Archív

Vonkajšia bowlingová dráha svojimi rukami

Ste fanúšikom bowlingu a najradšej by ste vlastnili svoju bowlingovú dráhu? Postavte si ju doma vo svojej záhrade. Máme pre vás plán.

001.jpg

Ak ste majiteľom väčšej záhrady či oploteného pozemku, možno vo vás skrsla už dávnejšie myšlienka, ako využiť túto plochu na oddych a relax. Bowling jednoznačne takýmto prostriedkom je a veru je dostatok odvážlivcov, ktorí si na vlastnej záhrade úspešne postavili celú dráhu. Tá im poskytla a poskytuje príjemné zážitky v rodinnom kruhu aj s priateľmi rovnakej krvnej skupiny a taktiež je to vynikajúcim projektom pre ľudí, ktorí radi pracujú s drevom a radi sa pýšia výtvormi, ktoré urobili sami.
Nájsť miesto na bowlingovú dráhu nebýva ten najzložitejší problém. Tá naša je situovaná pozdĺž plota a tak nielenže nezaberá miesto na zeleni záhrady ale tiež je akousi predplotovou hranicou ktorá nemusí zostať zarastená burinou či úplne nevyužitá. Problémom však je niekedy jej dĺžka. Originálna dráha pre bowling je obdĺžnikového tvaru s dĺžkou 62 stôp 10 3/16 palcov (tj. *19 156 mm*). Tento údaj je meraný od čiary prešľapu ku koncu dráhy, pričom medzi čiarou prešľapu a stredom prvého kolku (číslo 1) musí byť vzdialenosť 60 stop ± ½ palca (*18 288* ± 13 mm). Šírka dráhy je 41 ½ palcov ± ½ palca (*1 054* ± 12,7 mm). Ak si k týmto rozmerom prirátate priestor k rozbehu, vyjde vám, že ak chcete dodržať profesionálne rozmery, musí byť dĺžka rovnej strany vášho plota väčšia ako 25 metrov. Ak je však menšia, nemusíte zúfať. Veď tak ako existuje minigolf, vy si môžete vyrobiť minibowling. Ostatne – u takéhoto domáceho variantu sa nepočíta s viacerými bowlingovými „dogmami“. Napríklad s tou, že profi bowling sa hrá na dráhe, ktorá sa člení na tri časti: na kĺzajúcu, na rotujúcu a na oblúkovú. Pomenovania jednotlivých častí vychádzajú zo správania sa bowlingovej gule na dráhe. V prvej časti, ktorá je najviac naolejovaná, guľa kĺže, v druhej sa vytvára jej rotácia a v tretej, ktorá musí byť úplne suchá, sa vytvára oblúk. Tak toto by sme zrejme v našom prípade nedocielili a tak si môžeme aj dĺžku bowlingovej dráhy prispôsobiť svojim podmienkam.

01.jpg

Pamätajte, že v našom prípade vonkajšej bowlingovej dráhy ide viac o zábavu, ako o športový súboj. Počítajte však s čím väčšou možnou dĺžkou dráhy, pretože na krátku vzdialenosť by kolky zhodil zrejme každý. Šírka dráhy bude aj s bočnými žliabkami približne 1,5 metra, čo nám zrejme nebude robiť problém.
Ak teda máme dostatok priestoru pozdĺž plota, môžeme začať s výstavbou samotnej dráhy. Poďme si však povedať ešte niečo viac o bowlingu samotnom. Bowling je v skutočnosti halový šport, v ktorom sa hráč snaží hodenou guľou zraziť čo najviac kolkov na konci dráhy. Hra v súčasnej podobe vznikla v polovici 19. storočia, avšak jej predchodcu možno nájsť už vo 4. tisícročí pred naším letopočtom . Hoci je hra podobná kolkom, sú medzi oboma športmi odlišnosti. Pre hranie bowlingu je potrebné mať bowlingovú dráhu s desiatimi kolkami, špecifickú bowlingovú guľu a vhodné sú aj špeciálne topánky (tie tiež v exteriéri nebudeme potrebovať). V kolkoch je na dráhe len deväť kolkov a líšia sa aj gule. V bowlingu je na dráhe postavených 10 kolkov do obrazca tvare trojuholníka, ktorý smeruje jedným hrotom k hráčovi. Bowlingové gule sú väčšie ako gule kolkárske, majú tri otvory a sú polyuretánové alebo reaktívne polyuretánové s excentrickým jadrom, ktoré zaistí, že vypustená guľa nepobeží po dráhe priamo, ale počas svojho pohybu sa z priameho smeru vychýli a ľahšie porazí vyšší počet kolkov (je však ťažšie guľu pri hode vypustiť tak, aby dosiahla optimálne vychýlenie ). Všetky gule majú síce striktne daný totožný priemer , ale vzájomne sa líšia svojou hmotnosťou.

Od návrhu po stavbu

Poďme sa teraz pozrieť na samotnú výstavbu vonkajšej bowlingovej dráhy. Základom je samozrejme vymeranie plochy a stanovenie rozmerov, ku ktorým nám nesmie chýbať skica celého projektu. Nesmieme zabúdať na takzvané rozbežisko, ktoré bude vlastne zaberať priestor v pozdĺžnej osi pred samotnou dráhou. Minimálna šírka dráhy je 1 meter a minimálna dĺžka aspoň 7 metrov.

plan1.jpg

plan2.jpg

Na jednej strane dráha plynule nadväzuje na priestor rozbežiska, ktorý má oficiálne dĺžku najmenej 4,57 m a od ktorého je oddelená čiarou prešľapu. Rozbežisko bude v našom prípade môcť byť o niečo kratšie (pomerne k dĺžke samotnej dráhy). Na opačnom konci bude priestor pre kolky. Ten je zastrešený a navrhneme ho tak, že si rozložíme nasucho kolky do požadovaného trojuholníkového tvaru a odmeriame jeho rozmery s tým, že pridáme pár centimetrov aj po dĺžke a ďalšie pridáme po stranách, tieto však musíme vypočítať presne a to tak, že k šírke dráhy prirátame šírku obidvoch žľabov na bowlingové gule.

Rozmiestnenie bowlingových kolkov *** Rozmiestnenie bowlingových kolkov

Žliabky ( anglicky gutters ) sú akési pozdĺžne „válovy“ o šírke 9,25 palca ± ¼ palca (tj. približne 23,5 cm) a hĺbke 1,875 palca (teda asi 4,8 cm), do ktorých guľa spadne , ak sa neudrží na dráhe. Žliabkom je guľa dopravená k hráčovi, aby bola k dispozícii pre ďalší hod. My si žliabky môžeme navrhnúť tak, že odmeriame priemer bowlingovej gule a podľa neho zbijeme z dreva bočné žliabky tak, aby do nich guľa vošla. Zároveň však dbáme na to, aby dno žliabkov bolo jemne zošikmené smerom k prešľapovej čiare a v priestore za kolkami (zošikmenie do obidvoch strán ako obrátené písmeno V). Ak sa rozhodneme mať na našej dráhe len jeden bočný žľab, robíme samozrejme skosenie zadného žľabu iba na zodpovedajúcu stranu.

02.jpg

Keď máme všetko rozvrhnuté, môžeme sa pustiť do práce s drevom. Nezabúdajme však ešte na samotný pozemok (terén) pri plote, ktorý budeme musieť upraviť do takmer dokonalej vodorovnosti.
Dráha je vyrobená z tvrdšieho dreva, ktoré sa vplyvom poveternostných podmienok nebude deformovať a zachová si hlavne v mieste, ktorým sa bude kotúľať guľa hladký povrch. Ak nemáme k dispozícií dostatočne vhodné drevo, môžeme použiť aj mäkšie, no v tom prípade musí byť naša dráha rozkladacia a skladacia, Aby sme ju po hre mohli uschovať pred vlhkosťou , dažďom a podobne:

03.jpg

04.jpg

Obľúbenejším variantom je však bowlingová dráha postavená na pevno. Dôležité je, aby medzi pozdĺžnymi latkami boli v obidvoch prípadoch hladké spoje a dráha musí mať „jednoliaty“ dizajn. Často sa miesto drevených lát využívajú kompozitné dosky, ktorým poveternostné podmienky vôbec nevadia.

06.jpg

07.jpg

07b.jpg

Jednou z najlepších vychytávok našej dráhy je zdvih padnutých kolkov pomocou „diaľkového ovládania“, čiže desiatich povrázkov pripevnených k horným stranám jednotlivých kolkov. Ktoré prechádzajú cez striešku búdky v presne navŕtaných dierach do trojuholníka a ktoré sú nad strieškou pripojené k ďalšiemu lanku, ktorým pomocou jednoduchej kladky nad búdkou budeme kolky po hode dvíhať.

05.jpg

kladka.jpg

A na záver tip pre tých, ktorí zbožňujú Glow Bowl – nočný bowling – osvetliť môžete nielen dráhu ale tiež priestor s kolkami a nad nimi. Prajeme vám veľa zábavy s vašou vonkajšou bowlingovou dráhou.

08.jpg

08a.jpg

08b.jpg

Foto: imgur.com