, ktoré rozotrieme štetcom tak, aby pokrylo minimálne konce konárov nakresleného stromu. Ak chceme, aby náš trom bol bohatý na „lístie“, rozotrieme lepidlo po celej korune.

Teraz pokrývame časť siluety stromu, kde je lepidlo zrnami ryže rôznych farieb.

Rovnaké kroky zopakujeme, keď simulujeme spadnuté lístie pod stromom.

Nepotrvá dlho a ryža počas zasychania lepidla dokonale priľne k výkresu. Zrnká, ktoré sú navyše po naklonení papiera spadnú z obrázku dole.

Prajeme vám príjemnú zábavu pri tvorení.

Foto: A gift for you

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama