30.09.2018

Zaujímavý 3D obraz si môžete zhotoviť sami a použiť ako bežný svietiaci stolový panel, súčasť náladového osvetlenia v miestnosti či detské nočné osvetlenie. Ukážeme vám, že jeho výroba nie je zložitá.

Všetky potrebné nástroje a potreby vyplývajú z nasledujúceho návodu.

Fotonávod

Krok 1: Hlavnou a najťažšou fázou práce je príprava šablón. Existuje množstvo počítačových programov, ktoré nám vybraný obrázok konvertujú do troch rozmerov a navyše ho rozvrstvia na niekoľko vrstevníc. No dokážeme ich vytvoriť aj sami. Základom je vybrať si spôsob, akým chceme obrázok zobraziť a dopredu myslieť v perspektívach jednotlivých vrstiev. Do úvahy tiež berieme celkový rozsah formátu. V našom prípade ideme vyrobiť osem vrstiev, ktoré vyzerajú takto:

Krok 2: Šablóny si môžeme predkresliť na priesvitný papier na pečenie tak, že objekty začiernime na každej vrstve uhlíkom, vrstvy priložíme na seba a pozrieme sa proti svetlu, ako sa nám prekrývajú. Potom ich prekreslíme na tvrdý výkres, aby nám zostali šablóny pre prípad, že by sme chceli urobiť rovnaký obraz. Najideálnejšie je použiť formát A4. Môžeme použiť aj iný, je však potrebné dbať na to, aby nám po okraji zostali cca 1cm široké okraje kvôli rámu obrazu. Šablóny opatrne vyrežeme skalpelom.
Pomocou ceruzky jednotlivé vrstvy prenesieme na papier o gramáži 170g. Každú opatrne vyrežeme.

Krok 3: Na dosiahnutie 3D efektu budú musieť byť jednotlivé listy šablóny umiestnené v požadovanej hĺbke v ráme obrazu. Pre tento účel vyrežeme z penovej fólie či polystyrénu prúžky o šírke 1cm a dĺžkach podľa rozmerov rámu. Na každú vrstvu potrebujeme 4 prúžky

Krok 4: Prúžky dôkladne prilepíme na okraje šablón a zároveň lepíme šablóny v určenom poradí jednu nad druhú.

Krok 5: Kým lepidlo zaschne, môžeme začať s výrobou dreveného boxu pre obraz. Pri výbere dosák nesmieme zabudnúť zobrať do úvahy nielen hĺbku obrazu samotného, ale je potrebné ponechať aj dvojcentimetrovú medzeru aby sa do neho vošiel zo zadnej strany LED pásik a z prednej tabuľa skla. Dosky lepíme pomocou stolárskeho lepidla a pomáhame si svorkami.

Krok 6: Na drevený box musíme ešte nalepiť z prednej strany drevenú lištu, ktorá bude držať sklo

Krok 7: Podľa potreby môžeme box namoriť moridlom či natrieť farbou na drevo.

10.jpg

Krok 8: zameriame si a vyrežeme zadnú stranu boxu z tenkej preglejky.

Krok 9: Na preglejke si vyznačíme štrbinu pre prívod elektrických káblov pre LED pásik.

Krok 10: Pod prednú lištu prilepíme sklo, ktoré si dáme na mieru vyrezať u sklenára, alebo použijeme tabuľku skla formátu A4 v prípade, že sme v takom istom formáte robili šablónu.

Krok 11: Teraz môžeme do boxu vložiť jednotlivé zlepené vrstvy šablóny.

Krok 12: Nainštalujeme po zadnom obvode LED pásik.

Krok 13: Pripevníme k boxu jeho zadnú časť.

3D svietiaci obraz máme hotový!

Foto: rukikryki.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama