30.04.2019

Otvorený priestor, veľmi často ukrytý medzi záhradnými múrmi, voľne nadväzujúci na dom. Tak by sa dalo charakterizovať patio. Ukážeme vám, ako si ho zvládnete postaviť za jeden víkend.
Patio má (ako výraz) pôvod v španielčine, kde znamená otvorený vnútorný priestor španielskeho domu. Angličtina tento výraz rozvádza ešte viac a patio charakterizuje ako dláždený nezastrešený priestor susediaci s domom.
Pojem „rýchle patio“ označuje výstavbu menšej nezastrešenej oázy pokoja, ktorá sa dá postaviť prakticky za jeden víkend. Na prvý pohľad, respektíve pri prezeraní vygooglených internetových fotografií rôznych typov patia, by sa zdalo, že ide o časovo aj finančne náročnú stavbu. Presvedčíme vás o opaku. Ak máte dušu stavbára a nebojíte sa práce a plánovania, budete prekvapení, ako rýchlo ho postavíte.

Základom je správne vybraté miesto

Patio má spĺňať tak funkčné ako estetické požiadavky. Preto výberu miesta kde bude stáť venujeme pri plánovaní výstavby náležitú pozornosť. Patio by nemalo stáť ďaleko od obydlia (hoci v niektorých prípadoch túto podmienku nebude možné splniť) a zároveň by malo „byť na očiach“ – veď bude tvoriť dôležitý dekoračný prvok našej záhrady. Patio vôbec nemusí byť rozmerné. Dokonca ho môžeme zapustiť aj do svahu v hranici našej záhrady. Dôležité je, aby bolo dostatočne veľké pre naše aktivity či už kulinárske, alebo relaxačné.
Kopanie základov
Keď máme umiestnenie vybraté, vymeriame si oblúkový (kruhový) pôdorys a pre zvolenú veľkosť vykopeme základ. Základový pás bude prakticky poloblúk či polkruh, na ktorom bude stáť vyvýšená časť patia.Keďže sa jedná o malú stavbu, nemusia byť základy hlboké – postačí hĺbka niečo cez 30 cm. Proti vlhkosti dáme do jamy 15 cm hrubú drenážnu vrstvu zo zmesi štrku a piesku. Debnenie nad úrovňou zeme nemusíme stavať, nakoľko základy budú nižšie ako terén samotný. Na drenážnu vrstvu nakladieme ohnuté železné prúty a zalejeme ich vrstvou betónu, ktorá ich pokryje. Táto vrstva by mala byť vysoká minimálne 20 cm.

Výstužové prvky neukladáme priamo na vrstvu štrku. Mali by byť však zaliate aspoň 2 cm pod povrchom výslednej betónovej konštrukcie. Pred betónovaním ich podložíme špeciálnymi podložkami, resp. kamienkami, kúskami betónu a pod.

Stavba vonkajšieho plášťa

Základový betón musí byť v rovine. O to sa nám postará zemská gravitácia, no nie je na škodu ak si po vytvrdnutí betónu overíte pravdivosť týchto slov. Ak základ „ušiel“ do strany, nemusíte zúfať, vodorovnosť sa dá vyrovnať aj počas kladenia tvárnic. Apropo tvárnice – ideálnymi na stavbu patia sú prefabrikované betónové, ktoré sú dostatočne pevné a silné, aby odolali záťaži aj poveternostným podmienkam, no stavať vonkajšie oblúky patia môžeme prakticky z akýchkoľvek tvárnic vrátane tehál. Dbáme pritom na oblúkové dodržanie tvaru plášťa stavby.

Zadná časť patia má byť dostatočne široká a tak sa v mnohých prípadoch stavia z dvoch radov tvárnic do oblúku. V tomto prípade však musíme prispôsobiť k tomuto kroku aj šírku základov.

Keďže predná časť patia bude prakticky len pár centimetrov nad úrovňou terénu, postačí ak bude predný oblúk tvoriť len jeden rad tvárnic. Ten musíme kvôli stabilite zapustiť do zeme a to tak, že pokračujeme v kopaní základového pásu nadväzujúceho na oblúk zadného základu. Postačí ak ho vykopeme 5 cm nižšie pod úroveň vrchnej časti zadného betónového základu. Túto časť vyplníme do výšky vrchnej časti betónového základu jemným štrkom či pieskom a naň budeme klásť ďalšie tvárnice, ktoré nám vytvoria prednú časť patia. Podložie ešte predtým dôkladne utlačíme, aby sme zvýšili jeho nosnosť. Na štrk položíme geotextíliu zabraňujúcu prerastaniu trávy. V prípade, že sme nepoužili pätky, môžeme tvárnice položiť priamo na geotextíliu, na štrkové alebo pieskové podložie. Nikdy ich však nepokladáme na nespevnený povrch, napríklad iba na vykopaný pás. Spodná časť tvárnic bude „zapustená“ v zemi a bude plynule nadväzovať na tvárnice položené na zadnom vybetónovanom základe. Duté tvárnice môžeme ešte spevniť naliatím betónu, striktne sa to však nevyžaduje. Ak je zemina okolo základových pásov dostatočne pevná, aby nedošlo k deformácií vytvoreného predného oblúka stačí ak nalejeme minimum betónu do medzier medzi tvárnicami a do výšky terénu, ktorý opäť bude tvoriť skryté debnenie.
V ďalšom kroku budeme musieť obložiť vyvýšenú zadnú časť patia napríklad obkladom z prírodného kameňa, alebo podľa vlastných plánov a predstáv obkladovým materiálom pre exteriéry. Prírodný kameň sa však javí ako tá najsprávnejšia voľba. Čo sa týka prednej časti, obkladáme len vonkajšiu časť oblúka aj to len v prípadoch ak predné tvárnice sú vyššie nad terénom. Niektorí stavitelia ju totiž obhrnú zeminou tak, že bude s terénom v rovnakej výške. Všetko záleží od vašich plánov. Vrchnú a vnútornú časť tvárnic predného oblúka neobkladáme.

Záverečné práce

Keď sme zvládli tento krok a obklad napevno drží, môžeme začať s vypĺňaním vnútra patia štrkom. Samozrejme, že musíme nechať pár centimetrov priestoru na neskoršie vyplnenie betónom. Do vnútorného priestoru patia neskôr položíme kamennú dlažbu.

Na rad prichádza škárovanie medzier v dlažbe a obklade. V týchto chvíľach máme prakticky hotovo, no určite nesmieme zabudnúť na dominantu patia – v tomto prípade je ňou ohnisko. Jeho umiestnenie určíme s ohľadom na rozmery patia tak, aby bol k nemu pohodlný prístup z každej strany. Po ukončení prác môžeme patio ešte vyzdobiť vhodnými črepníkovými kvetmi a takmer ihneď môžeme pozvať priateľov na príjemné večerné posedenie pri ohníku.

Foto: img.haozhaopi­an.net, oko-planet.su

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama