Po montáži laminátovej či vinylovej podlahy zvyčajne zostane nejaký ten „odpad“, ktorý už nemáte ako využiť. Nevyhadzujte ho. V skutočnosti postačí len pár kúskov na výrobu malého prenosného stolíka, ktorý bude užitočným pomocníkom nielen v domácnosti, ale napríklad v záhrade, sade, garáži a podobne.
Stolík zaberie minimum miesta a dokáže si ho vyrobiť každý domáci kutil bez toho, aby musel kupovať špeciálne materiály, alebo nástroje a náradie. Jediným špeciálnym nástrojom, ktorý je potrebný je fréza na vyhotovenie drážok v ráme. Drážky vám však vie na počkanie vyhotoviť každý stolár.
Výsledok práce ohromí svojou jednoduchosťou a zároveň praktickosťou, Stolík je možné použiť na hry, občerstvenie, ale aj odkladanie pracovných nástrojov a náradia počas práce v dielni a podobne. Určite ho oceníte.
Foto – návod
Veľkosti stolových tabuliek sa môžu líšiť v závislosti od vašich potrieb aj od toho, koľko podlahoviny nám zostalo.
Najskôr si narežeme plávajúcu podlahu na rovnako dlhé pásy, ktoré bude treba spojiť a dodatočne nalepiť. Ako rám používame zvyšky hranovanej dosky alebo dreva. V podstate musíte z neho urobiť pravidelný rám s drážkami, ktorý bude mať široké boky, aby sa dali vedľa nich schovať nohy stola.
Narezané dosky plávajúcej podlahy spojte a vložte do rámu. Zatiaľ ide len o skúšku správnosti, či je rám taký, ako má byť.
Ak je všetko v priadku, môžete rám spojiť pomocou lepidla či skrutiek. Ideálne je naniesť lepidlo do drážok, potom nainštalovať rám okolo tabule z podlahoviny a nechať dokonale zaschnúť. Medzitým môžete vyrobiť nohy stola.
Zo zvyškov dreva sa vyrobia aj nožičky stola. Ich výšku je potrebné prispôsobiť dĺžke tabule (musia sa dať pod ňu zložiť) a tiež našim potrebám. Ideálne je urobiť nožičky so zaoblenými koncami. Pri plochých koncoch by sme nemuseli trafiť uhol tak, aby stál stolík pevne na ploche.
V ďalšom kroku môžeme prejsť k lakovaniu rámu, prípadne jeho moreniu moridlom na drevo. V každom prípade musíte oblepiť tabuľu tak, aby sa na ňu lak ani farba nedostali. Lakom či moridlom natrieme aj nohy stola.
Doska stola je pripravená.
Označte stred pomyselnej kružnice, ktorej polovicu tvorí zaoblená vrchná časť nohy a potom vyvŕtajte otvory vo všetkých nohách.
V ráme pod doskou stola na dlhých stranách urobte párovacie otvory. Udržujte rovnakú vzdialenosť od rohov. Noha sa musí dať bez problémov otáčať. Doraz bude tvoriť koniec zaoblenia, v ktorom noha prejde do priamej plochy. Aj tu platí – dvakrát meraj – raz vŕtaj.
Potom už len zostáva vziať dlhé skrutky s plochými hlavami a pripojiť nimi k stolu sklopné nohy.
Foto: Master Sh
Zanechať odpoveď