Archív

Výroba malej veternej elektrárne

Možno sa Vám zdá, že využívanie veternej energie patrí medzi TOP novinky modernej doby. Opak je však pravdou. Ide o trend s dlhou tradíciou. Aj keď zostáva neodškriepiteľnou skutočnosťou, že na Slovensku sa v súčasnosti využíva v zanedbateľnom pomere, nám to nemusí brániť v tom, aby sme ťažili z ponúkanej sily obnoviteľných zdrojov. Hovoríte si, že u nás nie je až tak veterno, aby sa oplatilo vložiť svoju dôveru do veternej elektrárne? Myslíte si, že musí zostať navždy iba dominantou Holandska, Nemecka či Rakúska? Malá veterná elektráreň ale dokáže v našich podmienkach bez problémov utiahnuť rodinný dom i menšiu prevádzku. Nenarúša atmosféru domova či prírodnú scenériu a dá sa kvalitne využívať. Nielenže ňou znížite svoju závislosť na dodávateľoch elektrickej energie, ale si ju dokážete vyrobiť aj celkom sami. Jednou z jej výhod je i zákonom garantovaná výkupná cena prebytočnej energie. Nijako neohrozuje životné prostredie a neruší hlukom. Je výbornou alternatívou v miestach bez prípojky elektrickej energie. Získate ňou osvetlenie, môžete vďaka nej ohrievať vodu, čerpať studňu, napojiť televíziu, notebook alebo práčku. Pobyt vo vysokohorskej chate či v karavane sa tak stane omnoho príjemnejší.

veterna-elektrarnicka.jpg

Popis malej veternej elektrárne

Malá „elektrárnička“ na veterný pohon má zväčša vrtuľu o priemere cca 16 m a inštalovanú kapacitu do 60 kW. Rodinné domy však využívajú aj menšie zdroje, a teda vrtuľu s priemerom 3 m. Celkom pokojne jej postačí nižšia intenzita vetra. Z tohto dôvodu je pre podmienky na Slovensku ako stvorená. Zariadenie by nemalo byť tienené stromami alebo rušivou zástavbou. Súčasťou malej veternej elektrárne je kabeláž (jednosmerné a striedavé káble), meniče, podporné a istiace prvky (prepäťové ochrany, podnapäťové ochrany a pod.). Elektrárnička funguje na podobnom princípe ako stredné a veľké elektrárne. Aj ona obsahuje generátor, rotor, systém natáčania rotoru v smere vetra a iné. Môže byť pripojená na sieť samostatnou prípojkou, alebo pripojením na sieť s využitím tzv. zeleného bonusu. V praxi to potom znamená, že vyrobená elektrina sa primárne spotrebuje a do siete sa dostávajú len jej prebytky. Tento spôsob s obľubou využívajú majitelia rodinných domov, kancelárskych budov, ale aj menších prevádzok. Menej sa využíva tzv. ostrovný systém. Vtedy nie je zariadenie pripojené na rozvodnú sieť. Energia napája priamo spotrebiče, alebo je uložená v akumulátore.

Detaily potrebné k inštalovaniu domácej veternej elektrárne

Ešte pred tým, ako začnete s výrobou, popremýšľajte, kde zariadenie umiestnite. Mali by ste vychádzať z troch základných faktov:
1. Voľný priestor, aby nič nebránilo vetru oprieť sa do vrtule elektrárne
2. Dobre prístupné rozvody elektrického napätia
3. Nosnosť strechy (v prípade, že sa rozhodnete umiestniť zariadenie práve sem) aspoň 100 kg

veterna.png

Pokiaľ chcete na energii skutočne ušetriť, tak sa okrem veternej energie naučte využívať aj tú slnečnú. Tak budete ťažiť z každého počasia.
Prehľadné informácie získate aj na linku: setri.sk/domaca-veterna-elektraren/. Jednoduchý výrobný postup si môžete pozrieť v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3kyjuRICYok

Partner, ktorého môžete pri svojej práci potrebovať

Pri výrobe domácej veternej elektrárne Vám môže dobre poslúžiť aj elektro materiál rhea.sk Ide o modernú, odbornú a vysoko kvalifikovanú spoločnosť, ktorá spolupracuje napríklad aj so spoločnosťami ako napr. Slovenské elektrárne a.s., Eustream a.s., Ministerstvom obrany SR, Slovnaft a.s. či Národná banka Slovenska. Rad spoločností zvučných mien môže firme Rhea spol. s r. o. poskytnúť tie najlepšie referencie. Medzi ponúkaným sortimentom nájdete všetko od bezúdržbových priemyselných batérií, elektrických rozvádzačov cez záložné zdroje UPS až po komponenty pre fotovoltaické systémy. Firma má zavedený a certifikovaný Integrovaný manažérsky systém.

rhea.sk.jpg

Vo dvojici sa to ťahá lepšie, preto je dobre poznať partnera, ktorý tu bude pre Vás vždy, ostane k Vám diskrétny, verný a pozorný. Tak veselo do práce.

Obrázky: sos.sk, kremik.sk, rhea.sk