19.06.2018

Malá oáza oddychu, aj tak sa zvykne hovoriť miestu v záhrade, kde tróni takzvaná kruhová lavička. Ukážeme vám, ako si ju zvládnete postaviť vlastnými rukami.


Dizajn okolia domu je po samotnej stavbe príbytku druhým najdôležitejším faktorom pohodlného bývania. Nie je to práca na jeden deň , pretože ide hlavne o fázu plánovania a premýšľania, kde a ako sa bude dať vytvoriť dokonalá zóna oddychu pre vás a vašu rodinu po namáhavom dni v práci či v škole. A keďže teplé dni a večery nás vyzývajú k tomu, aby sme ich strávili vonku, predstavíme vám veľmi zaujímavý projekt, ktorý nebude robiť problém zručnému domácemu majstrovi – drevárovi.
Ide o takzvanú kruhovú lavičku, ktorá síce v našom prípade v prísnom slova zmysle bude šeťuholníková, no napriek tomu bude práve ona tým správnym miestom, kde si sadnete do tieňa a na pár chvíľ si vychutnáte pocit jednoty s prírodou..

Lavička sa vyrába spojením šiestich sekcií. Na obrázku vidíte jej celkový nákres bez rozmerov, pretože tie musíme špecifikovať vzhľadom k veľkosti priemeru kmeňa stromu, okolo ktorého bude lavička postavená. Vo všeobecnosti sa uvažuje s výškou sedenia 60 – 70 centimetrov, no môžete si ju pokojne upraviť podľa seba. Niekomu dokonca stačí aj 40 centimetrová výška. Rozmer vnútorného „kruhu“ – otvoru lavice sa odvíja podľa toho, či je strom mladý, alebo starý. V prvom prípade musíme nechať okolo obvodu 30 centimetrovú medzeru, v prípade starého stromu postačí ak bude táto medzera mať 15 centimetrov – to všetko preto, aby nedošlo k interferencií lavičky s rastom stromu. Na určenie dĺžky krátkych strán vnútorných lamiel lavice získaný výsledok merania vydelíme číslom 1,75. Najprv si vyrobíme šesťuholníkovú kostru sedenia. Rozmeriame si tiež drevené lamely sedenia a vyrobíme si latkovú šablónu, podľa ktorej si zhotovíme ďalších päť kusov sedacej časti. Šablónu vyrobíme tak, že si 4 – 5 latiek priložíme k sebe, zameriame spodnú užšiu časť, ktorá by mala byť jednou šestinou obvodu stromu aj s rezervou, no a latky odpílime pod uhlom 30° tak, že vytvoria lichobežník. Ideálne je ak najskôr na tieto pomocné lamely prikrútime pod uhlom 30 stupňov zaisťovacie dosky a lichobežník vypílime až potom.

Medzi lamelami sedenia je nutné ponechať malé medzery, ktoré si vymedzíme 0,5 centimetrovými rozperkami. Teraz podľa šablóny narežeme lamely na všetky kusy lavičky. Dosky so šablóny môžeme použiť ako šiesty diel, musíme však z nich vykrútiť zaisťovacie dosky. Potom priložíme postupne latenia všetkých šiestich dielov k sebe a skontrolujeme, či je vzniknutý šesťuholník presný. Potom zmontujeme nohy lavice tak, ako je to zrejmé z obrázka. Ak je terén okolo stromu nerovnomerný, zhotovíme aj nohy o niečo dlhšie a tie sa potom pri inštalácií lavičky „vkopú“ do zeme.

Zameriame si vzdialenosť rezu od stredu vnútorného okraja šesťuholníka a odpočítame od neho 5 – 7 centimetrov. Tento priestor bude vyhradený pre koreň stromu, ktorý je zvyčajne širší. Alebo si nohy priložíme ku kmeňu nasucho a zistíme, akú medzeru musíme ponechať. Následne šesťuholník pevne prikrútime vždy naraz k obidvom doskám, ktoré obopínajú nohy

Takto priskrutkujeme k nohám 5 dielov šesťuholníka. Takmer hotovú lavicu prisunieme k stromu a vzápätí môžeme naskrutkovať lamely šiestej časti lavice.

Lavičku môžeme ponechať tak, ako je, alebo k nej zhotovíme operadlovú časť.

V nasledujúcej fotogalérií sme pre vás pripravili niekoľko inšpirácií na to, ako a s pomocou akých materiálov sa dajú kruhové lavice zhotoviť vlastnými rukami. Nemusí to byť drevo, aj keď posedenie na ňom je najpríjemnejšie. No využíva sa aj betón, kompozit či skala. Kruhová lavica sa tiež môže stať súčasťou terasy.

Foto: idealsad.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama