30.10.2015

Medzi sny, z ktorých asi nikdy nevyrastieme, patrí aj postaviť si domček na strome. Akosi podvedome totiž stále túžime po mieste, kde sa môžeme kedykoľvek ukryť, ako mnohé filmové postavy. Našťastie, tento sen ide celkom jednoducho splniť. Navyše, vo svete sa pomaly udomácňuje trend opúšťania veľkomiest a sťahovania sa na vidiek, kde takáto stavba perfektne zapadne. A pritom sa vôbec nemusíte vzdať svojho luxusu. Projekty rodinných domov na strome počítajú i s takými detailmi ako sú interiérové horizontálne a vertikálne žalúzie, prípadne iné tieniace prvky, terasa, solárne panely, krb či bazén. Domy na strome sa tiež stali dovolenkovým fenoménom. Voľakedy chceli všetci all inclusive pobyt, hotel s čo možno najvyšším počtom hviezdičiek a k tomu lákavú destináciu. Dnes sa svet naozaj mení. Najdrahšími dovolenkami sa stávajú tie v bungalovoch, ktorých existencia a prevádzka nezasahujú do okolitej krajiny. Nijako teda nezaťažujú životné prostredie. Ak ste aj Vy zatúžili po návrate k prírode, čítajte ďalej.

Kde sa vzali domčeky na stromoch?

Lezenie po stromoch je súčasťou ľudskej existencie. Pomáhalo nám uniknúť pred záplavami alebo dravými šelmami. Stavanie domov v korunách stromov je nám prirodzené, pretože sa ťahá celou našou históriou. Práve preto chceme ponúknuť niekoľko tipov a nápadov, ktoré Vám snáď uľahčia stavbu vysnívaného a útulného hniezdočka. Možno zatúžite po tom najluxusnejšom modeli, prípadne splníte túžby Vašich ratolestí. Vďaka takejto alternatíve však možno konečne nájdete spôsob, ako uniknúť z pazúrov moderných nástrah. Každopádne, užite si to! Keď budete už raz hore, nebudete chcieť zísť dole, lebo získate absolútne iný pohľad na svet pod Vami.

Predbežné prípravy

Vyberte si zdravé a tvrdé drevo pre maximálnu podporu, a to s priemerom minimálne 20 cm. Čím mäkšie drevo, tým väčší priemer. Ideálny je javor, dub, jedľa alebo buk. Domček nemusí byť veľmi vysoký, stačí taký, aby si dnu nikto neudrel hlavu.

1. Stavebný tip: Myslite na váhu, ktorú bude musieť domček udržať, ale aj na jeho stabilitu

Základňu postavte čo najbližšie k trupu stromu a diagonálne pridajte stuženie pre extra spevnenie. Zaťaženie rozložte rovnomerne na všetky strany.
Pri ťažkých stromových domčekoch zvážte rozloženie váhy medzi niekoľko stromov. Myslite na to, že strom sa bude vo vetre chovať ako plachta, čo môže výrazne preťažiť korene stromu. Vo veľmi veterných oblastiach sa odporúča stavať stromový domček v dolnej tretine stromu.

Tip navyše: pri niektorých domčekoch je dosť náročné dostať strechu na svoje miesto. Navyše, ak aj domček pôsobí rovnomerne, zdanie klame, nič tam nie je štvorcové. To je častý prípad u väčšiny takýchto domčekov. Namiesto pevných bočných stien môžete využiť aj drevené mriežky, ktoré smiete meniť podľa aktuálnej nálady a trendov. Podobne je to i s podlahou. Prispôsobte ju tak, aby vyhovovala Vašim potrebám. Bude to drevo, koberec alebo cenovo prijateľné linoleum, ktoré je nenáročné na údržbu, výborne tlmí hluk a okrem toho je aj vodeodolné?

2. Stavebný tip: Neobmedzujte strom v jeho raste

Nepoužívajte obmedzujúce a sťahujúce laná, popruhy ani drôt. Môže to uškrtiť strom.
Medzi nosníky a strom pridajte rozťahovacie časti, aby sa umožnil pohyb. Použite extra dlhé veľké skrutky. Vytvorte kvázi okienko, dieru v podlahe, cez ktorú bude môcť strom ďalej rásť. Okolo stromu nechajte približne 5 cm medzeru k okraju podlahy a cca. 8 cm medzeru k okraju strechy.

3. Stavebný tip: Vyrovnajte podlahu

Je oveľa jednoduchšie postaviť najskôr podlahu, ktorá bude vyrovnaná a schopná uniesť váhu zvyšnej stavby, ako začať napr. stenami. Postupovať by sa malo nasledovne:

• Položte trámy priečne cez konáre a podkladajte, kým nie sú v rovine.
• Spustite trámy medzi kmeňmi rôznych stromov.
• Nosné trámy podoprite zhora alebo zdola.

Pri stavbe domčeka je naozaj dôležitá jeho bezpečnosť, a to najmä v prípade, že sa tam budú hrať malé deti. Nech im teda nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Radšej všetko dvakrát skontrolujte, kým sa domček stane obývaným a obľúbeným miestom.

4. Stavebný tip: Jednotlivé časti dajte dokopy na zemi a hore ich vyneste vcelku

Iste je praktickejšie a komfortnejšie postaviť jednotlivé časti domčeka na zemi než v korune stromu. Každú dokončenú časť môžete vyniesť do domčeka a upevniť na jej miesto. Menšie časti pospájajte do väčších celkov dole a pomocou nejakého zdvíhacieho zariadenia ich dostaňte hore, kde budú následne namontované.

5. Stavebný tip: Používajte správne upevňovacie pomôcky

Neupevňujte skrutky cez strom. Snažte sa spôsobiť stromu čo najmenej škody. Nepoužívajte príliš veľa spojovacieho a upevňovacieho materiálu. Jedna veľká skrutka je vždy lepšia ako mnoho malých skrutiek alebo klincov. Získate rovnakú oporu, no spôsobíte stromu oveľa menej škôd.
Kedykoľvek je to možné, upínajte hotové časti na už postavené kusy domčeka. To umožňuje domčeku rásť, lebo s týmito časťami sa dá bez problémov ďalej pracovať. Ak však upevníte časť domčeka o strom, táto tam ostane napevno. A masa stromu sa veľmi prispôsobiť nedá. Nechajte si preto čo najviac priestoru pre budúci pohyb a rast.
Dokonca aj pri menších a ľahších stromových domčekoch, kde je záťaž rozložená na tri alebo štyri upevňovacie body, zvážte použitie skrutiek, ktoré majú v priemere aspoň 2,5 cm. Môžete si objednať rôzne plávajúce konzoly a iné spojovacie prvky určené pre stromové domčeky. Poskytnú ešte väčší priestor k rastu domčeka a udržia väčšiu váhu než normálne skrutky.

6. Stavebný tip: Spíšte si zoznam špeciálnych doplnkov, pomôcok a súčiastok, ktoré budete potrebovať. Buď ich kúpte, alebo ich vyrobte!

V prípade, že chystáte domček pre malých nezbedníkov, tak by vo Vašom zozname nemali chýbať:

• Suché zipsy
• Povrazové hojdačky, rebríky a mosty
• Trubice na prenos zvuku
• Periskop
• Bielizňová kladka natiahnutá medzi stromovým domčekom a kuchyňou, pre prípad potreby rýchleho občerstvenia
• Pirátska truhla s pokladom
• Zástavka
• Ďalekohľad
• Tenisové loptičky
• Vodné delá
• Pasce
• Solárne svetlá alebo lucerny
• Sklopné lavice a stoly

7. Stavebný tip: Dajte si pozor na temnú stranu stromových domov

Stavanie domčeka na strome je nádherný a romantický nápad, ktorý Vám určite prinesie veľa radosti. No skôr, ako vyskúšate svoje moderné kožené sedacie súpravy, ktoré plánujete do svojho TOP domčeka umiestniť, je dôležité ísť do toho s otvorenými očami a dávať pozor. Vždy majte na pamäti nasledovné:

Škody, ktoré vzniknú na strome: každý stromový domček poškodzuje stromy. Časté chodenie okolo kmeňa stláča pôdu, čo je zlé pre korene. Pridanie váhy, ktorú musia konáre uniesť taktiež zaťažuje korene. Upevňovacie prvky môžu spôsobiť infekciu stromu. Väčšina stromov toto zaobchádzanie síce prežije, ale dobre si rozmyslite, ktorý strom obetujete.
Čo robiť, aby sa minimalizovalo poškodenie stromu?
 Zvážte použitie jedného alebo dvoch oporných bodov, aby sa znížilo napätie vyvíjané na strom.
 Čo najmenej zasahujte do kôry stromu, zatĺkajte len naozaj dôležité klince a istenia, aby bol domček bezpečný. Akékoľvek poškodenie kôry je totiž potenciálnym vstupným bodom pre ochorenie stromu a rozmach baktérií.
 Nedávajte upevňovacie prvky príliš blízko k sebe, aby sa nadmieru nezaťažili a neoslabili len jednu časť stromu. Použite aspoň dvojcentimetrové skrutky vo vzdialenosti najmenej 45 cm od seba v zvislom smere a 30 cm od seba v smere horizontálnom.
 Vyhnite sa vedeniu káblov a laná cez konáre stromu, pretože ich uťahovanie a upevňovanie môže prerezať kôru stromu, a teda narušiť jej štruktúru.
Sťažnosti susedov a obecné nariadenia: Potrebujete stavebné povolenie? Záleží na miestnych zákonoch a charaktere Vášho vysnívaného domčeku na strome. Ak uvažujete postaviť domček, ktorý bude viditeľný od Vašich susedov (a zároveň z neho bez problémov dovidíte do ich dvora), prediskutujte to s nimi v predstihu, aby ste zabránili problémom (môžu mať totiž pocit, že zasahujete do ich súkromia). Často sa obec začína starať až vtedy, keď sa začne sťažovať sused. Držte sa preto radšej ďalej od hraníc susedovho pozemku a nestavajte domček na strome, ktorý by bol narušením jeho zóny.
Či už sa rozhodnete postaviť si svoj domček svojpomocne, alebo si privoláte špecialistu, veríme, že výsledok bude stáť za to a splnenie detského sna predbehne všetky Vaše očakávania.

Pridávame ešte niekoľko inšpiratívnych videí:

Zdroj: weburbanist.com, inspirationgre­en.com, popularmechanic­s.com, familyhandyman.com

Foto: holidayporch.com, diegoguevara.com, cdni.condenas­t.co.uk, trendir.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama