23.05.2019

Patríte k domácim majstrom, pre ktorých nie je problém žiadna výzva a pritom chcete zažiť netradičnú grilovačku? Potom je tento článok práve pre vás.
Človek je tvor vynaliezavý a zvlášť Slováci sú známi svojimi kutilskými nápadmi, ktorými si oddávna uľahčujú svoje činnosti. Tak pracovné ako aj oddychové. Grilovanie patrí K povinným jazdám Slovače hlavne v letných mesiacoch a my sa čas od času môžeme stretnúť s nenapodobiteľnými nápadmi na záhradné grily, ktoré majú spoločné niektoré črty: nie sú „sériové“, sú plne funkčné, nestoja veľa peňazí. Pravda – sme sporovlivý národ a radšej, ako by sme mali pustiť peniaz za exkluzívny gril s turbo zapaľovaním, teplomerom a inými gadgetmi, vyrobíme si doma niečo, čo sa stane stredobodom záujmu našich známych a návštev. Ako napríklad murovaný gril na záhrade, alebo liatinový gril, vyrobený zo starých diskov nákladného auta:

Rovnako tak dokážeme využiť na grilovanie rôzne kovové časti vyrobené za úplne iným účelom. Raz darmo – ešte donedávna bola strojárska výroba hnacím motorom Slovenska a ten kto sa zúčastnil jej procesu si vedel vždy pomôcť:

Na „nápad za milión“ naozaj nepotrebujeme veľa peňazí. Čo je však na nezaplatenie je náš vlastný rozum. Ako sa hovorí – zdravý, sedliacky. Naučili sme sa žiť s heslom „Za málo peňazí veľa muziky“ a naša kreatívnosť je toho dôkazom. Nepotrebujeme luxus, ale funkčnosť a zaobídeme sa bez schém a návodov, ktoré sa často predávajú ako cenné „know-how“ a stoja naozaj nemálo peňazí. Skôr sa riadime známym: V jednoduchosti je sila.

Musíme však spomenúť ešte jednu zaujímavú slovenskú vlastnosť. Akonáhle niečo máme, vyrobíme si to a páči sa nám to, začne nám v hlave ako maják blikať snaha o vylepšenie. A tak sa zjavujú na svete naše zlepšováky, ktoré na prvý pohľad privádzajú ostatných do pomykova s otázkou : „Na čo to, preboha je?“ A len my vieme na čo. A radi sa s tým pochválime. Takto vznikajú z kusov plechu rôzne grilovacie pomôcky a nielen to. V mnohých prípadoch musíme napísať, že sa jedná o pomôcky multifunkčné.

Najrýchlejšia stavba murovaného grilu

Nejedno kutilské srdce zajasalo, keď sa v špecializovaných obchodoch so železiarskymi potrebami zjavili samostatné komponenty ku grilom. Hlavne grilovacie rošty. V rôznych tvaroch a veľkostiach. Od hranatých k oblým – od železných k antikorovým. A duša domáceho majstra zaplesala ešte viac. Už nebolo nič jednoduchšie, ako k roštu vymurovať gril. Postačilo pár tvárnic, betónový veniec a pár hodín práce, kým neuzrel svetlo sveta takýto jednoduchý gril:

Už včasoch Tisícročnej včely sa Slováci prezentovali vo svete ako majstri murárskeho umenia. Preto sú nám rôzne stavby z tehál a tvárnic veľmi blízke. Nehľadiac na to, že často dokážeme využiť materiály, ktoré iní považujú za odpad. Proste: recyklujeme. A tak v nemalej miere prispievame k zdraviu našej planéty. Bez toho, aby sme tušili, že naša stavba je vlastne „eko“. Postaviť teda väčší gril nie je pre nás ničím ťažkým:

Inšpirácie

Čo dodať? Všetko podstatné o kutilskej slovenskej duši sme si napísali v predchádzajúcich riadkoch. Nezostáva nám nič iné, ako predstaviť vám niekoľko naozaj kreatívnych nápadov, ktoré by nevznikli, ak by sme nemali vlastnosti, ktoré nám po stáročia geneticky odovzdávali naši kreatívni predkovia:

Tento pník v skutočnosti nie je z dreva. Je betónový, vytvorený pomocou oblého šálovania uprostred ktorého stála veľká rúra kvôli otvoru na okrúhly gril. Po odstránení debnenia prišla na rad stierka imitujúca kôru a farby na betón, pomocou ktorých sa dosiahla autentická podoba pníka. K tomu všetkému klobúk dolu aj nad ostatným riešením kamenných schodíkov a okolia grilu z toho istého materiálu.

Obklady z prírodného kameňa zbožňujeme všetci, no iba majster murárskeho remesla dokáže vytvoriť takýto nádherný záhradný krb. Inšpirujte sa.

Grilovať sa dá prakticky všade. V tomto prípade aj na malom plote okolo terasy.

Na hornom obrázku vidíme netradičný gril, vytvorený pomocou gabiónov. Na spodnom zasa „mikrovlnnú“ grilovaciu rúru, ktorú navrhol šikovný zámočník, pracujúci vo svojom fachu tak v práci ako aj doma. Všimnite si detaily. V rúre nechýba sklenený priezor na kontrolu deja v jej útrobách. Údajne ani jedno zariadenie na tejto planéte nedokáže upiecť jedlo tak delikatesne, ako tento vynález.

Na záver opäť niečo pod heslom: Za málo peňazí veľa muziky. Dúfame, že sme vám týmto článkom nasadili do hlavy chrobáka. Bolo tyo našim cieľom. Veď ako sme už spomínali, Slovák si vie vždy pomôcť.

Foto: iealsad.com, internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama