Archív

Vyrobte si doma plastelínu

V článkoch o silikónovej hmote a studenom porceláne sme vás zoznámili s domácou výrobou modelovacích hmôt, ktoré sú určené hlavne tým starším. Nesmieme však zabudnúť aj na najmenších. Preto sme pre vás pripravili fotonávod na výrobu plastelíny v domácich podmienkach.

Čo je vlastne plastelína?

Poznáte ju všetci. Plastická farebná hmota, ktorá sa používa na modelovanie a vytváranie ľubovoľných tvarovaných predmetov. Po prvýkrát ju vyrobil učiteľ umenia William Harbutt v Anglicku v roku 1897. Kedysi sa na jej prípravu používal íl, v súčasnosti sa najčastejšie vyrába kombináciou vazelíny, soli a mastných kyselín. V súvislosti s ňou často napadne mamičky otázka – je plastelína škodlivá, alebo nie? Označeniam na obale, že je netoxická, mnohí neveria. Zvlášť potom, ako sa na internete objavili informácie, že mnohé modelovacie hmoty obsahujú ťažké kovy, ktorých vniknutiu do organizmu nezabránime, pretože ich nemusí dieťa zjesť. Dostanú sa do tela vstrebávaním pokožkou rúk. Mnohí teda vyškrtli plastelínu zo zoznamu záujmov svojho dieťaťa.
Netvrdíme, že každá plastelína je škodlivá. My vás však naučíme vyrobiť si ju doma, pomocou prírodných materiálov. Vďaka vysokému obsahu soli bude pre deti nejedlá. Priam nechutná. No tvoriť sa s ňou bude rovnako ľahko, ako s tou z obchodu. Navyše vás bude stáť len pár centov.

Recept na prípravu domácej plastelíny

Ingrediencie:

***• 1 šálka múky
• 1/2 šálky soli
• 2 PL citrónovej šťavy (môžeme ich nahradiť v prípade núdze octom)
• voda (približne 300 ml)
• 1 polievková lyžica rastlinného oleja
• potravinárske farbivá***

Múku, soľ, olej a citrónovú šťavu zmiešame v nádobe s primeraným množstvom vody tak, aby vznikla vláčna hmota.

1.jpg

Keď je zmes hotová, rozdelíme ju do menších nádobiek a primiešame k nej rôzne potravinárske farby (tekuté, práškové). Na bielu plastelínu samozrejme farbivá nepridávame.

2.jpg

Farebné zmesi postupne vylievame na teflónovú panvicu a varíme na strednom plameni za stáleho energického miešania. Po chvíli sa hmota zlepí dohromady. Neprestávame miešať, prevaľujemee guľu na panvici čo najdlhšie, aj keď sa nám zdá, že s ňou už takmer nejde pohnúť. Čím dlhšie ju dokážeme variť a prehrievať, tým bude lepšia na modelovanie. Potom necháme hmotu na panvici vychladnúť, neskôr ju vyklopíme na utierku a ešte premiesime ručne. Tak zistíme, či sa nám vydarila (či je správne elastická). Postupne pokračujeme s varením ostatných farieb.

3.jpg

Hotovú hmotu môžeme ihneď používať, alebo ju uchováme v plastových vreckách či vzduchoch nádobách v chladničke, kde vydrží aj viac, ako 5 mesiacov. Hmota bude mať príjemnú citrónovú vôňu, ak sme však použili ocot, môžeme jeho zápach preraziť pár kvapkami esenciálnej vône.
Takáto plastelína je takmer na nerozoznanie od tej z obchodu a deti si ju zamilujú. Pripravuje sa veľmi rýchlo (cca za 5 minút máte jednu farbu hotovú) a je vďaka svojmu zloženiu naozaj netoxická.

4.jpg

Foto: livemaster.ru