22.01.2015

Dnes sa naučíme, ako vyrobiť svojmu vyvolenému/vy­volenej efektnú dekoráciu a darček na Valentína vlastnými rukami. Originálnym darčekom zabodujete už len preto, lebo sa vymaníte z komerčného kolotoča „valentínskych hitov“, ktorými nás zahŕňajú obchodníci na každom kroku.

Valentínsky deň a oslavovanie sviatku zaľúbených sa prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov rozšírila do celého sveta až v 19.storočí. Spočiatku to boli len diskrétne jednoduché pozdravy napísané na lístočkoch, neskôr pribudli tématické pohľadnice, potom srdiečka z marcipánu, látky, plyšu no a dnes vždy začiatkom februára vypukne doslova valentínsky ošiaľ, pri ktorom si mädlia ruky hlavne obchodníci. Veď zisky z predaja „srdiečkových drobností“ predčí snáď len predvianočná nákupná horúčka. Zaujímavé je, že hoci si sviatok svätého Valentína prisvojila cirkev, bohato sa obdarúva aj v kútoch našej Zeme, ktoré nemajú s kresťanstvom takmer alebo vôbec nič spoločné. Poďme však k návodom.

Srdiečková sviečka

Mnohí z nás si už vyskúšali domáce „varenie“ sviečok. Tí, ktorí to budú robiť po prvýkrát nemusia mať obavy. Vyrobiť srdiečkovú sviečku nie je vôbec nič zložité.
Budeme potrebovať: červenú želatínu alebo bezfarebnú želatínu + transparentné červené potravinárske farbivo, bielu zmes vosku pre sviečky, aromatické látky, knôt, sklenený pohár hranatých tvarov, malé formy v tvare srdca, fén na vlasy (teplovzdušnú pištoľ).
Začneme prípravou želatíny. Ak máme po ruke len bezfarebnú, zafarbíme ju farbivom a po rozpustení ju vylejeme na malý plech tak, aby hrúbka želatíny bola väčšia, ako 1 cm (aby sa srdiečka nelámali). Želatínu necháme stuhnúť.

Vykrajovačom v tvare srdca vykrojíme z dostatočne stuhnutej želatíny malé srdiečka. Aby sa nám dali dobre odlepiť z plechu, umiestnime ho na polhodinku do chladničky.

Vykrojené srdiečka musíme prilepiť na vnútorné strany hranatého pohárika. Aby držali ozaj spoľahlivo, zohrejeme sklo pomocou fénu na vlasy, alebo teplovzdušnej pištole a z vnútornej strany opatrne pritlačíme srdiečko o sklo. Takto môžeme vyzdobiť aj náprotivnú stranu pohárika, alebo všetky štyri.

Na dno pohárika umiestnime knôt, ktorý by mal z pohárika vyčnievať cca 2 cm.

Teraz opatrne nalejeme do pohára roztavený biely vosk. Nie je nutné zahrievať ho na vysoké teploty, aby nám v procese nalievania nezničil želatínové srdiečka. Úplne postačí teplota okolo 70°C. Do vosku môžeme primiešať kvapku aromatického oleja. Na záver počkáme, kým vosk stuhne a skrátime knôt na požadovanú dĺžku.

Srdiečkový stojan na sviečku

V dnešnej dobe nie je problém nájsť v špecializovaných obchodoch s hobbypotrebami formy na odlievanie vosku, sadry, papierovej hmoty, cesta a podobných „náplní“ pre našu kreatívnu činnosť. Veľmi populárnymi sú formy v tvare srdca s otvorom na sviečku. Takéto formy sú vyrobené buď zo silikónu, alebo z PVC. Okrem formy budeme potrebovať sadru, vodu, akrylové farby vrátane zlatej a striebornej, štetce, bezfarebný lak v spreji a kopec fantázie pri vyzdobovaní svietnika.
Zo sadry a vody si pripravíme hladkú modelovaciu zmes. Postupujeme rýchlo, pretože sadra zmiešaná z vodou za krátky čas začne schnúť.
Sadrovú zmes nalejeme do formy až po jej okraj. Ak je dobre vymiešaná, nevytvoria sa v nej vzduchové bubliny a samonivelačným procesom sa vytvorí vodorovný povrch na dne svietnika. Sadru necháme dôkladne vyschnúť (najlepšie po celú noc).

Po vyschnutí svietnika opatrne srdce vyberieme, necháme ešte pár hodín dosušiť a namaľujeme ho akrylovou farbou načerveno (čo samozrejme nie je podmienkou).

Potom prídu na rad zlatá a strieborná farba + iné akrylové dekoračné farby. Popustime uzdu fantázií a srdiečko vyzdobíme. Nakoniec vysušený povrch srdcového svietnika jemne prestrekneme bezfarebným lakom.

Kávové stromy v tvare srdca

Symbolický a originálny darček predstavuje voňavý stromček z kávy v tvare srdca. Na to aby sme ho vytvorili musíme:

1. Vystrihnúť z tvrdšieho papiera dve identické srdcia požadovanej veľkosti a nalepiť ich na niekoľko špajdlí (resp. hliníkový drôt – o tomto postupe sa dočítate o pár riadkov nižšie).

2. V ďalšom kroku nalepíme na srdiečka z obidvoch strán kozmetické tampóny v niekoľkých vrstvách. Tampóny obstriháme podľa papierových srdiečok.

3. Srdce z tampónov ovinieme napevno tenkou priadzou (ideálne hnedej farby)

4. Tu je spomínaný postup, kedy špajdle nahradí hrubší hliníkový drôt, ktorý je ohybný. Z drôtu vytvoríme jemnú špirálu tak, ako to vidno na obrázku. Takúto „stonku“ pevne ovinieme hrubším povrázkom zo sisalu. Rovnako ovinieme aj špajdle. Pomôžeme si lepidlom, aby sa nám povrázok neuvoľnil.

5. Teraz si prichystáme tavnú pištoľ, alebo silné sekundové lepidlo a prilepíme tesne vedľa seba na srdce kávové zrnká.

6. Dekorovanie dokončíme podľa vlastnej fantázie. Na zrnká kávy môžeme prilepiť kus škorice, malé kvetinky (slamienky či zo stuhy), Srdiečko umiestnime do malého kvetináča, ktorý tiež vyzdobíme.

Vzdušná romantická sviečka

Sviečkou sme tento článok začali a sviečkou ho aj ukončíme. Vzdušná sviečka naozaj vyzerá na prvý pohľad priam nadýchane, ako známe cukrovinky. Naučíme vás, ako si takýto netradičný vosk pripravíte.

Prvou vecou, ktorú je nutné urobiť je narezať vosk na malé kúsky a nechať ho rozpustiť vo vodnom kúpeli. Ak používate staré sviečky, opatrne odstráňte parafín z knôtu. Keďže je takmer isté, že budete rozpúšťať biely vosk, musíte ho zafarbiť. Nastrúhajte do neho červenú voskovú pastelku (radšej kvalitnú pre dosiahnutie rovnomerného zafarbenia). Do vosku zároveň môžete pridať pár kvapiek esenciálneho oleja (nie kozmetického). Parafín roztápajte v starej kovovej nádobe, prípadne v plechovke vhodných rozmerov).

Teraz si pripravte formy v tvare srdca. Postačí obyčajný tvrdší výkres, ktorý dôkladne zlepte, aby sa po naliatí vosku nerozpadol. Ak sa vám srdce nepodarí, pokojne môžete urobiť formu v tvare valca.

Neustále kontrolujte parafín, topiaci sa v plechovej nádobe. Potom položte prázdnu formu na kus kartónu, naberte na špajdľu trochu roztopeného parafínu a „bodnite“ vnútorné okraje formy tak, aby sa prilepili v niekoľkých bodoch k spodnému kartónu.
Potom opatrne nalejte do formy malú časť parafínu tak, aby na dne vznikla tenká vrstva vosku, do ktorej nainštalujete knôt sviečky.

A teraz prichádza na rad tajný pomocník: ručný elektrický šľahač. Roztopený vosk v nádobe necháme trochu zaschnúť aby nadobudol hustejšiu konzistenciu, ale zároveň musí byť stále tekutý. Ponorte jednu metličku ručného elektrického šľahača do nádoby s parafínom a na vyšších rýchlostiach šľahajte až do „peny“.

Túto zmes okamžite vylejte do formy, nakoľko veľmi rýchlo tuhne. Tí odvážni môžu použiť kovový ponorný mixér, ktorý z vosku urobí naozaj bohatú penu. Kovový nástavec tyčového mixéra aj ručného šľahača umyjete dôkladným kúpeľom v horúcej (vriacej) vode.

Počkajte hodinku. Po tomto čase je možné odstrániť papierovú formu. Hotovo.

Samozrejme, že sviečku môžete ozdobiť podľa vlastnej fantázie.

Foto: peakcandle.com, stranamasterov.ru, handy-ideas.com, donbass.ua

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama