Archív

S jarou prichádza aj čas „altánkovania“

Jar sa pomaly, ale isto blíži a k nej neodmysliteľne patrí aj vysedávanie na záhrade pod teplými lúčmi slnka. Azda každý, kto má záhradu, sa už teší, keď si vytiahne záhradný nábytok, či len stoličku alebo lehátko, na ktoré sa zvalí, vyloží nohy a vychutná si šálku kávy, čaju, ba dáky drink. Zelená tráva a rozkvitnuté stromy a kvety vôkol so slnečným a teplým počasím urobia niekedy divy. Niekedy očistia a posilnia telo viac ako rôzne detoxikačné kúry. K príjemným, pohodovým chvíľam na záhrade prežitých v kruhu blízkych sa veľmi hodí i altánok, v ktorom zahájiť prvoročnú opekačko-grilovačku, je už akýmsi rituálom uvítania jari. Vy ho ešte nemáte? Pozrieme sa, ako naň.

1.jpg

Ľahko a jednoducho
V podstate existujú dve riešenia, ako si zaobstarať na svoju záhradu, chatu, záhradný domček či chalupu altánok. Prvým je zájsť do predajne a kúpiť si ho. Rýchlo, ľahko a jednoducho. Ak je vám však ľúto dať peniaze, ktorých nie je zväčša nazvyš len tak na takúto parádu, altánok si môžete vyrobiť. Fantázii a praktickosti sa medze nekladú.

Koľko to bude stáť?
Ide o azda najdôležitejšiu otázku. Odpoveď na ňu je však komplikovaná. Záleží totiž na tom, z akého materiálu altánok bude. Ak máte záujem o drevený altánok, cena dreva sa odvíja tiež od jeho kvality a dokáže sa pohybovať v rôznych výškach. Okrem materiálu zaváži i veľkosť altánku a ako si predstavujete jeho vybavenie a vyzdobenie.

2.jpg

Altánky si môžete zakúpiť v celku, ale aj na diely ako stavebnicu. Postaviť si ich možno nechať od profesionálnej firmy, alebo sa s výstavbou pohráte sami. Najlacnejším riešením je však samozrejme, keď sa rozhodnete si altánok postaviť vlastnoručne. Ak sa aj odhodláte na výstavbu svojpomocne, no zistíte, že to nejde práve podľa vašich predstáv, vždy môžete využiť napríklad služby Kärcher servis Bratsilava alebo vyhľadať pomoc u iných odborníkov. Netreba zabudnúť však i na zručných kamarátov. Pozor ale, aby prípadné „vylepšenia“, ktoré sa neskôr prejavia ako škody, nevyšli ešte drahšie, ako by ste zverili altánok hneď na začiatku do rúk odborníkov.

Pre predstavu, kovaný altánok bez bočných mriežok s výškou 315 cm, ktorý má priemer 250 cm a váži 200 kg stojí približne 1250 eur.

3.jpg

Drevený štvorstranový altánok so štvorcovým pôdorysom 3 x 3 metre a výškou 1,8 metra, s bočnými stranami a s podlahou stojí 1200 eur.

Výber altánku
Veľmi dôležitým aspektom je výber miesta. Z altánku sa totiž budete pozerať na určitý výrez záhrady, a ten by mal byť oku lahodiaci. Taktiež by malo ísť o najpokojnejšiu časť pozemku, v ktorej sa bude dať príjemne relaxovať.

Ďalej je nutné si premyslieť nielen veľkosť, ale aj vybavenie altánku. Či chcete, aby nábytok v ňom bol mobilný alebo spojený s konštrukciou. Ak máte záujem o zabudovaný nábytok, tým pádom by bol altánok mohutnejší a pevnejší. Keď si však na ňom predstavujete veľa kvetináčov s pestrofarebnými rozkvitnutými kvetmi, ktoré ho budú zdobiť, nezabudnite ich poriadne prichytiť, aby uniesli váhu kvetináčov a aj samotných rastlín. Pomôcť môže napríklad zváracia technika

4.jpg

Potrebné je si aj premyslieť materiál, z ktorého altánok bude. Mal by zapadnúť do architektúry domu či záhrady, aby nebol ako „pes na oko“. Altánky sa zväčša stavajú z kovu alebo dreva. Drevo je potrebné kvôli počasiu udržiavať a chrániť. Dážď, mráz či sneh ho totiž ničia a je nutné ho lakovať a moriť.

Konštrukcia môže byť ľahká a vzdušná, ale naopak i mohutná. Stavebný materiál možno i kombinovať – napríklad kameň s keramickou dlažbou. Steny altánkov môžu byť taktiež otvorené alebo plné, podľa toho na aký účel chceme altánok využívať. Napríklad ak si predstavujete, že v ňom večer budete čítavať knihy, treba premyslieť aj prívod elektrického prúdu.

Okrem výberu materiálu je dôležité vybrať aj správne náradie. Ak k nemu zvolíte aj správnu techniku a prístup, všetko pôjde ľahšie a rýchlejšie. Kto pozná Rothenberger, vie, že ušetrí silu, nervy a aj čas.

K dobrej záhradnej pohode patrí i gril, ktorý môže byť taktiež mobilný alebo priamo zabudovaný.

Hotový altánok
Hotové altánky zväčša pozostávajú z drevenej konštrukcie a ľahkej bambusovej alebo drevenej strechy. Voľne sa pokladajú na trávnik v záhrade.

5.jpg

Altánky na mieru sú väčšinou robustnejšie a stavajú sa na pevné základy ukotvené do zeme. Podlaha sa v nich takmer vždy spevňuje alebo dláždi. Pri takýchto altánkoch však musíte počítať so zvýšenými nákladmi nielen na samotný altánok, ale aj s nákladmi na správnu prípravu jeho podložia.

Doma na kolene
Keď sa chce, všetko sa dá. No platí aj to, že sa netreba príliš podceňovať. Zbúchať pár dosiek nemusí na prvý pohľad byť až také jednoduché. K úspechu sa totiž počíta, aby altánok aj istú dobu vydržal a nepadol vám hneď na hlavu. Preto platí, dvakrát meraj a raz rež.

M. CH.