Lodžia nie je miestom, ktoré by sme mali zapratať haraburdami. Ideálne je správne usporiadať tento priestor a premeniť ho na niečo funkčné a štýlové. Hobby portál vám prináša niekoľko tipov na stavbu vstavanej skrine priamo na lodžií vlastnými rukami.
Harmonizácia priestoru je pojem, ktorý sa nevyhýba ani balkónom a lodžiám. Týka sa to rovnako domov na vidieku ako aj panelákovej mestskej zástavby. Nepotrebné a sezónne veci z bytu a domu nemusia skončiť v nevzhľadných škatuliach uložených práve v balkónových miestach. Naopak, s trochou šikovnosti môžeme pomocou vstavaných skríň premeniť lodžiu na ostrovček harmónie.
Aká skriňa je vhodná?
Je pravidlom, že odkladací priestor v podobe skrine sa umiestňuje na lodžií výhradne do jej kúta či rohu. Najjednoduchším variantom je uzavretý dizajn s dvoma dverami a množstvom ergonomicky usporiadaných políc vnútri. V prípade, že nám to priestor dovolí, môžeme uvažovať aj o skrini so zásuvkami. Počíta sa s využitím každého centimetra úložného priestoru a tak je zrejmé, že táto skriňa bude „od podlahy až po strop“.
Pre stiesnenejší priestor sa hodia rohové skrinky, ktoré zaberajú minimum funkčnej časti lodžie, no zároveň disponujú uhlovými priestrannými policami, čo nám umožní prehľadne usporiadať množstvo položiek na nich. V mnohých prípadoch takéto skrine opticky rozšíria priestor a so správne nainštalovaným osvetlením ho aj vo večerných hodinách premenia na územie pokoja.
Nezabúdajte, že lodžie patria k deficitným oblastiam a tak bude plánovanie umiestnenia a veľkosti skrine patriť k tomu najdôležitejšiemu čo nás čaká.
Pokiaľ budeme hovoriť o skriniach na lodžií všeobecne, základné konštrukčné riešenia sú nasledovné:
– Úspora priestoru tak na lodžií ako v skrini
– Rohové modely pre malé lodžie
– Dôraz na výber dverí (od krídlových po „harmonikové“
– Funkčnosť vstavaných regálov
– Pohodlné a jednoduché používanie skrine
Príprava lodžie
Samotná lodžia musí byť odizolovaná a presklená. V opačnom prípade môžeme na trvanlivosť nábytku zabudnúť. Tiež je vhodné vykonať rekonštrukciu podlahy a zvoliť na ňu vhodnú krytinu. Vo vývojovej fáze je dôležité brať do úvahy priestorové vlastnosti a možnosti tohto priestoru, tiež dizajn a štýl lodžie. Nábytok môže byť v jej vnútornej časti takmer neviditeľný. Veľa však záleží na farbe fasády a našej schopnosti zladiť ju s farbou skrine.
Pred samotným návrhom skrine je nutné zadefinovať si jej hlavný účel a budúcu funkčnosť. Napríklad v malých bytoch môže slúžiť ako šatníková záchrana pre nedostatok kapacity v izbách. Jednoduchosť riešenia je alfou a omegou celého projektu.
Projektovanie skrine
Keďže skrine nepotrebujú permanentný prístup čerstvého vzduchu a už vôbec nie slnečné svetlo, musia ich dvere pevne priliehať. Vo fáze projektovania určujeme tiež rozmery a umiestnenie políc, prípadne zásuviek. Príliš veľa poličiek sa neodporúča. Ideálna vertikálna vzdialenosť medzi policami je 400mm. Správnym výberom je skladovanie rovnakých vecí v jednotlivých sektoroch a rozdelenie skrine na dve vertikálne polovice. V jednej časti budú poličky bližšie nad sebou, druhá časť môže byť určená na kabáty a podobne ( s nainštalovaním tyče pre vešiaky). V spodnej časti môžu byť uložené topánky ale tiež debničky s náradím. Na najvyšších policiach sa uskladňujú veci so sporadickým používaním.
Výber vhodných materiálov a nástrojov pre prácu
Vstavané skrine pre lodžie sa najlepšie konštruujú z laminovaných dosák, pretože tento materiál je odolný voči zmenám počasia a vlhkosti. Tieto dosky sú v ponuke rôznych veľkostí a v širokej palete farieb a textúr a nevyžadujú si žiadnu zvláštnu starostlivosť. Zruční domáci majstri, ktorí sa vyznajú v drevoobrábaní a poznajú vlastnosti drevných surovín si však takéto skrine môžu zhotoviť aj z prírodných materiálov. Ich prirodzená krása pozoruhodne zapadne do interiéru, navyše sa skrine môžu zladiť s obložením stien.
Na prácu určite budeme potrebovať tieto nástroje:
Pílka na drevo a na kov
Kladivo
Spojovací materiál
Skrutkovač
Vŕtačku s vrtákmi do betónu, kovu a dreva
Meter, vodováhu
Staviame skriňu
Vstavaná skriňa na lodžií by mala byť pevne uchytená k základu. K tomuto účelu slúžia starostlivo vybraté laty, pripevnené k podlahe a stropu tak, že budú kopírovať rozmery skrine. K nim sa pripojí konštrukcia v zvislom smere, ktorá sa doliehajúcimi časťami ukotví k stenám lodžie.. Dosky musia byť nalakované, resp. musí byť zaistená ich odolnosť voči poveternostným podmienkam (hlavne vlhkosti).
*** Inštalácia rámu pre rohové skrinky
Mimochodom, základňu môže tvoriť celá zadná stena skrine, vyrezaná z preglejky v presnom rozmere. Taktiež bočné steny v požadovaných rozmeroch môžu byť ukotvené priamo k stenám. Spájanie pomocou kovových rohov má zmysel len pri menších skriniach. V opačnom prípade budú tieto miesta veľmi zaťažené.
Keď máme zhotovený rám, môžeme buď predeliť priestor zvisle na polovice ďalšou preglejkou, alebo po celej dĺžke namontovať police podľa uváženia na drevené hranoly, či bočné kovové úchytky.
*** Skriňa je rozdelená do dvoch sektorov
Zostáva nám inštalácia dverí.
Varianty dverí
Nábytok vybavený harmonikovými dverami či žalúziami bude ideálnym riešením pre malé a stiesnené priestory. Naopak veľká lodžia nám veľkoryso ponúkne možnosť mať na skrini krídlové dvere. Existuje možnosť posuvných dverí, , na ktoré musíme nainštalovať posuvné vodítka, pripomínajúce hliníkové rámy pre zasklenie balkónov. V každom prípade bude dobre postavený nábytok veľmi dobrým riešením na uvoľnenie miesta v sekundárnych zónach bytu.
Foto: balkonsami.ru
Zanechať odpoveď