14.05.2019

Chcete mať pri dome prístrešok ako z rozprávky? Máme pre vás návod, ktorému sa jednoducho nedá odolať. Hrozno namiesto baldachýnu a voňavý tieň v horúcich mesiacoch – taký je prístrešok z viniča hroznorodého.

Po prvýkrát sa s ním začali Slováci stretávať už dávno na dovolenkách v bývalej Juhoslávií. V prímorských oblastiach je totiž zvykom ťahať vinič hroznorodý po jednoduchých kovových konštrukciách a vytvárať tak nielen menšie prístrešky pre autá, ale aj väčšie „stavby“ na spôsob prírodných altánkov na posedenie s priateľmi či rodinou.
Nasledujúci obrázkový návod vám ukáže jednoduchý postup, ako si prístrešok z viniča zhotoviť. Na takúto stavbu sú ideálne rúry a uhlové tvarovky, pretože s ich použitím vôbec nemusíte vedieť zvárať a môžu u vás úplne absentovať tesárske zručnosti. Všetky potrebné veci zoženiete v obchodoch so železiarskymi potrebami.

Čo budeme potrebovať?

(kliknutím na názov súčasti sa dostanete k predajcovi)
OCEĽOVÁ pätka:

SPOJKA krížová:

SPOJKA kĺbová:

RÚRY z ocele:

UHLOVÁ spojka:

ROHOVÁ spojka:

STENOVÝ DRŽIAK rúry:

Čo sa týka samotnej konštrukcie je to všetko. Na prácu ešte budeme potrebovať pílku na železo, meter a v prípade spojok inbusový kľúč na ich rýchle zaistenie, alebo v prípade iných pätiek a spojok vhodné náradie k nim. Kto nechce míňať peniaze za „strešné“ rúrky z ocele, môže tieto nahradiť silnejším kovovým lankom.

Foto postup

Aj tu platí známe – dvakrát meraj a raz rež. Najprv si musíme načrtnúť, ako by mal náš prístrešok vyzerať a potom si zvolíme jeho rozmery. Na ich základe musíme kúpiť potrebné množstvo oceľových rúrok, ktoré si po narezaní na správnu dĺžku poukladáme na miesto, kde ich budeme montovať.

Prácu s inbusovým kľúčom či skrutkovačom zvládne naozaj každý. Dôležité je, aby boli všetky spoje dotiahnuté pevne.

Zadnú stenu zostavy konštrukcie je potrebné pripevniť k stene domu, chalupy či garáže. Použijeme na to stenové držiaky.

Spôsobov ako je možné pripevniť oceľové pätky k zemi je viacero. Záleží od toho, či pôjdu do dlažby, betónu, asfaltu alebo hoci aj obyčajnej zeme. Pamätajte však, že musia držať naozaj pevne.

Našponujeme pozdĺžne lanká, po ktorých sa vinič bude snovať.

Teraz nám už zostáva len čakať, kým konštrukciu nepokryje vinič.

Ak sme pri skladaní konštrukcie dôslední, vydrží nám táto celé roky. Vinič má v záhradnej architektúre svoje nezameniteľné miesto. K vytvoreniu konštrukcií naozaj netreba zvláštne technológie. Popremýšľajte aj vy nad tým, ako dať vyniknúť kráse svojho malého vinohradu.

Foto: Hornbach, idealsad.com, moidachi.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama