31.03.2014

Veľkonočné vajíčka, vyrobené technikou quillingu sa určite stanú stredobodom pozornosti, čo sa sviatočných dekorácií týka. Naučíme vás , ako si ich zhotoviť.

Čo je to quilling

Quilling je umenie využívajúce papierové prúžky, ktoré sú stáčané, formované a lepené do požadovaných tvarov. Výsledkom je vďaka správnej kompozícií jednotlivých tvarov krásny a originálny obrazec. Papierový prúžok sa najskôr ovíja okolo quillingového pera, čím vzniká základná špirálka pre ďalšie spracovanie. Po sňatí s pera sa koniec prúžku zafixuje pomocou rýchloschnúceho priesvitného lepidla ku špirálke. Požadovaný tvar získame stláčaním špirálky pomocou štyroch prstov a takto vzniknutý ozdobný prvok sa potom prilepí k podložke (papier, umelá hmota, drevo).
V našom prípade použijeme náročnejšiu formu tohto procesu – takzvaný 3D quilling, kedy jednotlivé ozdobné prvky vystupujú do priestoru, pretože sú lepené mimo podklad do výsledného obrazca. Ak všetko pôjde tak, ako má, výsledkom bude takéto nádherné veľkonočné vajce:

Zopakujme si ešte raz základy quillingu. Okrem papierových pásikov potrebujeme hlavne quillingové pero. To sa dá kúpiť v obchodoch s hobbypotrebami a zvyčajne nestojí viac, ako 3€. Tí zručnejší si ho môžu vyrobiť doma sami tak, že z najväčšej ihly na šitie (vyšívanie) odstránia vrchnú časť uška tak, že vznikne akýsi úzky dvojzubec. Takto upravená ihla sa zafixuje do drevenej rúčky:

Z namotávaného papiera môžeme vytvárať stláčaním medzi prstami veľké množstvo dekoratívnych prvkov. Na obrázku sú tie najzákladnejšie:

Po nalepení na podložku vyzerá hotové dielo napríklad takto:

Ako si vyrobiť pomocou quillingu veľkonočné vajce (podrobný obrázkový návod)

Budeme si musieť zakúpiť vajíčko z umelej hmoty, ktoré sa dá rozobrať na dve polovice. Dostať ich kúpiť v papiernictvach aj v hobby obchodoch. Vajce musí byť väčšie, aby sa nám dobre pracovalo. V našom prípade je použité vajce o výške 9,5 cm. Môže byť však ešte väčšie. Rozoberieme ho na polovice a šidlom či hrubšou ihlou prepichneme oba konce:

Do obidvoch dierok vložíme zvnútra špendlíky. Aby bola zachovaná symetria papierových obrazcov, vytvoríme si pomocou gumičky a permanentného značkovača takzvané „méty“ – čosi ako poludníky na našej planéte, ktorých bude 8:

Každý sektor hornej a dolnej časti si očíslujeme a potom obidve časti zabalíme do potravinárskej fólie (zvyšnú časť fólie zahneme dovnútra vajíčka). Vajíčko zatvoríme tak, aby kombinácie čísel sektorov boli v zhode. Nezabúdame na podložku, do ktorej tento základný modul umiestnime, aby sa nám lepšie pracovalo. Môže to byť pohárik, škatuľka od liekov a podobne:

Teraz máme vajíčko pripravené k práci a ideme sa venovať papierovým prúžkom. Podotýkam, že na ne budeme potrebovať rezačku na papier, nakoľko šírka prúžkov musí byť presná a nožničkami by sme to zrejme nezvládli. Budeme potrebovať 100 prúžkov papiera, širokého 1,5 mm a dlhého 300 mm. Nerobíme ich širšie, pretože by v konečnom dôsledku urobili naše dielo mierne neforemným. Farba papiera sa odporúča biela, no skúsenejší môžu experimentovať s rôznymi farbami. Podotýkam, že k lepeniu papierových pásikov a obrazcov z nich vzniknutých používame rýchloschnúce priesvitné lepidlo, ktorým lepíme prvky k sebe len v miestach ich dotyku, takže lepidlo nanášame napríklad pomocou špáradla vo veľmi malých bodoch . Ak sa nám po pritlačení prvkov dostane lepidlo na vrchnú časť ozdobných prvkov, okamžite ho odstránime. K práci ešte budeme potrebovať tenké pinzety a pevnú vôľu.

Začíname

Z 15 cm pásky si vytvoríme stredový čap – špirálka bude napevno zlepená a zafixovaná na konci vajíčka špendlíkom. Rovnako z 15 cm pások si vyrobíme 8 špiráliek s priemerom 7 mm, ktorým dáme tvar kvapky. Tie potom lepíme k stredovému čapu a tiež jednu o druhú:

Ďalší rad vytvoríme z ôsmych výstredných kruhov (15 cm dlhý pásik papiera stočíme do asymetrickej špirály s priemerom 7 mm. Opäť opatrne prilepíme. Dbáme pritom, aby boli umiestnené v ôsmych sektoroch, ktoré sme si zakreslili na model vajíčka. Proti neželaným pohybom môžeme fixovať tieto dekoračné časti špendlíkmi:

Teraz ideme vytvárať dlhé kadere. Postup je zrejmý z obrázku. Používame 30 cm dlhý prúžok papiera:

Týmito dlhými kaderami uzatvoríme priestor medzi excentrickými špirálami. Počíname si obzvlášť opatrne a dbáme, aby všetky body, ktorými sa kadera dotýka ostatných prvkov z papiera boli prilepené:

Strednú časť vajca bude pokrývať 5 radov po 8 kvetov so šiestimi lupeňmi  – priemer špirálky bude 5 mm (stláča sa do tvaru kvapky). Môžeme si vyrobiť rovno 40 kvetov, alebo ich lepiť postupne po 8 na každý rad. Kvety zlepíme a necháme vyschnúť:

Teraz urobíme zo špirál priemeru 5 mm 16 listov ku kvetom. Na každý kvet 2 listy:

Na každú kvetinu pevne prilepíme dva listy tak, ako to vidno na obrázku:

Kvetiny prilepíme ku kaderiam na vajci. Styčné body sú síce pomerne malé, no držať pokope to bude. Kvety opäť zafixujeme špendlíkmi:

Na nasledujúcich obrázkoch vidíme, ako sa lepia ďalšie rady kvetov:

Je čas rozpojiť vajíčko na dve časti:

Spodnú (širšiu) časť vajíčka zdobíme približne rovnakým spôsobom, ako vrchnú:

Nezabúdame dodržiavať sektory, vyznačené značkovačom:

Pod excentrické špirály tentokrát nelepíme kadere, ale takýto vzor:

Vajíčko opatrne spojíme a pokračujeme lepením kvetov:

Vyskúšame, či nám pôjdu zlepiť listy kvetov z vrchnej časti s listami zo spodnej. Ak áno, vajíčko opäť rozpojíme:

Opatrne vyberieme stred (vajce z umelej hmoty):

Obidve časti opatrne prilepíme listami kvetov k sebe:

Hotovo:

Na vajíčko môžeme z tvrdého papiera vytvoriť stojan a vyzdobiť ho napríklad kryštálikmi:

Foto: increations.blog­spot.com , 1craftyguy.com , scribbles-corry.blogspot.com, stranamasterov.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama