23.11.2018

Namiesto klasických ozdôb môžete tento rok pripraviť Vianoce v pomarančovom štýle. Využiť možno ako celé citrusové plody, a to zdobením čerstvých pomarančov, citrónov mandarínok či limetiek alebo plody sušené, napríklad s vyrezávanými ornamentmi. Skvelým materiálom pre tvorbu je aj sušená pomarančová kôra. Momentálne sú v kurze rôzne netradičné vianočné stromčeky a rôzne farebné kombinácie, s vašou fantáziou a kreativitou môžete vytvoriť nový vianočný trend s pomarančami.

Kedysi dávno boli citrusové plody v našich obchodných sieťach veľkou vzácnosťou, respektíve nedostatkovým tovarom. Dnes je situácia iná a zoženieme ich častokrát lacnejšie ako napríklad jablká. Výzdoba v pomarančovom duchu nezahŕňa len ich sviežu vôňu, môžete sa pustiť aj do tvorby reťazí zo sušených pomarančových plátkov alebo si z vykrojených pomarančov vyrobiť svietnik či z odrezané kôry namotať krásne ružičky voňajúce po pomarančoch. Ukážeme vám pár skvelých trikov, ako na to.

Postačí vykrajovač a klinčeky

Pre vôňu i pekný pohľad si môžete pripraviť na košík či misku malú výstavu vykrajovaných, klinčekmi zdobených celých pomarančov. Ide už o u nás zľudovený postup, ktorý je navyše tak jednoduchý, že ako inšpirácia postačia nasledujúce obrázky.

Pomarančový svietnik

Priamo v predajni si vyberieme pomaranče, ktoré budú dobre stáť na plochej podložke. Nakreslíme si ceruzkou alebo tenkou fixkou po obvode pomaranča presne uprostred čiaru, pozdĺž ktorej potom pomaranč nakrojíme, ale len do hĺbky kôry. Lyžičkou potom popod kôru pomaranča opatrne vojdeme medzi kôru a dužinu tak, aby sme neskôr jednoducho oddelili pomarančovú dužinu od kôry. To isté urobíme na druhej polovici pomaranča. Získame tak dve pologule pomarančovej kôry a oddelenú dužinu pomaranča vcelku. Do hornej polovice kôry vykrojíme otvor v tvare hviezdičky pomocou vykrajovadla. Okolo hviezdičky napicháme niekoľko klinčekov alebo z nich vytvoríme obrazec. Veľmi dobrým pomocníkom na zdobenie je tiež voňavý badián. Do spodnej polovice vydlabanej kôry vložíme čajovú sviečku a hornou polovicou vydlabanej kôry ju prekryjeme. Pomarančovú dužinu potom využite napríklad vo vianočnom punči. Voňavú sviečku z pomaranča si môžete vyrobiť podľa vlastnej fantázie viacerými spôsobmi.

Pomarančová sviečka

Využijeme sušené plátky odlišných veľkostí ovocia. Nakrájame na priečne plátky pomaranč, citrón a limetku a tieto plátky potom usušíme dôkladne v sušičke na ovocie . Na veľkú valcovitú sviecu pri spodnom okraji potom lepíme nepravidelne vedľa seba veľkostne odlišne plátky sušenej limetky, citróna a pomaranča. Všetko krásne vynikne na bielej, ale aj na oranžovej sviečke. Pomôcť si môžeme horúcim vzduchom z fénu na vlasy, ktorý nám mierne rozpustí vosk sviečky a dekorácie do neho preniknú.

Obrazce zo zvyškov kôry

Pomocou vykrajovačov na koláčiky si pripravíme (vykrojíme) jednoduché obrazce, ktoré využijeme ako dekorácie na iné predmety, alebo z nich spravíme vianočnú reťaz.

Zlatý veniec

Ak vysušíme plátky pomaranča s hrúbkou 4 milimetre, môžeme nimi ozdobiť netradičný vianočný veniec, ktorý bude navyše zaujímavo voňať.

Zaujímavé doplnky

Zo sušených plátkov pomarančov a iných citrusov môžeme napríklad vyrobiť dekoráciu v tvare srdca. Tu sa vyžaduje, aby boli plátky približne rovnakej veľkosti. Tieto lepíme tavnou pištoľou na šablónu, ktorú sme si predtým vystrihli z lepenky.
Zaujímavý je tiež svietnik z väčšieho skleneného pohára, ktorý má hrubšie steny. Musíme tiež vysušiť plátky pomaranča, jablka a limetky. Tieto pomocou disperzného lepidla prilepíme po vnútornom obvode pohára tak, aby cez ne presvitalo svetlo sviečky. Táto dekorácia je v tme obzvlášť pôsobivá.

Vianočné reťaze a girlandy z citrusov

Akonáhle budeme lúpať pomaranč, odložíme si kôru bokom a nevyhadzujeme ju. Zoberieme vykrajovacie formičky a ešte začerstva z kôry vykrajujeme jednoduché tvary, ako sú hviezdičky a stromčeky. Keď ich budeme mať dostatočný počet, navlečieme ich pomocou veľkej ihly na pevný povrázok. Vytvoríme si takto krásnu vonnú reťaz na stromček.
Inú formu reťaze z pomarančovej kôry si môžeme vytvoriť tak, že z kôry vykrojíme pomocou formičky menšie srdiečko. Každé srdiečko potom obháčkujeme dookola po celom obvode a v hornej časti uprostred vytvoríme krátku háčkovanú retiazku. Ďalšou dlhou retiazkou potom spojíme všetky obháčkované srdiečka dohromady v jednu dlhú reťaz na stromček, alebo môžeme jednotlivé srdiečka vešať na stromček namiesto klasických ozdôb, každé zvlášť.
Vrcholom sú veľké reťaze a ozdoby, ktoré vzniknú spojením menších prvkov zo sušených citrusov do krásnych celkov tak, ako to vidíte na nasledovných obrázkoch.

Foto: 7dach.ru, shutterstock.com, womanadvice.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 17.12.2018 16:24
Milan Švidroň

Krása je vždy v jednoduchosti

Prihlásenie
 
 
Reklama