26.06.2018

Pletené listy sú veľmi milá dekorácia, ktorú hravo zvládnu aj malé deti. Okrem toho, že sa budú krásne vynímať napríklad na stolíku, môžeme nimi obdarovať milovanú osobu. Ukážeme si ako na to.

Technika pletenia papiera je známa stovky rokov v krajinách východu (Japonsko, Čína), kde okrem dekoratívnych slúžila aj na praktické účely. Dnes vás zoznámime s návodom na pletenie papierových listov stromov. Ich využitie necháme na vás, najčastejšie sa používajú ako malé darčekové predmety pre blízkych, tiež ako ozdoba netradičných vianočných stromčekov a, v neposlednom rade, ak tieto listy urobíte v tvare srdca, budete mať pre milovanú osobu originálny narodeninový darček či valentínku.

Aby bol náš list vydarený, musíme použiť na jeho výrobu dva farebné papiere. Tieto by mali mať kontrastné farby – napríklad červená a žltá, modrá a biela a podobne.
Ako prvý si musíme vytvoriť vzor. Nakreslíme štvorec so stranou 8 cm (alebo podľa vlastnej voľby. V strede hornej časti štvorca zapichneme kružidlo a nakreslíme polkruh s rovnakým priemerom. Vrchnú a spodnú časť štvorca rozdelíme na 8 častí a body jemne spojíme ceruzkou.

Tieto úsečky rozstrihneme a potom votkáme obidva štvorce do seba. Jednoduché, že? Existujú však oveľa fantastickejšie spôsoby tkania listov. Aj o nich si povieme.
Zatiaľ si všimnite, ako jednoducho môžete zmeniť tkaný vzor na papierovom liste. Postačí, ak štvorec , rozdelený na osminy neprestrihnete na všetkých vodiacich čiarach.
Oba prichystané kusy papiera položíme na seba. Ak chceme aby sa nám pri práci nehýbali, môžeme ich zopnúť kancelárskou spinkou.
Opatrne vytiahneme jeden prúžok spodnej časti (v našom prípade žltý) a preložíme ho na vrch. Striedavo ho votkáme medzi červené pruhy.

Konce jednotlivých pásikov prilepíme pomocou lepiacej tyčinky.

Teraz je našou úlohou vytvoriť z tvaru srdca tvar listu. Malými nožničkami vystrihneme po obvode malé zárezy tak, ako ich má skutočný list. Nakoniec na vrchnú časť pripevníme pomocou kvapky lepidla, alebo jednoduchým zasunutím stopku.

Vzory môžete meniť tak, že vystrihnete len niekoľko zárezov v rôznych umiestneniach. Listy môžu mať takúto podobu:

Teraz sa naučíme zložitejšie vzory. Skúste zmeniť formu prúžkov. Rozdeľte polovicu hornej časti štvorca na 4 časti a spodnú na 5. Pospájajte ich konvexnými linkami:

Po spojení (votkaní pásikov do seba) nám vznikne zaujímavý vzor:

Nakreslite dva páry liniek konkávne k stredu:

Výsledkom je takýto vzor:

Pekné? Tak vyskúšajte ďalšie vzory. Hornú aj spodnú časť štvorca rozdelíme na 9 dielov a nakreslíme tri konvexné línie:

Výsledný list získa opticky na objeme:

Takto sme sa pomaly dostali k listom s priestorovými efektmi.
Rozdelíme vrchnú a spodnú časť na osem dielov a bočné časti na 4 diely. Medzi priesečníkmi riadkov vykreslíme rovnaké oblúky:

Vystrihneme, votkáme a získame takýto vzor:

V nasledujúcej časti vám prinášame šablóny na veľmi efektné vzory aj s náhľadom výsledného listu.

Ak sa vám takýto spôsob dekorovania pomocou papiera páči, môžete si vymyslieť aj vlastné vzory.
Na záver čosi na inšpiráciu:

Foto: stranamasterov.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama