24.05.2016

Dnešný obrazový návod sme venovali všetkým milovníkom prípravy jedál a vonkajšieho stolovania pod holým nebom.
Vonkajšie kuchyne sú in. Ak máte dom, chatu či chalupu, určite sa vám nechce variť vo vnútornej kuchyni, hlavne ak vonku panuje nádherné počasie. Pravda je však taká, že stavba originálnej vonkajšej kuchyne nie je lacnou záležitosťou. Preto vám dnes prinášame finančne zvládnuteľný variant pojazdnej vonkajšej kuchyne, ktorý síce nebude veľkolepý, zato bude mať v sebe zabudované všetko potrebné na perfektnú vonkajšiu grilovačku.

Návrh

Každý si môže vonkajší kuchynský pult navrhnúť podľa seba. My vás zoznámime s variantom, kde sa na pojazdnej konštrukcií s betónovou doskou bude nachádzať kuchynský drez s funkčným prívodom vody, doska na prípravu mäsa, zeleniny a potrebných ingrediencií a samozrejme malý gril. V spodnej časti konštrukcie bude ukladací priestor pre pomôcky na grilovanie a skrinka.
Tento návod nevyžaduje nijaké špeciálne zručnosti. Každý domáci majster, ktorý pozná špecifiká práce s betónom a drevom si dokáže zhotoviť aj zložitejší outdoorový nábytok.
Ako pri každom majstrovaní „podľa seba“ je aj v tomto prípade potrebné precízne naplánovanie celej konštrukcie.

Konštrukcia

Základňa je voliteľná. Pod pojmom základňa sa rozumie drevená konštrukcia, ku ktorej budú od spodnej strany k jej nohám pripevnené kolieska a zo strany vrchnej príde betónová kuchynská doska, ktorú si tiež vyrobíme sami. V návrhu základne musíme počítať s jej dostatočnou výškou, aby sme sa pri kulinárskych pokusoch nemuseli hrbiť a tiež s dostatočnou šírkou a dĺžkou, aby sa nám na dosku ergonomicky vošli všetky komponenty, ktoré tam chceme mať.

Čo sa týka použitého materiálu, dôrazne odporúčame na tvorbu konštrukcie hranoly z pevného dreva dostatočného prierezu (nakoľko budú musieť udržať váhu betónovej pracovnej dosky). Hranoly môžeme spájať prakticky akýmkoľvek použiteľným stolárskym trikom, nesmieme však zabudnúť poistiť spoje pravouhlými kotviacimi kovovými kotvami, ktoré zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.
Spodný priestor konštrukcie vyplníme latením. Priestor pod kuchynským drezom bude zároveň slúžiť ako skrinka. Preto je nutné presne vymerať dvere, ktoré po vyrobení osadíme na prednú stranu konštrukcie pomocou pántov. Pomocou latenia oddelíme priestor pod drezom.

Betónová pracovná doska

Betónovú pracovnú dosku odlejeme z betónu opäť podľa vlastných potrieb do takzvanej veľkej formy. Jej základ bude tvoriť hladká preglejka či bukas a bočnice ohobľované latky. Tieto latky pevne pripevníme k základni a ich výšku volíme podľa toho, akú chceme mať kuchynskú dosku hrubú (v našom prípade sú to 3 centimetre.
Dôležitým krokom je nanesenie silikónového tmelu do miest, kde sa spája bočné šálovanie latkami so základňou. Výsledná betónová doska by mala totiž mať oblé hrany. Takže pomocou pištole nanesieme tmel a špeciálnou špachtľou ho upravíme do oblúka.
Dalo by sa povedať, že pracovná doska je najdôležitejšou časťou našej pojazdnej kuchyne už v tom zmysle slova, že je akýmsi pevným „ostrovom“ pre komponenty (gril, doska, drez). Keďže betón je sám o sebe ťažký, budú montážne otvory slúžiť zároveň na jeho odľahčenie. Tieto otvory si musíme veľmi presne vymerať. Z preglejky vyrežeme dva, alebo tri identické kruhy s priemerom drezu (v tomto prípade použijeme kruhový nerezový drez, no môžete zvoliť aj iný typ a tvar). Keďže hrúbka betónovej dosky bude cca 3 cm, musí byť týchto kruhov viac, aby poukladané na sebe boli vyššie, ako naliaty betón. Preglejky môžeme spojiť silným lepidlom, alebo zápustnými skrutkami a položíme ich na miesto, kde bude zapustený drez.
Ďalším krokom bude vytvorenie šablóny pre otvor na pracovnú dosku na krájanie zeleniny a podobne. Táto šablóna pozostáva z veľkej časti s rozmermi dosky, ktorú použijeme a z menšej časti, ktorá vlastne bude držať dosku na krájanie. Hrúbka veľkej časti by mala byť identická s hrúbkou krájacej dosky. Vznikne tak efekt „zapustenia“ do drezu.
Poslednou šablónou vytvoríme otvor na vloženie grilu. Pri všetkých úkonoch platí známe – dvakrát meraj a raz rež.

Keď máme šablóny pripravené v miestach, kde budú budúce otvory, vystrihneme si zo špeciálneho stavbárskeho pletiva, používaného na spevnenie platní toľko, koľko potrebujeme, aby bola naša forma vyplnená od priestoru šablón až po steny.
Dôležité je tiež riešenie, ktorým pripevníme betónovú dosku k drevenej konštrukcií. Na to postačia dve silnejšie skrutky, ktoré prestrčíme latkami cez otvor a poistíme maticou proti vypadnutiu. Hlavičky týchto skrutiek zabetónujeme a po vyschnutí betónu odkrútime matice, vytiahneme latky a betónovú dosku po otočení na opačnú stranu prichytíme železnými spojkami v tvare L ku konštrukcií. To však bude až na záver. Teraz sa musíme venovať betónovaniu. Ešte prv sa však musíme rozhodnúť, akým spôsobom pripevníme k drezu prívod vody. V našom návode nie je používaná vodovodná batéria, ale obyčajná ohnutá rúrka, ktorá je zapustená v betóne a do ktorej sa voda privádza klasickou záhradnou hadicou s uzatváracím/ regulačným ventilom na prívode vody. Do dosku sa však môže zakomponovať priamo vodovodná batéria. Aj tu si však musíme vyrobiť šablónu, ktorá nám po naliatí betónu vytvorí pre batériu montážny otvor.
Túto šablónu musíme tiež pevne zafixovať voči pohybu. Teraz prichádza „betónovacia časť“. Namiešame si jemnejší betón. Musí byť redší, aby pokryl celú plochu formy a dostal sa na každé miesto. Betón môže zostať taký aký je, môžeme si ho tiež prifarbiť podľa želania rôznymi farbami. Do betónovej zmesi tiež pridáme plastifikátor.

Keď sme si istí, že silikón na okrajoch šablóny dokonale zaschol a samotné šablóny sú presne v miestach, kde ich chceme mať, vylejeme betón do formy a drevenými paličkami ho dostaneme na všetky miesta v nej. Keďže bočnice formy definujú hrúbku dosky, nebude problém dostať betón „do roviny“.
Teraz nastáva čas čakania. Betón musí byť dokonale zaschnutý, aby sme mohli odstrániť formu.
Finále našej práce je už skôr inštalatérskeho charakteru. Po upevnení dosky ku konštrukcii môžeme založiť drez, prípadne vodovodnú batériu a vyriešiť problém s prívodom vody aj s jej odtokom – v tomto prípade ako sme už spomínali je voda privedená záhradnou hadicou a odtok je riešený druhou hadicou, namontovanou k telesu drezu a vyvedenou ku záhradke. Prívodová hadica sa dá zložiť pomocou rýchloupínacej spojky a odtoková hadica sa dá skrútiť do skrinky pod drezom.
Keď je všetko hotové, nezostáva nám už nič iné, ako svoje dielo vyskúšať a pripraviť si poriadnu grilovačku.

Prajeme dobrú chuť.

Foto: instructables.com, molarin

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama