Archív

Uchovajte si krásu čerstvých kvetov po dlhé roky

Dostali ste od drahej osoby krásnu kytičku čerstvých kvetov a prepadla vás túžba urobiť niečo, aby nikdy nezvädli? Naučíme vás dva spôsoby pomocou ktorých uchováte ich krásu na dlhé roky.
V dávnych časoch existoval len jeden spôsob uchovania kvetín a tým bolo ich sušenie. Postupom času sa však našla cesta k tomu, aby aj po dlhej dobe vyzerali ako čerstvé a farebné. V hlavnej úlohe bol a je glycerín.

1.jpg

Konzervovanie kvetín v glyceríne

Najjednoduchší spôsob, ako zachovať krásu kvetín, je ich uchovanie v glyceríne. Podstata metódy spočíva v tom, že glycerín postupne vytesňuje vodu z rastlinných tkanív. Upozorňujeme na skutočnosť, že čím sú kvety mladšie a čerstvejšie, tým lepšie sa zachovajú v glyceríne.

2.jpg

Výber rastlín
=============
Úspešnosť použitíia tejto metódy sa odvíja od schopnosti rastliny nasávať roztok. Stonky z jesenného obdobia už túto schopnosť často strácajú, pretože sú vo svojej podstate mŕtve. Rastliny sa odporúča rezať vždy v polovici ich vegetačného obdobia, teda v okamihu, keď sú rastliny na vrchole svojho rozpuku, plné vlhkosti. 

3.jpg

Čo potrebujeme?
===============
– glycerín
– vodu
– priehľadné nádoby (ideálne sklenené s vekom, pokiaľ možno nízke a široké, pretože malé kvety vyjdú na povrch)
– kvety s hrubšími listami a stonkami (kvety s tenšími listami si svoj pôvodný vzhľad zachovajú veľmi ťažko)

4.jpg

Postup
======
Najprv odpoveď na otázku, kde zohnať glycerín? Čistý glycerín dostanete v lekárňach po menších baleniach. V lepších drogériách zakúpite glycerín balený po litrových fľašiach. Použiť možno aj kozmetický glycerín, ktorý býva dostupnejší. 
Nevýhodou techniky konzervácie rastlín glycerínom je ich blednutie a strata farieb. Zachovať, vylepšiť či zmeniť farebnosť rastlín môžete pomocou pridania farby do takzvaného nasávacieho roztoku, čo nie je nič iné, ako voda s farbivom vo váze, kde necháte kvety približne jeden deň. Ako farbivo je možné použiť bežné potravinárske. Kúpiť sa dajú aj špeciálne (napríklad značky Flowerpaint).  Pre zachovanie prirodzeného vzhľadu je lepšie držať sa takých farieb, ktoré podčiarknu prirodzenú krásu rastlín. Farbenie rôznymi „divokými“ variáciami sa neodporúča.

5.jpg

1. Ak chcete zachovať kvety čo najdlhšie, musíte v prvom rade sterilizovať sklenenú nádobu.
2. Skráťte stonky kvetov, odstráňte prebytočnú zeleň. Ostránte tvrdšiu časť, čiže „odizolujte“ stonku asi 7 cm a čo najviac ju pritlačte k tvrdšiemu premetu, aby sa konček rozštiepil a rastlina lepšie prijímala glycerínový roztok. Ak používate len samotné kvety bez stonky, tento bod vynechajte.
3. Konzervačný roztok sa pripravuje z dvoch častí horúcej vody a jedného dielu glycerínu. Roztok dôkladne miešajte a potom nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
4. Vložte kvety do pripraveného roztoku, ak sa vám ich umiestnenie nebude páčiť, naaranžujte ich napríklad pomocou špajdle či pevného drôtika. Potom položte nádobu do tmavej miestnosti na 2-4 týždne.
5. Keď je rastlina úplne nasýtená glycerínom, môžete ju preniesť z tmavého miesta a použiť ako dekoratívny prvok.

6.jpg

Konzervovanie kvetín v želatíne a soli

Ak chcete začať s konzervovaním kytice ihneď a nechcete použiť glycerín, pripravte si na konzervovanie želatínu a soľ.
1. Na 100 g vody potrebujete 25 g želatíny a 2 lyžice stolovej soli. Urobte želatínu podľa návodu a nakoniec do nej pridajte soľ. Dôkladne rozmiešajte
2. Naplňte nádobu, ktorá obsahuje kvety a rôzne ozdoby v kompozícii pripraveným roztokom.
3. Nádobu položte na chladné a tmavé miesto, kým želatína nestuhne.

7.jpg

Kvety uchovávané v skle sa môžu stať skvelým darom pre milovanú osobu. Je to úžasná alternatíva ku kytici, ktorá po niekoľkých dňoch uschne.

8.jpg

Foto: cpykami.ru