Archív

Stavba ohniska s mini patiom (foto postup)

Ohnisko pri chate, chalupe ale trebárs aj pri rodinnom domčeku je dnes povinným prvkom vonkajšej architektúry. Ukážeme vám, ako sa dá relatívne jednoducho postaviť ohnisko s malým patiom.

01.jpg

Patio je všeobecný termín používaný pre vonkajšie posedenie, ktoré býva spevnené. Ohnisko s patiom vykladaným kamennými doskami bude okrem svojej nezničiteľnosti pre vás a vašu rodinu vytvárať miesto na oddych počas teplých mesiacov a navyše bude lahodiť oku každému, kto vás navštívi. Jeho vybudovanie nie je až tak ľahké, no každý, kto má aspoň minimálne murárske zručnosti, túto stavbu zvládne. Ukážeme vám všetky kroky postupu pri jeho vybudovaní a povieme si tiež o nástrahách, ktoré vás môžu postretnúť v procese prác.

Čo potrebujeme na výstavbu?

V podstate si musíme prichystať základné murárske nástroje a pomôcky (lopata, murárska lyžica, kladivá, vedro, vodováha, meter a podobne). Ďalej – betónové tvárnice, betónovú zmes, lepiacu zmes (flexibilné lepidlo), armatúry (pre prípad, že by sme chceli pod ohnisko privádzať vzduch), tenké kamenné ploché úlomky, ktoré sa používajú napríklad na dekorovanie betónových plotov, dlažbu zo štiepaného kameňa, hrebeňový murársky hoblík na nanášanie lepidla, zahladzovací hoblík a podobne. No a samozrejme budeme potrebovať vhodné kamene na stavbu ohniska, ak sme sa rozhodli nerobiť ho napríklad zo šamotových tehál či špeciálnych tvárnic určeným pre tento účel.

Stavba

Krok1 – vyberieme miesto pre svoje ohnisko. Musí byť dostatočne veľké, aby sa dalo na ňom vystavať patio. Patio bude mať kruhový tvar. Ak je terén nerovný, budeme ho musieť zrovnať do roviny.

02.jpg

03.jpg

Krok2 – pripravíme si po obvode polkruhový výkop pre základ bočného múrika. Všeobecne postačí, ak bude jeho hĺbka 25 – 30 centimetrov.

04.jpg

Krok3 – Polkruhový výkop vysypeme štrkom do výšky 10 – 15 centimetrov a tento zhutníme. V šiestich bodoch položíme napríklad malé tehly a na ne uložíme výstuž z roxoru či tenšej kovovej tyčoviny.

05.jpg

Krok4 – Výstuž zalejeme betónom. Takto budeme mať vytvorený základ pre polkruhový múrik okolo patia.

06.jpg

Rôzne betónové zmesi majú rôzne doby vytvrdnutia. K ďalšiemu kroku teda pristúpime až potom, keď sme si istí, že základ je úplne pevný.

Krok 5 – Ideálne je ak si postavíme betónové tvárnice aby sme zistili, akým spôsobom ich preväzovať až do predpokladanej výšky steny.

07.jpg

Krok 6 – Môžeme začať murovať oblúkovú bočnú stenu patia. Po každom „riadku“ kontrolujeme vodorovnosť steny.

08.jpg

09.jpg

Krok7 – po vymurovaní steny dokončíme kruhový pôdorys patia a to tak, že odstránime z jeho vnútra zem do hĺbky výšky betónovej tvárnice. Napriek skutočnosti, že ide o namáhavejšiu a časovo náročnejšiu prácu, je táto veľmi dôležitá kvôli zhutneniu spodnej vrstvy patia. V opačnom prípade by sa nám mohla pri silnejších lejakoch platforma rozpadať. Na zhutnený štrk položíme do oblúka rad betónových tvárnic. Aby sme neminuli pri ich spevňovaní veľké množstvo betónu, nasypeme v prípade ak majú dve komory do jednej z nich zmes štrku a piesku bez cementu a druhú následne vylejeme betónom, do ktorého môžeme pridať väčšie skaly.

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Krok 8 – Po vytvrdnutí betónu môžeme stenu a predný oblúk patia dekorovať lepením lomového kameňa, ktorý sa dá v takzvanej odpadovej forme kúpiť za lacný peniaz. Opäť musíme čakať, kým nie je lepidlo obkladu úplne suché. Potom vybrúsime škáry do hladka a vnútro vysypeme opäť štrkom. Stále kontrolujeme pomocou vodováhy rovinnosť.

13.jpg

14.jpg

15.jpg

Krok 9 – Podlahovú časť patia vysypanú štrkom zalejeme betónovou platňou a po vytvrdnutí betónu sa môžeme vyhrať s kamennou podlahou.

16.jpg

Krok 10 – Nakoniec vyškárujeme všetky medzery.

17.jpg

Krok 11 – Teraz môžeme uprostred patia postaviť ohnisko. Je dôležité, aby si celok zachoval svoj štýl a tak by sme ho nemali stavať zo žiaruvzdorných tehál – šamotiek, ale opäť siahnuť po kráse prírodného kameňa.

18.jpg

19.jpg

Foto: rukikryki.ru