Povaľuje sa vám doma množstvo fľaštičiek s rôznofarebnými lakmi na nechty a neviete čo s nimi?
Naučíme vás trik, pomocou ktorého si vyrobíte úžasné drobné kvietky rôznych farieb s mnohorakým využitím.
Lakovanie nechtov je podľa archeológov minimálne 5000 rokov staré, no moderný lak – taký aký ho poznáme dnes – vznikol len v roku 1932 a i to len náhodou ako vedľajší produkt lakového farbiva na automobily. Jeho základnými zložkami je nitrocelulóza, toluén, formaldehyd a podobne. Práve formaldehyd zapríčiňuje urýchlenie procesu stuhnutia laku po nanesení. A tento proces nám bude nápomocný aj pri našom dnešnom tvorení.
Človek je tvor vynachádzavý
V roku 1979 by mi ani nebolo napadlo, že o mnoho rokov neskôr budem písať článok na tému – *ako si vyrobiť drobné kvetiny pomocou laku na nechty*. Tento rok však bol prvý, kedy som sa s takýmto postupom stretol, pamätám si to preto, lebo „sedemdesiatydeviaty“ bol vyhlásený za Medzinárodný rok detí a v družobnom sovietskom časopise Ohník (Ogoňok), ktorý sme museli povinne odoberať, prebiehala súťaž kreatívnych nápadov mladých ľudí z vtedajšieho ZSSR. Jednou z ocenených bola aj pätnásťročná pionierka (meno si už samozrejme nepamätám), ktorá spolu s mamou vyrábala drôtené ozdoby ihrajúce pestrými farbami vďaka lakom na nechty. V tomto časopise bol aj rozhovor, v ktorom prezradila know-how na výrobu takýchto dekorácií. Na otázku reportéra, prečo práve kvetinky odpovedala, že vzhľadom k tomu, že sú rozvetvená rodina, býva každý rok u nich minimálne jedna svadba a keďže v obchodoch dostať len fádne svadobné doplnky vyrobené z papiera a látky, rozhodli sa pre „zásobovanie“ svadobných veselíc svojimi originálnymi výtvormi.
Zmena mocenských pomerov v Európe (zvlášť v jeho východnom bloku) znamenala tiež zmenu v ponuke tovarov. A tak sa zdalo, že v „období dostatku“ už nikto nebude odkázaný na ručnú prácu aby si vyhotovil to, čo v obchodoch nedostať. O čo väčšie však bolo moje prekvapenie, keď som po dlhých a dlhých rokoch narazil na internete na rovnaký návod, ktorý dnes využívajú ľudia na celom svete, aby si podobné dekorácie vyrobili.
V jednoduchosti je krása
Platí to dvojnásobne aj pri takýchto farebných dekoráciách. V podstate na ich výrobu treba len pár vecí:
1. Tenký ohybný drôt
2. Laky na nechty rôznych farieb
3. Nápad
4. Trochu trpezlivosti
Samozrejme, že podľa určenia budeme potrebovať ešte pár doplnkov – napríklad háčiky na náušnice, malé retiazky, farebné stuhy, koráliky, sponky do vlasov a podobne, podstata „triku“ je však vždy rovnaká.
Farebné kvetinky si môžeme vyrobiť dvoma spôsobmi:
V prvom prípade použijeme len drôtiky a laky na nechty. To znamená, že z tenkého drôtiku si najprv vytvoríme malý model kvetinky, ktorej lupienky nebudú väčšieho priemeru, ako obyčajná ceruzka. Vlastne ceruzku využijeme aj pri ohýbaní drôtikov, aby mali pekné oblúky. Model kvetinky vytvoríme aj so stonkou, dlhou podľa potreby. Dokonca môžeme vytvoriť aj pár lístkov zboku stonky. Keď máme model hotový, pripravíme si laky na nechty (zo začiatku môžeme využiť hoci len jeden). Kvetinku uchopíme ľavou rukou za stonku a štetčekom na maľovanie nechtov naberieme trochu laku. Pomalým ťahom prejdeme najprv po drôtiku ktorý tvorí obvod lupienka a potom sa snažíme vyplniť jeho vnútro akousi bublinou – blanou, ktorá nám vznikne pomalým ťahom štetca. Na prvýkrát sa nám to zrejme nepodarí a štetček musíme ešte minimálne raz ponoriť do farby. Keď vznikne v lupienku farebná blanka, môžeme okamžite pokračovať s ďalším lupienkom. Po čase chytíme „grif“ a potom nám takéto vypĺňanie pôjde oveľa jednoduchšie, ako na začiatku.
Kompletný návod k takémuto spôsobu nájdete aj na tomto videu
Druhý spôsob je podobný – je však určený, ak sa rozhodneme pre model s väčšími drôtenými očkami – napríklad vážka a podobne. V tomto prípade si základ pre „blanku“ vytvoríme pomocou disperzného lepidla, ktoré po stuhnutí spriesvitnie. A na lepidlo (musí byť dokonale suché/ vytvrdnuté) nanášame rôznofarebné laky.
Kompletný návod k takémuto spôsobu nájdete aj na tomto videu
Keď sú naše kvetinky hotové, bude len na nás, akým spôsobom ich využijeme. Môžeme s nimi dekorovať sponky do vlasov, vyrobiť si venček, náušnice, prstienky a podobné druhy bižutérie.
Keď budem mať celú technológiu „v rukách“ a výroba nám pôjde ako po masle, môžeme vyskúšať aj zložitejšie dekorácie. Inšpiráciu nájdete v nasledujúcich obrázkoch.
Foto: tumblr.com, pinterest.com, fabartdiy.com, sarahmarenbiebl.de
Zanechať odpoveď