08.06.2016

Tretia júnová nedeľa sa nesie v znamení sviatku všetkých otcov. Pripravte tomu svojmu exkluzívny darček svojimi rukami. Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých nápadov.

Jednoduchý nosič na drevo

Ak patrí tvoj otecko k náruživým chalupárom či chatárom, alebo ak máte rodinný dom vykurovaný drevom, určite ho poteší jednoduchý nosič, ktorý mu nielenže uľahčí prácu, ale bude ľahko uskladniteľný, čo je tiež jeho veľké plus. Všetko čo budeš potrebovať je pevná tkanina vhodných rozmerov a dva drevené držiaky, ktoré si môžeš zhotoviť tak, že odrežeš z pevného konára dva približne rovnaké kusy, zbavíš ich kôry a potom ich môžeš ešte jemne prestreknúť bezfarebným lakom na drevo. Z tkaniny si vystrihneš obdĺžnik približne 40 cm široký a viac ako 1 m dlhý. Oba jeho konce bude treba zahnúť smerom dovnútra a prešiť na šijacom stroji (pomôže ti mamička) tak, aby bol tento spoj veľmi pevný. Ešte predtým však treba vystrihnúť dva otvory na prestrčenie dlane (viď obrázok) aby sa dalo drevo pohodlne preniesť z kôlne ku krbu. Po týchto krajčírskych prácach už stačí len prešitými otvormi prevliecť palice (držiaky) a nosič je hotový.

Špeciálne masážne tričko

Toto tričko ponúka jedinečný a zábavný spôsob relaxovania oteckov pri hre s deťmi. Hovorí sa mu tiež tričko – autodráha. Celý vtip tkvie v tom, že na tričku je namaľovaná pretekárska dráha a masáž sa vykonáva pomocou malých hračkárskych autíčok, s ktorými deti zápolia pri pretekoch, zatiaľ čo sa otecko pohodlne natiahne po ťažkom pracovnom dni.

Ako na to?
Kúpiš biele tričko. Zmeriaš rozmery jeho chrbtovej časti a na výkres nakreslíš čiernou fixkou návrh autodráhy. Tá by mala byť oválna, alebo do osmičky.

Výkres vložíš do trička, vyrovnáš látku a cez presvitajúce obrysy plánu prekreslíš autodráhu na chrbtovú časť pomocou farbičiek na látku.

Hotovo. Teraz si môže otecko tričko obliecť a masáž/preteky môžu začať.

Kapsa na bicykel

Je tvoj otecko vášnivý cyklista? Chodí na bicykli aj do práce? Nosí si so sebou jedlo? Ak si odpovedal na všetky tri otázky áno, nastal čas vyrobiť mu vynikajúce prekvapenie. Kapsu na bicykel, do ktorej sa zmestí dóza s obedom.

V tomto návode budeme opäť šiť a tak bude nutné poprosiť o pomoc mamičku. Kapsa bude vyrobená z troch kusov tkaniny jednej farby a vzoru. Ideálna je nepreomokavá látka (takzvaná vosková). V prvom rade dôkladne zmeriame dózu na potraviny. Podľa jej rozmerov si prichystáme strih. Ten sa bude skladať z menšieho kusu látky s rozmermi o niečo väčšími, ako má dóza. Väčší kus látky bude rovnako široký, no bude dlhší, aby sa kapsa dala zatvoriť. Pás látky po obvode bude o niečo širší, ako šírka dózy.

Jednotlivé časti látky ti mamička zošije k sebe. Vznikne tak základná kapsa.

K nej ešte bude potrebné prišiť kúsky suchého zipsu, aby sa dala pohodlne uzavrieť.

Z pásov suchého zipsu tiež vytvoríme držiaky, ktorými sa kapsa prichytí o vázu bicykla.

Netradičná kľúčenka

Kto by nepoznal populárny švajčiarsky vreckový nožík? S týmto darčekom určite u otecka zaboduješ. V skutočnosti však nepôjde o nôž ale o dômyselnú kľúčenku v štýle „Swiss Army“. Ak nosí otecko pri sebe veľa kľúčov, určte je pre neho nepraktické nosiť ich vo zväzku po vreckách nohavíc. Takáto kľúčenka je účinnejšia pri organizovaní kľúčov. Pritom je veľmi podobná konštrukcií viacúčelových švajčiarskych nožov a tak bude jej nosenie vo vrecku pohodlnejšie.

Budeš potrebovať dva kusy tenkého dreva (modelárskej dyhy),dva kusy tenkého plechu, dve tenké skrutky s poistnými maticami (ich dĺžka sa odvíja od počtu kľúčov) desať primeraných kovových podložiek k skrutkám, lepidlo, ktoré je schopné zlepiť drevo s kovom a moridlo na drevo. Voliteľne tiež môžeš použiť lak na drevo.

Tento návod je ťažší a určite bude vhodné ak ti s prácami pomôže starší brat. V podstate môžeš požiadať o pomoc aj otecka, musíš byť však veľmi obozretný a povedať mu, že veci, ktoré potrebuješ sú na projekt do školy. Nepríde na to, že mu vlastne ideš vyrobiť darček.

V prvom kroku si musíš na modelársku dyhu nakresliť tvar rukoväte „noža“. Tá musí byť dostatočne veľká, aby sa v nej dali všetky kľúče schovať. V tomto prípade ich bude osem a pri meraní rátaj tiež z tým, že poloha kľúčov bude v rukoväti vyzerať takto:

Z dyhy si priprav rukovať a keď bude hotová, nakresli jej obrys dvakrát na tenký plech a vystrihni z neho identické tvary. V tomto kroku musíš byť presný, aby sa všetky štyri časti (drevené aj plechové) presne prekrývali.

Všetky štyri časti rukoväte prilož k sebe a zaisti voči pohybu.

Na obidvoch stranách navŕtaj diery tak, aby nimi prešli skrutky.

Teraz môžeš začať vkladať kľúče. Nezabudni na podložky.

Kľúče vkladaj len medzi plechové časti rukoväte. Keď budeš mať hotovo, založ na opačnej strane skrutiek zaisťovacie matice tak, aby nebolo ťažké pohybovať vnútri kľúčenky kľúčmi. Ak skrutka prečnieva von, opatrne tento koniec odpíľ.

Teraz bude potrebné nalepiť na rukoväť dyhu. Použi naozaj vhodné lepidlo. Na strane, kde sú hlavy skrutiek musíš podľa ich priemeru opatrne rozšíriť navŕtané diery tak, aby vyzerala hlava skrutky po nalepení dyhy ako zapustená v nej. Keďže matice sú rozmerovo väčšie, vyvŕtaj na príslušnej dyhe trochu väčší otvor ako na dyhe pri hlave skrutky. Obe dyhy starostlivo nalep.

Nakoniec môžeš drevené časti rúčky namoriť a natrieť bezfarebným lakom.

Foto: web.archive.org, whipup.net, thebluebasket­.blogspot.com, instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

MARTIN (Neregistrovaný užívateľ) 12.09.2016 17:51
MARTIN

Super na kluce organizer ako svajciarsky noz.

Super napad pre otcov aj ked maju meniny alebo narodeniny.

Ako ma moj ocko narodeniny stredu 14.9.2016.

Dakujem vam.

tulip (Neregistrovaný užívateľ) 06.07.2016 07:15
tulip

hlavičky kľúčov je vhodné farebne rozlíšiť, natrite ich lakom na nechty rôznej farby

Prihlásenie
 
 
Reklama