02.12.2014

V predvianočnom čase vám prinášame niekoľko kreatívnych nápadov a návodov na toto sviatočné obdobie.

Rustikálne snehové vločky

Tento návod je skvelý v tom, že vlastne žiaden neexistuje! Môžete pridávať veci podľa seba aj vytvárať kreácie, aké vás len napadnú. Základom je, že konečný výsledok sa musí podobať na snehovú vločku.

To čo budete potrebovať sú suché vetvičky zo stromov, ihličie, ostrý nôž či záhradkárske nožnice a taviacu pištoľ aj s tavnými tyčinkami. A okrem toho veľkú dávku fantázie. Zopár milých drobností (gombíky, koráliky a podobne). A trochu zručnosti.

Pre inšpiráciu prinášame obrázkový návod:

1. Rozstrihajte vetvičky do požadovanej veľkosti (4 veľké, 4 malé) a usporiadajte ich do tvaru tela vločky.

2. Pomocou tavnej pištole nalepte konáriky v tomto tvare na štvorcový kus zelenej plsti, alebo malej drevenej modelárskej preglejky cca 2×2 cm)

3. Opäť pomocou tavnej pištole nalepíme kúsky ihličnatých vetvičiek, ktoré môžeme potom naaranžovať pomocou lepidla a soli do „zasneženého“ i­mage.

4. A lepíme (tavíme) ďalej. Do stredu vločky môžete pridať hoci aj farebné gombíky.

5. Z tenkých konárikov nastriháme drobné kúsky a vločku pomocou nich dokončíme.

Takto si môžeme vyrobiť množstvo rustikálnych vločiek rôznych tvarov aj veľkostí.

Čipkované vianočné gule v štýle vintage

Stromček s nádychom nostalgie a tiež veľkú dekoratívnu hodnotu dosiahneme s čipkovanými vianočnými guľami. Budeme potrebovať: polystyrénové gule, Kancelárske lepidlo, čipkované prestieranie z umelej hmoty (alebo takzvané voskované), akrylátové farby (čierna, zlatá, strieborná), alebo olejové farby, štetce, nožnice, špongiu.
Čipkované prestieranie z umelej hmoty rozstriháme na malé kúsky tak, aby sa z neho dali vytvoriť na polystyrénovej guli rôzne ornamentálne vzory. Tieto kúsky na guľu nalepíme lepidlom tak, aby pevne držali. Necháme vyschnúť.

Potom guľu namaľujeme (napr. akrylátovou čiernou farbou a neskôr budeme čipkové vzory jemne pretierať zlatou či striebornou. Získame tak vzhľad kovovej patiny. Iný spôsob je natrieť gule bielou akrylátovou. A po jej vyschnutí naniesť zriedenú olejovú čiernu farbu, ktorú ešte za mokra „vysajeme“ suchou špongiou k dosiahnutiu podobného efektu patiny. Nakoniec pripevníme povrázok na zavesenie a guľu môžeme dekorovať tmavou tenšou stuhou.

Makarónový vianočný strom

A sme opäť pri obľúbených cestovinách, s ktorými sme sa vo vzťahu k vianočným dekoráciám mohli stretnúť na stránkach Hobby portálu TU aj TU. Dnes si z nich vyrobíme vianočný strom. Suché potraviny sú vďačnou modelárskou surovinou.

V našom prípade je potrebné vyrobiť si z tvrdého papiera kornút požadovanej veľkosti, na ktorý budeme cestoviny lepiť pomocou tavnej pištole. Cestovinové „makaróny“ pred lepením neupravujeme, skosenie ich rezu je ideálne na „ihličie“. Lepíme ich do špirály tesne vedľa seba tak, aby špirála vytvorila malú medzeru, do ktorej po vyschnutí makarónov zakomponujeme vianočnú reťaz. Samotný stromček prestrekmeme po nalepení makarónov zlatou farbou v spreji. Na vrch stromčeka pritavíme pištoľou napríklad malú hviezdičku.

Vločky zo zmrzlinových paličiek

Povoľte uzdu fantázií pri lepení drevených paličiek na zmrzlinu Do tvarov snehových vločiek. Používajte silné lepidlo (tavnú pištoľ). Vločky na záver namaľujte farbou, aká sa vám hodí k farbám vášho interiéru a zaveste ich na steny pomocou stuhy.

Teplovzdušný balón z vianočnej gule

Imitácia lietajúceho balóna dodá vášmu vianočnému stromčeku roztomilú ozdobu. Vyrobiť si ju nie je nič ťažké. Tu je obrázkový návod:

  1. Budeme potrebovať lepidlo, lepiacu pásku (resp. tavnú pištoľ), nožnice či orezávací nôž, závažie (minca, skalka, cukrík), 2 hrubšie nite (cca 10 – 15 cm dlhé), vianočnú guľu a uško na prichytenie
  2. Kôš balóna si vystrihneme podľa šablóny, ktorú nájdete v mierke 1:1 v galérií k tomuto článku, Kôš sa skladá z vonkajšej a vnútornej časti a tiež z lemu. Šablónu je potrebné vytlačiť na farebnej tlačiarni a vystrihnúť kôš podľa čiernych čiar.

3. Do vonkajšej časti koša môžete vlepiť závažie z mince. Ak chcete mať závažie viditeľné – z farebného kamienka či bonbónu, tento krok vynechajte.
4. Zlepte pomocou priesvitnej lepiacej pásky jeden roh koša dohromady.

5., 6. Do vzniknutého rohu vlepte pomocou lepidla, pásky či tavnej pištole koniec povrázka (hrubšej nite).

7., 8. Podobne upevnite koniec povrázka v protiľahlom rohu. Druhý povrázok vlepíme do zvyšných dvoch rohov a potom môžeme do koša vlepiť jeho vnútornú časť.

9., 10. Okolo koša nalepíme vonkajší lem a necháme ho dôkladne zaschnúť.

11.,12. Z vianočnej gule opatrne zložíme kovový vršok (viečko). Naň umiestnime nite koša do tvaru kríža.

14. Uistite sa, že je kôš v rovine.
15. Na opačnú stranu gule je potrebné pripevniť malé očko pre budúcu niť na zakvačenie. Môžeme si ho vyrobiť z tenkého drôtu, použiť miniatúrne modelárske očko, alebo nalepiť niť na zavesenie „balóna“ priamo na guľu. Očko pritavíme tavnou pištoľou, alebo kvapneme naň rýchloschnúce lepidlo.

16. Pripojíme zvršok, na ktorom máme laná koša späť na guľu. Balón je hotový.

Brezové vianočné svetlá

Pre starých Keltov bola breza „stromom svetla“ a symbolom znovuzrodenia. Vo všetkých kultúrach je breza spájaná so začiatkom nového ročného cyklu. Breza je aj symbolom nového života a ochrancom pred všetkým zlým. Preto má odpradávna svoje miesto aj pri vianočných rituáloch.
Brezové sviece – do vhodných tenkých brezových klátikov musíme navŕtať otvory pre čajové sviečky. Tieto klátiky umiestnime do sklenených nádob, ktorých dno vysypeme napríklad sušeným čajom.

Brezové stojany na sviece

Sviečka s brezovou kôrou

Vianočný stromček zo suchých konárikov

Toto je výzva pre domácich majstrov, ktorí si chcú vyrobiť jedinečnú prírodnú dekoráciu. Narežeme si tenké rovné konáriky v rôznych dĺžkach a pomocou tavnej pištole vyrobíme stromček, ako na obrázku.

Vločky z PET fliaš

Spodná strana fliaš z umelej hmoty sama o sebe evokuje tvar snehovej vločky. Ak ich odrežeme, môžeme ostatnú časť tvorby prenechať našim malým ratolestiam, aby ich pomocou akrylátových farieb vymaľovali a vytvorili tak pekné dekorácie.

Vločky z PET fliaš pre pokročilých

Trochu náročnejšia, no veľmi zábavná je výroba dekoratívnych vločiek pomocou PET fliaš, farieb, sviečky a lepidla.

Vystrihneme dno priesvitnej PET fľaše do tvaru kvetinky (vločky). Takto si pripravíme niekoľko priesvitných vločiek.

Vymaľujeme ich nezmývateľnými popisovačmi.

Jednotlivé „lupene“ opatrne roztavíme nad plameňom sviečky.

Vytvarujeme vločky.

Vločky môžeme ďalej vyzdobiť napr. nalepením farebných gombíkov do stredu. Taktiež môžeme kombinovať rôzne farby PET fliaš a zliepať ich dohromady. Hotové vločky zavesíme na vianočný stromček.

Foto: thecheesethief.com, littlethingsbrin­gsmiles.com, marrietta.ru, prakticideas.com, pinterest.com, craftynest.com, homesthetics.net, blukatkraft.blog­spot.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

katkak (Neregistrovaný užívateľ) 20.10.2015 03:24
katkak

ajoj

Prihlásenie
 
 
Reklama