06.12.2016

Dnes vás naučíme množstvo trikov, ako využiť na domácu výrobu netradičných svietnikov obyčajné sklenené poháre a zvlášť poháre na dlhých stopkách.
Vianoce a Nový rok sú časom, kedy mnohí z nás usilovne premýšľajú, akým kreatívnym spôsobom vyzdobiť slávnostný stôl. Hobby portál si dnes zobral na mušku svietniky.
Bez zbytočných slov – začíname:
Jedným z najjednoduchších svietnikov, na výrobu ktorých využijeme sklenené poháre na dlhej stopke je takzvaný vetvičkový. Všetko, čo na jeho prípravu budeme potrebovať sú:

  • Vetvičky z tuje
  • Sklenený pohár
  • Noviny
  • Lepidlo
  • Nožnice

Podľa výšky pohára skrátime vetvičky tuje na požadovanú veľkosť. Rozložíme ich na novinovom papieri. Vonkajšiu časť pohára, ktorú budeme dekorovať natrieme hrubšou vrstvou disperzného lepidla, rovnako tak vetvičky. Môžeme použiť tiež bezfarebný lak na drevo v spreji, vtedy však musíme byť veľmi rýchli počas lepenia.
Vetvičkami tuje obložíme sklo a pevne k nemu pritisneme. Takto obložíme celú časť pohára, ktorú chceme dekorovať. Po pritlačení môžeme ešte raz po povrchu naniesť disperzné lepidlo. Nebojte sa, že je biele – po vyschnutí spriesvitnie.
Keď je lepidlo dokonale vytvrdnuté, obstriháme zbytočné a presahujúce časti konárikov. Zostáva nám už len vybrať sviečku vhodnej veľkosti, ktorú umiestnime v pohári. Výsledkom našej snahy bude pekný svietnik, ktorý dokonale doplní sviatočný interiér.

Ak na prácu s pohármi nemáte čas, no naozaj chcete vyzdobiť interiér podobnou dekoráciou, pokúste sa vytvoriť jednoduchý „obrátený“ svietnik. Postačí, ak pohár obrátite hore nohami a na základe priemeru stojana zvolíte vhodnú sviečku. Sklo vôbec nedekorujte, postačí ak do jeho vnútra vhodne položíte zelenú vetvičku, vianočné gule malého objemu a podobne. Pozrite sa na nasledujúce fotografie, ktoré zobrazujú vaše možnosti:

Na tejto fotografií vidíme starý nosič CD použitý ako podstavec

Na tejto fotografií vidíme starý nosič CD použitý ako podstavec

Ak ste si starostlivo prezreli predchádzajúce fotografie, určite nám dáte za pravdu, že „obrátené svietniky“ sú naozaj výrazným dekoratívnym prvkom, ktorý skrášli vianočnú tabuľu.
Ak však máte v sebe tvorivého ducha, môžete umocniť čaro takýchto svietnikov vlastným farebným návrhom a pomocou akrylových farieb z nich vytvoriť malé umelecké diela. Samozrejme, v tomto prípade využijete poháre, ktoré už nebudete potrebovať a ktoré vám zbytočne zaberajú miesto medzi inými pohármi. Okrem akrylových farieb využijete na dekorovanie lepidlo, trblietalky, lak na nechty aj tavnú pištoľ, pomocou ktorej prilepíte k pohárom rôzne drobnosti (gombíky, mini-zvončeky, vetvičky, stuhy a podobne. Tu je inšpirácia:

Romanticky a veľmi neobvykle pôsobí svietnik s plávajúcimi sviečkami. Postačí, ak nalejete do pohára odstátu destilovanú alebo prevarenú vodu, vložíte do nej dekorácie (umelé i živé kvietky, kamienky, sklenené guličky, živé rastlinky aké sa používajú v akváriu, vetvičky, ale trebárs i jahody) a na povrch hladiny opatrne položíte vhodný druh sviečky (kahanček, čajovú).

Stojan, ktorý pripravíme zo skleneného pohára môže byť vyzdobený celkom netradične napríklad pomocou sypanej kukurice, fazule, hrášku aj žaluďov:

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Foto: svojimi-rukamy.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama