Archív

Tipy na zábavky s deťmi, keď vonku prší

Ak vám už dochádzajú nápady ako zabaviť svoje ratolesti, keď je vonku škaredé počasie a nedá sa ísť hrať na ihrisko, do záhrady či parku, tak vám skúsime priniesť idey, ktorými zaujmete svojich malých a možno aj seba. Budeme sa riadiť heslom, že na dobrú zábavu nie sú potrebné drahé hračky a najnovšie elektronické prístroje, ale využijeme najmä klasiku, ktorá sa snáď nájde v každom príbytku.

1.png

Pri hre sa zameriame okrem zábavy aj na to, aby sa deti niečo nové naučili alebo sa zdokonaľovali a osvojovali si zručnosť, presnosť či vedomosti. Pre deti a mamičky môže ísť o príjemné ozvláštnenie bežného dňa a dobre využitého času. Keď za oknami prší, nemusia deti sedieť len za televízorom alebo sa hrať s tými istými vecami dookola. Treba byť kreatívny, pretože v detstve sa na malých nalepí omnoho viac ako keď už budú starší.

Vytvorte si herbár

Poznať stromy sa učia deti v prvej triede na základnej škole. Ak však máte doma šikovného huncúta, ktorý si veľa zapamätá, herbár si môžete vytvoriť aj skôr a vaše dieťa bude zas o niečo múdrejšie. Na prechádzke si nazbierajte listy z rôznych stromov, ktoré doma vylisujte a ponalepujte do zošita. Ak vie už dieťa čítať a písať, napíšte k jednotlivým listom aj názvy stromov, z ktorých ste ich zobrali.

Ak si natrháte viac listov, obľúbenou činnosťou je aj ich pomaľovanie vodovými farbami a následné obtláčanie na papier.

Pečiatky zo zemiaku

Ak budete na obed šúpať zemiaky, môžete skúsiť prekrojiť jeden či dva na poly a vyrezať v nich ornamenty ako pečiatku. Nemusíte sa pokúšať o jednorožcov či robotov, potešia aj jednoduché geometrické tvary ako štvorec, kruh, trojuholník či srdce alebo z tých ťažších napríklad dom či strom. Dieťa určite zabaví, aj keby len na chvíľu, pečiatkovanie na papier a vytváranie rôznych obrázkov, aspoň kým uvaríte obed.

Kocka s príbehmi

Z hrubšieho papiera vyrobte kocku a na každú stranu nakreslite jednoduchý obrázok. Napríklad domček, hviezdu, hodiny, slnko, topánku, čajník, úľ, psa či topánku. Následne sa s dieťaťom striedajte v hádzaní kocky alebo aj viacerých naraz, pričom z obrázkov, ktoré padnú vymyslite vždy krátky príbeh. Fantázie sa medze nekladú a tej detskej už vôbec nie. Ak sa vám nechce kocky vyrábať môžete napríklad na nejaké z hier ponalepovať už rovno prichystané obrázky.

Nájdi druhú polovicu motýľa

Nakreslite niekoľko rovnakých motýľov, vystrihnite ich a každého vyzdobte inak. Potom ich podľa veku dieťaťa nastrihajte na polovice alebo na tri (najlepšie rovnako veľké) časti. Zamiešajte ich a nechajte dieťa pospájať.

Šitie

Tu je viacero možností. Prvou je napríklad vyrobiť z pohľadníc krabičku na ďalšie pohľadnice. Každú je potrebné najprv obšiť a potom zošiť ich hrany tak, aby vznikol kváder. Jednu stranu buď vynechajte alebo urobte aj tú a prípadne prišite na jednu stenu gombík, na druhú z nitky „očko“, ktoré sa o gombík zachytí a krabičku tak zatvoríte.

2.jpg

Druhou možnosťou je napríklad ušiť bábike jednoduché šaty alebo doplnky. Napríklad z odrezkov starých látok vystrihnite dva obdĺžniky, ktoré zošite do tvaru „U“ a nad vynechanou stranou našite remienok. Takýmto spôsobom vám ľahko vzniknú napríklad tašky

Treťou možnosťou je napríklad vyrobenie podušky, do ktorej si pozapichujete ihly. Vystrihnite z hrubšej látky dve rovnako veľké srdiečka a po bokoch ich začnite zošívať. Nie však úplne. Nechajte si dostatočný priestor, aby ste do už zošitej časti napchali vatu a potom obšite zvyšok. Potom už stačí len napichať ihly.

Do všetkých prác samozrejme zapojte svoje deti a naučte ich od strihania, navliekania nitky do ihly až po samotné šitie. Vám predsa raz zrak už nebude tak dobre slúžiť ako teraz a okuliare či šošovky nepomôžu trasúcim sa rukám, ktoré nebudú schopné navliecť nitku do ihly.

Vyšívanie

Na plátno predkreslite ceruzkou jednoduchý vzor a naučte dieťa jednoduchým stehom nákres oblemovať.

Vyrobte si tangram

Tangram nemusíte kupovať, stačí si len z hrubšieho papiera narezať presné geometrické tvary, ktoré obsahuje a z internetu stiahnuť obrázky, ktoré je možné z neho vyskladať. Samozrejme dá sa skladať aj podľa fantázie, no ak vás to omrzí, rôzne skice dajú zabrať nielen malým, ale aj veľkým.

3.png

Nasaďte si bylinky

Krabičku od jahôd či od väčšieho masla si oblepte, vyzdobte, pokreslite. Potom ju poriadne vysteľte mikroténovým vreckom alebo vreckom do odpadkového koša. Zasypte ju do polovice zeminou, polejte, posypte kúpenými bylinkami (napríklad pažítkou) a zasypte zeminou. Na paličku od nanuku si napríklad môžete urobiť vinetu, akú bylinku máte kde, v prípade, že ste ich zasiali viac. Dajte za okno, pravidelne polievajte a čakajte na výsledok.

M. CH.