05.12.2013

Máte doma v škatuliach od topánok kopec fotografií, tlačených médií, listov, výstrižkov z novín a nechcete o ne prísť? Vyskúšajte scrapbooking a vytvorte si úžasné albumy, plné spomienok.

Čo je scrapbook?

Toto pomenovanie vzniklo spojením dvoch anglických slov „scrap“ (výstrižok) a „book“ (kniha). Pomenovanie kniha výstrižkov je však v tomto prípade veľmi zjednodušené. Scrapbook je spôsobom zachovávania osobnej a rodinnej histórie v podobe knihy (albumu), ktorá uchováva okrem fotografií aj rôzne iné memorabílie (vrátane lístkov na koncert, listov, písomností, výstrižkov z novín, pramienkov vlasov a množstva iných spomienkových predmetov). Výsledkom je album s novým rozmerom, ktorý bude naozaj stáť za to.

Ako zvládnuť výrobu scrapbooku?

Scrapbook nie je len album s fotografiami. Ide doslova o umelecké dielo, ku ktorému sa budete radi a s láskou vracať rovnako, ako vaša rodina a dokonca aj budúce generácie, ktoré prídu po vás. Aby sa vám dielo podarilo, je nutné dodržiavať základné kroky a dbať hlavne na dôkladnú prípravu ešte skôr, ako so samotným albumom začnete.

1. Dokumentácia udalostí a životných míľnikov. Bez nej by sme sa nemohli pohnúť. Uchovávame nielen fotografie, ale napríklad tiež samolepky a pohľadnice z ciest po svete, lupienky zo svadobnej kytice, ľúbostné listy od drahej osoby, zelenú stužku, ktorú sme tak hrdo nosili pred maturitou, výstrižky z novín, v ktorých sa o nás písalo a veľa ďalších materiálov, ktoré budú tvoriť základ našich scrapbookov.

2. Výber témy, formátu, materiálu a dekorácií. Musíme si uvedomiť, čo chceme, akú tému ideme spracovať. Či chceme vytvoriť osobný scrapbook, rodinný scrapbook, alebo scrapbook pre priateľa či iného blízkeho človeka. Je vhodné hneď na začiatku vymyslieť pre naše dielo vhodný názov (Moja svadba, Dovolenka v Chorvátsku, Narodeniny, Výlet do Tatier , Najlepší priatelia a podobne). Pomôže nám to pri triedení spomienkových materiálov. Dôležitým rozhodnutím je aj voľba formátu (rozmerov) budúceho scrapbooku. Najpoužívanejším formátom je A4 a to „na ležato“, ale aj po výške. Tiež štvorcový formát cca 30×30 cm a mnohé iné varianty, dokonca miniatúrne, asymetrické či oblé. Ideálne je vybrať si formát tak, že vezmeme napríklad čistý list A4, rozmiestňujeme na nečisto naň fotografie a memorabílie s tým, že odhadneme, či sa nám na tento formát zmestia. V obchodoch s hobby potrebami nájdeme vo väčšine prípadov všetko, čo budeme na výrobu scrapbooku potrebovať . No často nám pomôžu obyčajné papiernictva a obchody s kancelárskymi potrebami. Potrebujeme hlavne rôzne druhy farebného papiera vrátane vzorovaného a embosovaného, nožnice, lepidlo a iné pomôcky, alebo si kúpime priamo sady na scrapbooking, predávané v mnohých tématických sadách a obsahujúcich „čistú knihu“ spolu s rôznymi dekoráciami (papier na scrapbooking, papierové kvety, srdiečka, motýle, vločky, samolepiace perly, obálky, štrasové a iné ozdoby, dekoratívne rámčeky, fólie s lesklým efektom, vzorované stuhy, dekoratívne samolepky a podobne). Ak sme zruční, väčšiu časť materiálu na scrapbook si môžeme zhotoviť sami. Na album môžeme použiť napríklad kancelársky zakladač na spisy, ktorého výhodou je, že do neho môžeme pridávať nové listy. Stránky by mali byť z tvrdšieho papiera, aby sa neničili. Základom zdobenia je ich polepenie dekoračným papierom a vytvorenie farebných schém.

3. Výber farebnej schémy. Je dôležitý z hľadiska kompozície celého scrapbooku. Vo väčšine prípadov sa používajú veselé farby či decentnejšie pastelové farby. Existujú však prípady, kde je vhodný tmavší odtieň. Psychologické štúdie dokonca považujú scrapbook ako vynikajúcu terapiu pre ľudí, vnímajúcich bolesť nad stratou blízkeho. Pripomína im veľa krásnych zážitkov s človekom, ktorého mali radi. V amerických hospicoch nie je nič nevídané, ak má nevyliečiteľne chorý človek pri sebe album mapujúci jeho vlastný život a život jeho rodiny. Aj také posolstvo môže prinášať scrapbook. Pri jeho výrobe volíme dekorácie, farebný papier a iné materiály, ktoré dobre ladia s fotografiami a memorabíliami. Ak chceme vytvoriť album spomienok na dovolenku je dobré, ak medzi dekoráciami bude farebná mapa našej destinácie, prospekt hotela, v ktorom sme bývali a podobne. Pri svadobnom scrapbooku nesmie chýbať originál svadobného oznámenia, rovnako tak maturitné oznámenie v školskom scrapbooku. Výber farebnej schémy nám zaberie dosť veľa času, kým ho doladíme podľa svojich predstáv. V mnohých prípadoch môžeme v jednom scrapbooku využiť viaceré farebné schémy.

4. Kompozícia. Ktorá fotografia bude v našom hlavná? Bude môj scrapbook kompaktný, alebo delený? Aké bude rozdelenie jednotlivých stránok? Na tieto otázky si budete musieť odpovedať sami. Skvelým pomocníkom, čo sa návrhu kompozícií scrapbooku týka je stránka Diany Ball-Seitz . Desiatky návrhov kompozícií nájdete tiež TU.

5. Doladenie. Scrapbook môžeme doplniť o vaše poznámky a komentáre pri fotografiách, ktoré si vytlačíme na papier, vystrihneme a nalepíme k jednotlivým záberom, alebo ich vpíšeme ručne. Naša snaha smeruje k tomu, aby strany scrapbooku boli zaplnené a nevyzerali prázdno, neúplne. Fotografie sa môžu prekrývať, lemovať ozdobnými prvkami, dokonca strihať a vytvárať mozaiky. Nechajte váš scrapbook rozprávať príbeh bez toho, aby ste pri každej fotografií museli rozprávať, kde to bolo nafotené, čoho sa to týkalo a podobne. Vhodným umiestnením poznámok a spomienkových predmetov na strane vzniká takzvaná žurnalizácia scrapbooku, ktorá má za úlohu pritiahnuť pozornosť. Nebojte sa prešiť stranu farebnými niťami a pridať gombíky, záplaty a podobné dekorácie. Nechajte rozvinúť svoju fantáziu naplno.

Vyrábame scrapbook

Opäť platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.Nemusíte ihneď vytvárať celú knihu. Častokrát postačí jedna strana tvrdého papiera, z ktorej vyrobíte scrapbook vypovedajúci o určitej udalosti. Pozrite si teda niekoľko videí, ktoré budú vašimi skvelými pomocníkmi pri vytváraní vlastných scrapbookov.

Foto: doblelol.com, scrapbookingde­signs.net, reachoutchurch.com , thenheathersa­id.com, dixiediy.blog­spot.com, sweetlyscrapped­.com, littleblackkit­ty.typepad.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama