28.10.2013

Medzi pokojné a úctivé sviatky sa zapísali aj prvé novembrové dni. Venujeme ich našim drahým zosnulým. Sviatok všetkých svätých a „Dušičky“ patria už tradične sviečkam, vencom a kyticiam, ktoré s pokornou prosbou a tichou modlitbou prinášame na hroby. Smrťou blízkych sa naše spomienky nevymažú. Práve v tieto dni si chceme akosi viac spomenúť na tých, ktorých sme milovali a vo svojom srdci stále milujeme. Nie sú nutné slzy, ani smútok, ale skôr láska a vážnosť. I naše byty zablikajú svetlami sviec, ktoré horia za našich blízkych. Pokiaľ ste zruční, tak si s dekoráciami i výrobou sviec poradíte hravo aj sami. Nech sa páči, nechajte sa inšpirovať:

Sviece – hra s voskom

Pri výrobe sviec ide doslova o hru s voskom, pretože ho spotrebujete naozaj mnoho. Okrem neho si pripravte tiež ľubovoľnú nádobu, formu – pokiaľ chcete tvarovať, špajdle, knôtik a nožnice. Kvalitný materiál na výrobu sviečok nájdete aj na hobby-kreativ.sk/hobby-kreativ/eshop/18–1-Material-na-vyrobu-sviecok. Okrem starých sviečok môžete použiť aj voskové pastelky. Materiál posekajte nadrobno a vyberte si nádobu, v ktorej vosk roztopíte. Odporúča sa roztápať pomaly, zvoľte si preto na sporáku najnižšiu teplotu. Ak chcete, aby bol Váš vosk viacfarebný, tak musíte stopiť vo viacerých nádobách voskovky rôznych farieb.

Najtradičnejšie sa ako nádoby, kde vylejete vosk, používajú staré poháre s hrubšími stenami, ale aj formičky, ktorými vykrajujete cesto. Na novembrovú príležitosť sa hodia anjeli alebo srdcia. Knôt zaťažíme na dne pripínačkou. Kým nalievame vosk do formy, tak musí zostať knôt napnutý. Uchyťte ho medzi dve špajdle, ktoré vložíte na okraj formy. Vosk lejte pomaly, po vrstvách. Ak vyrábate viacfarebnú sviecu, tak nechajte prvú vrstvu najskôr dobre stuhnúť, až potom prilievajte ďalšiu. Aj biela svieca sa však dá dekorovať. Vhodná je servítková technika, využitie pier na vosk, alebo tenkého aranžovacieho drôtu. Napríklad na takú servítkovú techniku potrebujete špeciálne nehorľavé lepidlo na zdobenie sviečok, ktorým natriete vybrané miesto. Tam potom priložíte vystrihnutý motív zo servítky, uhladíte, necháte zaschnúť a ešte raz pretriete. Pokiaľ si túto metódu zamilujete, tak si môžete vyzdobiť kreatívnymi a vkusnými sviečkami svoje obývačky či jedálne na každú príležitosť. Ak ešte nebývate vo „svojom“ a dizajn svojej jedálne iba plánujete, tak môžete nahliadnuť aj SEM. Prijateľný výrobný postup na sviecu nájdete aj na urobsisam.top­ky.sk/navody/vy­robte-si-sviecky-v-domacich-podmienkach. Výsledný efekt servítkovej metódy môže vyzerať takto:

Spomienka vložená do výroby venca

http://www.youtube.com/watch?…

Najkrajšie darčeky sú tie z lásky. Pokiaľ si chcete skutočne uctiť pamiatku Vašich zosnulých, tak venujte svoj čas i energiu do výroby krásneho a originálneho venca. Výhodou pri výrobe je i to, ak máte vlastnú záhradu. Ak nie, tak si zájdite do lesa. Je iba na Vás, akú veľkosť venca si zvolíte.

Už tradične si môžete vybrať slamený, polystyrénový alebo umelý podklad. Zo skúsenosti sa najviac využíva ten slamený, pretože ho drôtik neprereže a výraznejšie nepoškodí. Okrem podkladu si nachystajte nožnice, taviacu pištoľ, drôtik (alebo špagát) a vetvičky. A pretože je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, alebo v našom prípade čítať, tak si pozrite konkrétny postup:
hobby.idnes.cz/vy­robte-si-sami-venec-na-dusicky-da7-/hobby-domov.aspx?c=A081023­_123353_hobby-domov_mib
• http://www.fiby.estranky.cz/…icky-postup/

Kde svieca nestačí

Na cintorínoch sa klasicky objavujú aj tzv. kahance, ktoré majú chrániť horiacu sviecu pred vetrom a dažďom. No kahanec nie je kahan. Ten sa využíva tam, kde svieca nestačí. Skúsme sa pozrieť, ako si taký celkom obyčajný môžete vyrobiť aj doma. Dávajte si však pozor, pretože pracujete s horľavinou. Najlepšie je, keď pracujete blízko vody, pri kvalitnej vani alebo umývadle. Základom pri výrobe jednoduchého kahana je malá sklenená fľaša, najlepšie od zaváraniny s viečkom na zakrútenie. Do viečka urobte malý otvor, do ktorého zapojte cínom kúsok medenej alebo mosadznej trubičky o dĺžke asi 2 cm a hrúbke 5 mm. Na uchopenie trubičky môžete použiť aj dve matky. Vnútrom pretiahnite knôt z bavlny (šnúra na bielizeň). Nádobu naplňte liehom na pálenie, kúpite ho v drogérií. Takýto kahan Vám vydrží žiariť skutočne dlho. Kúzlo sviece však ostáva nezameniteľné, pretože z nej ide pokoj a iskierka nádeje. Kahan je v tomto ohľade troška drsnejší a horúcejší.

Prajeme Vám pohodové prežitie týchto pokojných sviatkov. Spomeňte si na zosnulých aj pri zhotovovaní spomienkovej dekorácie.

Foto: kreativnekurzy.sk; artmama.sme.sk; 3pol.cz

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Peter (Neregistrovaný užívateľ) 03.10.2016 17:12
Peter
Peter (Neregistrovaný užívateľ) 03.10.2016 17:12
Peter

zaujimavý <a href="darcek.net/">web</a>;

Prihlásenie
 
 
Reklama